متداول ترین سوالات از آقا مهندس

سوالات تخصصی خرید و کاشت

سوالات عمومی خرید و کاشت بذر

خرید شما می تواند بصورت حضوری یا غیر حضوری (از طریق سایت یا سفارش تلفنی) باشد. ضمن اینکه مشتریان وفادار ما می توانند بصورت اقساطی خرید کنند.

نحوه ارسال

مناطق مورد پوشش

هزینه ارسال

زمان تقریبی تحویل

پست

برای تمامی روستاها و شهرستانها

رایگان

زمان تحویل تا یک هفته

تیپاکس

برای اکثر شهرهایی که تیپاکس دارند

رایگان

2 تا 5 روز

باربری هوایی

فقط مراکز استان ها

با مشتری

تا چند ساعت

باربری زمینی

برای تمام شهرها

با مشتری

کمتر از 4روز

اتوبوس

برای تمام شهرها

با مشتری

کمتر از 3

آژانس های مسافربری

فقط شهرستان های استان فارس

با مشتری

کمتر از 24 ساعت

پیک

فقط شهر شیراز

با مشتری

چند دقیقه تا چند ساعت

تمامی محصولات ما دارای ضمانت نامه اصالت کالا می باشد. در ضمانت نامه مشخصات کامل محصول مانند لات نامبر و سریال نامبر محصول، تاریخ تولید و… قید می شود. در صورتی که محصول ضمانت شده مشکلاتی مانند: عدم اصالت یا مواردی مانند عدم جوانه زنی در بذرها و ته نشست و دو فاز شدن سموم و کودها را داشته باشد، محصول بدون هیچ قید و شرطی پس گرفته خواهد شد. همچنین هر خسارتی که ناشی از استفاده از این محصول باشد، به مشتری پرداخت خواهد شد.

ما امکان فروش اقساطی را برای مشتریان وفادار و همچنین کشاورزان عمده خواهیم داشت. مشتریانی که حداقل 200 میلیون تومان در 5 نوبت خرید از ما خرید داشته باشند مشتریان وفادار ما به شمار می روند لذا این افراد می توانند تا سقت 4 برابر خرید های قبلی خود، خرید اقساطی داشته باشند. لازم به ذکر است که خرید چکی و اقساطی نیز شرایطی دارد و در هر حالت، اعتبار سنجی های لازم انجام خواهد شد.

علاوه بر فروش های مناسبتی، معمولا محصولات ما تخفیف دارند البته میزان تخفیف بسته به شرایط مشتری و تعداد خرید متفاوت است. خرید های عمده، بیشترین تخفیف را دریافت خواهند کرد. لازم به ذکر است که تخفیف فقط در زمان خرید لحاظ خواهد شد.

بله البته، یکی از محبوب ترین خدمات مجموعه ما، مشاوره کاشت تا برداشت است که با مشاوره افزایش عملکرد نیز شناخته می شود. ما تلاش خواهیم کرد در سایر مراحل کاشت تا برداشت در کنار شما باشیم تا ریسک های کشت تان کمتر و میزان باردهی و سودآوری مزرعه تان بیشتر شود.

در مجموعه آقا مهندس سعی می‌کنیم صرفا اجناس با کیفیت را به فروش برسانیم. در انتخاب بذر معمولا به این شکل نیست که یک بذر از بذرهای دیگر مطلقا بهتر باشد. معمولا رقم مناسب هر کشت و شرایطی متفاوت است. مثلا در ارقام گوجه فرنگی بذرهای بریویو و برنتا جزو برترین ارقام هستند. در کشت های بهاره معمولا بریویو رقم بهتری است اما در کشت های پیشکار و پسکار مناطق جنوبی، برنتا رقم بهتری است. بنابراین درست تر این است که شما – دنبال بذر (واریته ای) باشید که برای شرایط شما از سایر ارقام بهتر باشد.

در شرایط شوری، شوری آب اثر مخرب بیشتری نسبت به شوری خاک دارد. و شوری آب را ملاک بهتری برای انتخاب رقم می باشد. به هر حال، تا شوری های زیر 3000 می توانید ارقام ریز قالب مانند 857 ساکاتا، بریویو، 1010 و… را نیز کشت کنید اما در شوری های بین 3000 تا 6000 باید از ارقام نسبتا درشت سایز مانند برنتا، بسیمو و ارقام درشت سایز مانند 1025 ، ساترنو، 4129 و…  استفاده کنید.

تا به حال (سال 1401) زودرس ترین واریته گوجه ای که کشت می شود و پرطرفدار است بذر جی اس 12 شرکت سینجنا بوده (65 روزه) که البته ارقامی مانند 857 کانیون و اولا نیز ارقام زودرس هستند منتها چند روز دیرتر می رسند (70 روزه). بعد از این ارقام، واریته های افرا، کارون نیکرسون، 1024، از رودرسی و هم رسی خوبی برخوردارند (75 روزه)

سفت ترین ارقامگوجه که بالاترین ماندگاری را دارند عبارتند از: بریویو، سانسید 6189، متین، 1012 و تا حدودی الیسا. معمولا واریته های تخم مرغی و بلوکی ارقام سفت تری هستند.

سفت ترین ارقامگوجه که بالاترین ماندگاری را دارند عبارتند از: بریویو، سانسید 6189، متین، 1012 و تا حدودی الیسا. معمولا واریته های تخم مرغی و بلوکی ارقام سفت تری هستند.

محبوب ترین رقم گوجه برای میدان باری ها و بارزن ها، واریته بریویو است. بطوری که معمولا قیمت گوجه این رقم سز زمین 2 تا 3 هزار تومان گران تر از سایر ارقام است. بنابراین، یارفروش ها این گوجه را از کشاورزان خیلی بهتر می خرند از طرف دیگر به نظر می رسد میزان واردات این بذر پاسخگوی تقاضای بازار نیست. و همیشه بازار تشنه بذر گوجه بریویو می باشد. این دلایل در مجموع باعث شده که قیمت این بذر بسیار بالاتر از سایر ارقام باشد.

طبیعتا بذرهایی برای مصارف کارخانه ای مناسب هستند که پربار باشند، همرس باشند، درشت سایز باشند (چیدن آنها کم هزینه باشد)، نسبتا زودرس باشند، بریکس بالایی داشته باشند و در نهایت قیمت بذر آنها نسبتا پایین باشد. با در نظر گرفتن این ویژگی ها، چند رقم گوجه کارخانه ای معرفی می کنیم: ویتالی 1025، آلینا 1024، سانسید 6189، اولا، آر اف تی 112، 1585، زمرد و…

ارقامی مانند بریویو، 1012، بدرو و برنتا به دلیل کیفیت بالای میوه ار بیشترین پتانسیل برای صادرات برخوردارند. همه واریته های ذکر شده میوه ای لوکس و زیبا دارند که سفتی مناسب تا بسیار خوبی دارد.

این مشکل می تواند دلایل زیادی داشته باشد که در مقاله دلایل گلریزی گل در گوجه فرنگی بطور کامل توضیح داده شده است. اما بیماری های برگی، تغذیه نامناسب، تنش های محیطی مانند سرما و گرما از مهمترین دلایل گلریزی هستند.

موثرترین راهکارهای کنترل گل جالیز، آبیاری درست و روزانه، تناوب، آفتاب دهی قبل کشت، استفاده از سموم موثر مانند سولفوسولفورون (آپیروس) و ویکتور است.

برترین ارقام خیار که در حتل حاضر توانسته اند نظر تعداد زیادی از کارشناسان و کشاورزان را به خود جلب کنند عبارتند از: آفیسر شرکت کلوز، رایدر شرکت یو اس اگری سیدز، سورینا شرکت یو اس اگری سیدز، ماهان شرکت یو اس اگری سیدز و اورکا شرکت کلوز. البته این ارقام را باید بر اساس شرایط مزرعه و کشاورز، اقلیم و فصل کشت توصیه کرد. مثلا آفیسر، رایدر و سورینا برای کشت های بهاره عالی هستند و ماهان برای کشت های پاییزه بسیار رقم مناسبی است.

چند مورد از واریته های برتر خیار تک گل، ناگین، نگین و مونزا هستند. ناگین بیشتر در مناطق شمال غربی، نگین و مونزا نیزبیشتر در یزد و اصفهان کشت می شوند.

اکثر ارقام خیار فضای باز جاینشیوس هستند به عبارتی در کنار ماده گل نر هم تولید می کنند اما تعداد انها خیلی کمتر از گل های ماده می باشد. اما اینکه چرا گاهی مزرعه گل نر زیادی تولید می کند برمی گردد به نوع واریته و تغذیه رقم. برخی ارقام کلا گل نر خیلی کمی تولید می کنند و برخی برعکس. از طرف دیگر تغذیه نامناسب و عدم تعادل عناصر(مانند مصرف زیادی ازت) موجب افزایش تعداد گل نر می شود.

این موضوع را در مقالات مربوط به سفیدک خیار بخوبی توضیح داده ایم و اینجا خیلی مختصر توضیح می دهیم. بهترین راهکارها پیشگیری از سفیدک سطحی و داخلی خیار به طور مختصر و مفید عبارتند از: انتخاب رقم مناسب، استفاده از سموم مناسب در تکرارهای بموقع، آبیاری و تغذیه اصولی.

ارقامی مانند: آفیسر، سوپر استار، سوپر ارشیا، رایدر، سورینا، ماهان، هایک و… ارقامی هستند که مقاومت نسبی خوبی به ویرو دارند.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

در طی چند سال اخیر ارقام کریمسون سوییت (خط دار) بیشتری سهم را در صادرات هندوانه داشته اند و از بین ارقام کریمسون سویین رقم هندوانه B32  بیشترین پتانسیل برای صادرات را داشته است.

خیر. خود شرکت وارد کننده رقم بی 32 (شرکت فلات) اذعان دارد که اوریجین ها هیچ تاثیر و تفاوتی در کیفیت و تناز محصول ندارند. یعنی بذرهای اوریجین هند، تایلند، پرو و… تفاوتی با هم ندارند.

در صورت کشت ارقام هیبرید، معمولا تا 10 تا 14 هزار بذر در هکتار کشت می شود که این هم بسته به حجم بوته و نحوه کشت متفاوت است. اما در صورت کشت بذرهای استاندارد از آنجایی که داخل هر چاهک ممکن اس تا چند بذر قرار داده شود، بنابراین میزان بذر مورد نیاز چند برابر است.

پاسخ به سوال در مورد بهترین رقم، بسیار دشوار است زیرا برای شرایط هر منطقه و اقلیم و کشاورزی یک یا چند واریته خاص، مناسب تر هستند. ولی به طور کلی ملون های گالیا تایپ داکو و والر ارقام محبوبی هستند. در بین واریته های شارانته (تیپ جانا) جانا و توانا ارقام محبوب بازار هستند.

هر محصول صیفی و سبزی ای، تحت تنش شوری حجم بوته، کیفیت و سایز میوه اش کاهش پیدا می کند. به طور کلی هر چقدر شوری (مخصوصا شوری آب) بالاتر باشد، سایز میوه بیشتر کاهش پیدا می کند. فرض کنید یک واریته ای که وزن میوه اش 3 کیلو باشد را در شوری 5000 کشت می کنید، اگر این واریته تحت تنش شوری یک کیلو کاهش وزن داشته باشد وزن آن به 2 کیلو می رسد. اما اگر واریته ای که وزن میوه آن در حالت عادی 2 کیلو است در این آب شور کشت شود، وزن نهایی میوه به 1 کیلیو می رسد و بازارپسندی خود را از دست می دهد. بنابراین هر چه کیفیت و سایز میوه و همچنین حجم بوته واریته ای بالاتر باشد، این واریته برای کشت در شرایط شور مناسب تر است.

بله. البته برای اینکه باردهی، کیفیت و سایز میوه مناسبی حاصل شود، لازم است که رسیدگی بهتری نسبت به حالت عادی داشته باشید. مثلا میزان کود زیر کشت بیشتر، کودهای باکیفیت تر و میزان محلولپاشی بیشتری لازم است تا محصول پربار و باکیفیتی به دست آید.

بله. داکو یکی از متحمل ترین ارقام به شوری است به طوری که در شوری 7000 هم می توان عملکرد و کیفیت خوبی از این واریته انتظار داشت. منتها لازم است در شوری های بالای 4000 رسیدگی بهتر و بیشتری داشت.

برای جلوگیری از بوته میری بهتر است به کمک کارشناسان مربوطه نوع بوته میری و نوع بیمارگر مشخص شود. سپس از سموم و راهکارهای مناسب برای پیشگیری استفاده کرد به طور کلی، کشت چند روز قبل از موعد منطقه یا چند روز پس از موعد منطقه، آبیاری و تغذیه اصولی، و استفاده از سمومی که برای پیشگری مناسب هستند مانند یونیفرم، پریویکور، فاکومیل، رورال تی اس، هایموکسازول و… راهکارهای مناسبی برای پیشگری از بوته میری خربزه و ملون هستند.

در کشور ما تناز ملون بسته به رقم و شزایط رسیدگی و منطقه متفاوت است. اما به صورت کلی تناز ها بین 25 تن تا 90 تن در هکتار هستند. تناز های 25 تا 30 تن معمولا تناز های اقتصادی ای نیستند.  تنازهای حدود 45 تن تناژ رایج هستند و تناط های بالای 50 تن تناژهای خوبی هستند.