مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

بلایت زودرس و بلایت دیر رس چه تفاوت هایی دارند؟

آشنایی با بلایت زودرس و بلایت دیر رس

فهرست مطالب

بیماری های بلایت زودرس یا لکه موجی و بلایت دیررس هر ساله خسارت های زیادی را به کشاورزان وارد می کنند. اگر چه تنها تفاوت در نام این دو بیماری، یک کلمه (دیر/ زود) است، اما تفاوت های زیادی به لحاظ علایم، عامل ایجاد کننده و درمان آنها وجود دارد. برخی از کشاورزان دقیقاً تفاوت بین این دو را نمی دانند. شما می توانید جهت شناسایی دقیق بیماری های مزارع تان، علاوه بر مطالعه مقالات با مشاوران ما در تماس باشید.

تفاوت بین بلایت زودرس و بلایت دیررس

تفاوت عامل ایجاد کننده بلایت زودرس و دیررس:

  • بلایت زودرس ناشی از دو قارچ متفاوت است، Alternaria tomatophila و Alternaria solani ، که در خاک و بقایای گیاهی زندگی می کنند.
  • اما بلایت دیررس ناشی از قارچ Phytophthora infestans ، است که محیط های مرطوب و خنک را ترجیح می دهد.

تفاوت شرایط لازم برای رشد و فعالیت بلایت زودرس و دیررس:

بلایت زودرس:

دمای مناسب برای این بیمارگر ها 24 ~ 29 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی مناسب رشد و فعالیت آن 96 – 31٪ است. پس این بیمارگر هوای نسبتا گرم و مرطوب را می پسندد.

بلایت دیررس:

رطوبت مطلوب برای جوانه زنی اسپورانژی ها برای تشکیل زئوسپورها در این بیماری، نزدیک به حالت اشباع هست یعنی نسبت به لکه موجی رطوبت بالاتری و البته دمای پایین تری برای فعالیت و رشد می طلبد. در دمای بالای 15 درجه سانتی گراد، اسپورانژی ها مستقیماً به میزبان حمله می کنند. تهاجم هیف ها به میزبان در دمای 23 ~ 20 درجه سانتیگراد سریعتر گسترش می یابند و زودتر علایم آنها بروز می کند.

تفاوت علائم بلایت زودرس و دیررس:

بلایت زودرس یا لکه موجی:

نشانه های بیماری برای اولین بار در قسمت های زیرین گیاه آسیب دیده با لکه های قهوه ای که تقریبا در برگ و ساقه ظاهر می شود. با گسترش لکه ها، اطراف لکه ها هاله ای زرد رنگ ظاهر می شود. لکه های بزرگتر از قطر 10 میلی متر معمولاً دارای حلقه های متحدالمرکز تیره هستند که در نهایت ظاری شبیه به صدف پیدا می کنند.

در نهایت، لکه های متعدد روی یک برگ واحد ادغام می شوند و منجر به تخریب گسترده بافت برگ می شوند تا جایی که می تواند برگهای پایینی را کاملاً از بین ببرد و حتی منجر به مرگ گیاهان آلوده شود.

تفاوت علائم بلایت زودرس و دیررس

ممکن است لکه های تیره خشک روی میوه ایجاد شود که کمی هم فرورفته هستند. لکه های روی میوه، از ناحیه اتصال بین کاسبرگ و میوه گسترش می یابند. رنگ لکه ها معمولاً قهوه ای تا سیاه است، فرورفته است و دارای یک حلقه متحدالمرکز متمایز است.

بلایت دیررس:

آشکارترین علائم اولیه بلایت دیررس، لکه های قهوه ای روی ساقه گیاه است. این لکه ها به سرعت گسترش می یابند و در شرایط مرطوب ممکن است کپک سفید رنگی روی لکه تیره شده را بگیرد. لکه ها باعث ایجاد پوسیدگی نرم شده و باعث می شود که ساقه به سرعت افتاده و به قهوه ای تیره تبدیل شود.
در شرایط مرطوب، عامل بیماری در سطح بافت آلوده هاگ ایجاد می کند. می توان اسپورهای سفید حاصل را در لبه آسیب دیده برگ مشاهده کرد.

بلایت دیررس

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم
tomato-cat3

بذر گوجه فرنگی

Cucumber-cat2

بذر خیار

Watermelon-Cat3

بذر هندوانه

Melon-Cat3

بذر ملون

Eggplant-Cat2

بذر بادمجان

Pepper-cat3

بذر فلفل

Squash-Cat-3

بذر کدو

مطالب آموزشی مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *