مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

پژمردگی فوزاریومی یا پژمردگی آوندی خیار

فهرست مطالب

نام بیماری:

پژمردگی فوزاریومی

عامل بیماری:

Fusarium Oxysporum f. sp conglutinans

معرفی بیماری پژمردگی فوزاریومی یا پژمردگی آوندی خیار

پژمردگی فوزاریومی خیار یکی از عوامل محدود کننده کشت خیار است. این بیماری از شایع ترین و زیان بار ترین بیماری های خیار در مناطقی است که این محصول به طور وسیع کشت می شود. برای مشاوره گیاهپزشکی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

خسارت پژمردگی فوزاریومی در آب و هوای گرم و خاک های شنی بیشتر است. قارچ می تواند در خاک و بقایای گیاهی زنده بماند. زمانی که این بیماری وارد خاک شود حذف این قارچ ها از خاک حداقل به 20 سال زمان نیاز دارد.

بوته های خیار مبتلا به پژمردگی فوزاریومی رشد کمی دارند و ممکن است کوتوله بمانند و به سرعت پژمرده و در نهایت خشک شوند. گاهی تمام مزرعه خیار، حتی زمانی که هیچ محصولی برداشت نشده است به شدت آسیب می بیند یا مزرعه به کلی نابود می شود.

علایم پژمردگی فوزاریومی یا پژمردگی آوندی خیار

قارچ فوزاریم می تواند به بوته های خیار در هر مرحله از رشد آسیب بزند. پوسیدگی بذر و مرگ گیاهچه قبل از سبز شدن هنگامی که درجه حرارت خاک پایین است (18 تا 20 درجه سانتی گراد) است ممکن است نشانه ای از بیماری فوزاریوم باشد.

در گیاهان بالغ برگ های آلوده حالت پژمردگی دارند در این حالت ممکن است ابتدا یک یا چند برگ (غالبا برگ های پایینی) زرد، و به تدریج کل گیاه زرد و پژمرده گردد. پژمردگی برگ های پایینی در دماهای گرم (25 تا 28 درجه سانتی گراد) رخ می دهد و با خنک شدن هوا برگ ها وضعیت بهتری پیدا می کنند.

در بعضی موارد از بین رفتن گیاه به صورت ناگهانی بدون هیچ علامت و نشانه زردی اتفاق می افتد. رشد میسیلیوم سفید ممکن است روی ساقه در قسمت پایینی گیاه قابل مشاهده باشد. تغییر رنگ آوند ها هم در ریشه و هم در ساقه دیده می شود.

بیشتر بدانیم: اصول و نحوه اختلاط سموم | جدول اختلاط پذیری سموم کشاورزی

با برش عرضی ساقه ها و ساقه چه های آلوده، نواحی قهو ه ای به صورت حلقه های کامل یا گسیخته مشتمل بر بافت های آوندی تغییر رنگ یافته مشاهده می گردد. تغییر رنگ آوندی ساقه ممکن است 8 تا 10 گره گسترش یابد. در مراحل پیشرفته، ریشه ها پوسیده می شوند، که ممکن است منجر به مرگ گیاهان شود.

کنترل بیماری پژمردگی فوزاریومی یا پژمردگی آوندی خیار

هیچ قارچ کش شیمیایی برای کنترل پژمردگی فوزاریومی خیار در دسترس نیست و کنترل این قارچ متکی بر بهداشت مزرعه و پیشگیری از وقوع بیماری است.

قارچ عامل بیماری به قدری پردوام است که ضدعفونی بستر بذر و تناوب، هر چند اقدام هایی عملی به نظر می رسند، ولی در این مورد خاص ارزش چندانی ندارند. پژمردگی های فوزاریومی در نواحی دارای خاک گرم و نیز در گلخانه ها شدیدتر و خسارت آن ها بیشتر است. استفاده از ارقام مقاوم خیار، تنها اقدام عملی برای کنترل بیماری در مزرعه است.

بیشتر بخوانیم:

جهت پیشگیری از بروز فوزاریوم بذر عاری از بیماری و نشا سالم را کشت کنید. بوته های آلوده را پس از تشخیص از بین ببرید. تاریخ کشت محصول جلوتر بیاید زیرا در فصل های سرد فوزاریوم توان خسارت زایی کمتری دارد و ممکن است میزان بروز و شدت بیماری کاهش یابد.

قارچ عامل پژمردگی فوزاریومی در خاک زندگی می کند. این قارچ از طریق ریشه گیاهان نفوذ می کند از طریق ساقه گسترش می یابد و باعث پژمردگی و افتادگی بوته خیار می شود بنابراین جهت کنترل آن می توان از تکنیک پیوند خیار روی بوته های مقاوم استفاده کرد.

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم

دسته‌های محصولات

Watermelon-Cat1

بذر هندوانه

Melon-Cat1

بذر ملون

tomato-cat1

بذر گوجه

Squash-Cat-1

بذر کدو

Pepper-cat1

بذر فلفل

Cucumber-cat1

بذر خیار

Eggplant-Cat1

بذر بادمجان

دیدگاه‌های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *