آقا مهندس

بیماری بوته میری گیاهچه

نام بیماری: بوته میری پیتیومی گیاهچه

عامل بیماری: قارچ Pythium
معرفی بیماری

بوته میری پیتیومی یا از پا افتادگی پیتیومی گیاهچه (گیاهچه میری) در بسیاری از مناطق جهان یکی از عمومی ترین و مهمترین عوامل پوسیدگی طوقه و در نهایت از پا افتادگی گیاهچه ها است که در تماس با خاک است (البته برخی منابع پوسیدگی ریشه گیاهان و همچنین پوسیدگی نرم میوه ای را نیز به این بیمارگر نسبت می دهند). برای مشاوره گیاهپزشکی و تشخیص این بیماری، می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بیشترین خسارت این بیمارگر به بذر و ریشه گیاهچه های در حال جوانه زدن قبل و پس از سبز شدن است. گیاهان مسن به ندرت بر اثر آلودگی مربوط به عوامل از پا افتادگی می میرند ولی در صورت آلوده شدن رشد و عملکرد محصول آن ها به شدت کاهش می یابد.

علائم بوته میری پیتیومی

بذر گیاهان کاشته شده در خاک های آلوده مورد حمله قارچ عامل بوته میری قرار می گیرد. این قارچ از جوانه زنی بذرها جلوگیری می کند، بذر نرم و پوسیده و به رنگ قهوه ای در می آید، چروکیده و سرانجام از بین می رود.
گیاهچه جوان قبل از بیرون آمدن از خاک مورد حمله قارچ پیتیوم قرار می گیرد و قبل از سبز شدن از پا می افتد. گیاهچه هایی که قبلا سبز شده اند، معمولا ریشه ها و گاهی ساقه های نزدیک به زمین مورد حمله قرار می گیرند. منطقه آلوده کم رنگ می شود و به زودی از بین می رود.
بخش پایین ساقه گیاهچه نرم و باریک تر از قسمت سالم بالای آن می شود که در نتیجه آن گیاهچه بر سطح خاک می افتد. حمله قارچ به گیاهچه ادامه می یابد، گیاهچه به سرعت پژمرده می شود و می میرد.

 

بیشتر بخوانیم:

مصرف کود مرغی در کشت صیفی جات
بررسی و معرفی ارقام هیبرید صیفی جات

 

 

شدت بیماری و خسارت پیتیوم در شرایط زیر افزایش می یابد:

 • مرطوب بودن خاک به مدت طولانی
 • میزان زیاد کود نیتروژنی در خاک
 • عدم استفاده از تناوب زراعی مناسب
 • دمای نامساعد (خیلی پایین) برای میزبان.

 

پیشگیری و در مان بوته میری پیتیومی

 1. ضد عفونی بذر با قارچ کش هایی مانند کاربوکسی تیرام و متالاکسیل.
 2. در مناطق سردسیر کشت دیر هنگام صورت گیرد.
 3. استفاده از خاک های سترون یا پاستوریزه با گرمای خشک و یا مرطوب کنترل کرد.
 4. ضد عفونی بستر نشا یا گلخانه با اب داغ
 5. بهترین راه حل در کشت های فضای باز، احتمالا آفتاب دهی و بخور با متیل بروماید قبل از کشت است. آفتابدهی اگر در دمای حدود 40 درجه و رطوبت بالای 60 درجه زیر پلاستیک انجام شود می تواند طیف وسیعی از بیمارگرها را از بین ببرد.
 6. برخی عملیات زراعی در بعضی موارد به کاهش میزان آلودگی کمک می کند. این عملیات شامل زهکشی خوب، هوا دهی بین گیاهان، کشت به موقع گیاهان جهت تسریع در رشد، جلوگیری از مصرف زیاد کودهای نیتروژنی به شکل نیترات و استفاده از تناوب است.
 7. استفاده از قارچکش پریویکور انرژیری؛ قارچکش اختصاصی برای کنترل بیماری های خاکزی ناشی از پیتیوم و فایتوفتورا است.
 8. استفاده از قارچ کش یونیفرم جهت واکسینه کردن جوانه و نشابا دز 1.5 تا 2 در هزار
 9. ساقه شور کردن نشا با قارچ کش رورال تی اس

این مطلب را برای دیگران هم بفرستید

اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین