مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

نقش آهن در گیاه سیب زمینی

فهرست مطالب

آهن برای تشکیل کلروفیل و فعال شدن آنزیم در گیاهان ضروری است. فرآیند کاهش اکسید در فتوسنتز و تنفس که از اعمال کاملا حیاتی گیاهان هستند، نیاز مبرم به وجود آهن دارد. برای مشاوره گیاهپزشکی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 نقش آهن در سیب زمینی به صورت کلی شامل:

برای فتوسنتز و متابولیسم گیاه ضروری است. بنابراین برای رشد اولیه برگ ، رشد قوی و بهره وری محصول و افزایش تعداد و حجم غده مهم است.

 علائم کمبود آهن در سیب زمینی:

علائم کمبود آهن در سیب زمینی رنگ پریدگی برگ ها و همراه شدن با رنگ زرد اغلب در برگ های جوان می باشد. درحالی که رگبرگ ها که شامل رگبرگ های فرعی نیز می شود رنگ سبز تیره تر داشته و به صورت تیره تر درزمینه با سبز کمرنگ یا زرد متمایز می شوند.

در اغلب موارد برگ های جوان فاقد کلروفیل بوده و از این رو به رنگ سفید در می آیند درمواردی که کمبود آهن توام با کمبود روی باشد که معمولا دراغلب موارد نیز رخ می دهد علائم کمبود آهن تحت شعاع علائم کمبود عنصر روی قرار می گیرد. در این حالت فقط درصورت برطرف شدن علائم روی علائم آهن قابل مشاهده خواهد بود.

نکته مهم این است که اگر کمبود آهن ناشی از pH بالا باشد، نشانه های آن همراه با نشانه کمبود عناصر دیگر بروز پیدا می کند، در این حالت تشخیص این بیماری بسیار مشکل است. یک نمونه از این مشکل در تصویر زیر دیده می شود.

در واقع در تصویر زیر می بینیم علایم کمبود آهن و منگنز با هم در برگ دیده می شود که تشخیص این امر به اطلاعات کامل از وضعیت زمین و آب و تاریخجه تغذیه ای نیاز دارد.

 دلایل به وجود آمدن کمبود آهن در سیب زمینی

  • خاک رسی باشد (تثبیت آهن انجام می شود)
  • خاک آهکی و یا دارای pH بالا باشد، خاک به شکل غیر قابل جذب در می آید.

بیشتر بخوانیم:

 پیشگیری و درمان کمبود آهن در سیب زمینی

کمبود آهن در خاک های غیر اسیدی به وفور دیده می شود حتی در زمانی که آزمون خاک نشان دهد که به اندازه کافی از این عنصر در خاک موجود باشد. بنابراین گاهی کود دادن اصلا لازم نیست و کافی است pH خاک را حتی موقتی کاهش دهید. میتوانید این کار را با دادن کودهای سولفاته مانند خود سولفات آهن، اسید سولفوریک، اسید نیتریک و… انجام دهید.

اما در کل، کمبود آهن درگیاه را می توان با کاربرد سولفات آهن از طریق سیستم آبیاری یا محلولپاشی جبران کرد. این ترکیب همچنین می تواند بصورت ریشه ای استفاده قرارگیرد. از آنجا که سولفات آهن درخاکهای قلیایی به سادگی تثبیت شده و به اکسید آهن یا هیدروکسید آهن تبدیل می شود لذا کاربرد آن دراین خاک ها فاقد کارایی لازم بوده و توصیه نمی گردد.

دراین گونه خاک ها استفاده از کلات های آهن بصورت محلولپاشی یا خاک مصرف توصیه می شود.

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم

دسته‌های محصولات

Watermelon-Cat1

بذر هندوانه

Melon-Cat1

بذر ملون

tomato-cat1

بذر گوجه

Squash-Cat-1

بذر کدو

Pepper-cat1

بذر فلفل

Cucumber-cat1

بذر خیار

Eggplant-Cat1

بذر بادمجان

دیدگاه‌های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *