مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

یک فلفل دلمه بازار پسند چه ویژگی هایی دارد؟

بذر فلفل دلمه بازارپسند

فهرست مطالب

برای داشتن یک “فلفل دلمه بازار پسند” خوب است بدانید که فلفل دلمه ای در کشور ما یکی از سودآورترین محصولات سبزی و صیفی است. با این وجود، میزان سودآوری در هر مزرعه متفاوت است. این گیاه از تیره سولاناسه به دلیل داشتن ویتامین های آ، ث، د، ای و خواص دارویی اهمیت ویژه ای دارد. اما کیفیت خود میوه، مهمترین عامل تعیین کننده میوه است. به هر حال عواملی هستند که کیفیت میوه را تعیین می کنند که مهمترین آنها نوع واریته و شرایط محیط است. در این مقاله سعی می کنیم، شما را به کشاورز کمک کنیم که ویژگی های یک فلفل دلمه ای بازار پسند را بشناسد تا بتواند رقم مناسبی را انتخاب کند و آن را به خوبی پرورش دهد.

 سایز فلفل دلمه ای پرطرفدار چقدر است؟

سایز و اندازه میوه هیچ تاثیری در طعم و مزه آن ندارد. انتخاب واریته مناسب فلفل دلمه ای بیشترین تاثیر در اندازه آن دارد. در تحلیل های اقتصادی هزینه های بالای سالیانه در تولید فلفل دلمه ای به مرحله داشت آن یعنی بالا بودن قیمت برق، کود، سم و سوخت مربوط است. قیمت فلفل دلمه ای در بازار به رنگ و سایز آن بستگی دارد.

 سایز فلفل دلمه ای پرطرفدار چقدر است؟

سایز فلفل 4 کلاس دارد که عبارت است از: کوچک، متوسط، بزرگ و خیلی بزرگ به طور معمول هرچه میوه کوچکتر باشد قیمت آن نیز کمتر است. میوه هایی که دارای اندازه بزرگ ( حدود 220 گرم با سایز حدود 8*9 یا 8*8) و یا خیلی بزرگ (سنگین تر از 220 گرم و با سایز حدود 9*10 یا 10*10) با ضخامت دیواره بالا و یکدستی خوب در سایز و وزن بالاترین قیمت بازار را دارند.

 مزه یک فلفل دلمه ای خوب چگونه است؟

فلفل دلمه ای های سبز شیرینی کمتری دارند ولی نباید ترش باشند. فلفل دلمه ای رسیده دارای قند، ویتامین A و اسید اسکوربیک بیشتر است به خصوص فلفل سبز طعم دلپذیر بیشتری هنگام خام خوردن دارد.

 رنگ فلفل دلمه ای خوب و گران چگونه است؟

در کشور ما فلفل های رنگی از آنجایی که بازار صادراتی دارند، قیمت شان بالاتر است و در بعضی سالها می بینیم که گران ترین میوه صیفی، فلفل دلمه ای رنگی است. فلفل دلمه ای سبز هرچه رنگش کاملتر و سبز تر (سبز تیره) باشد، قیمت بالا تری در بازار خواهد. داشت. در مورد فلفل های رنگی هم، یکنواختی رنگ می تواند مورد توجه خریدار قرار گیرد.

پیشنهاد نویسنده: خرید بذر

بسیاری از میوه ها در زمان رسیدن بسیار سریع رنگ عوض می کنند که تا حدود زیادی به واریته بستگی دارد. بعضی فلفل های سبز ممکن است بعد از چیده شدن شروع کند به تغییر رنگ دادن به قرمز و زرد. که ممکن است باعث شکایت خریدار بشود. فلفل دلمه ای محصول فصل گرم است و نسبت به دماهای پایین حساس بوده. میوه در هنگام نارس بودن ممکن است به دلیل دمای پایین محیط و یا سرما زدگی یک رنگدانه سیاه ایجاد کند. این عارضه سیاه شدگی می تواند قیمت را به شدت کاهش دهد.

رسیدن میوه های خارج از فصل کشت، از حالت عادی بیشتر طول می کشد. برخی از انواع فلفل مستعد ابتلا به یک اختلال فیزیولوژیکی بنام stip است که منجر به ایجاد لکه های تیره در میوه رسیده می شود. نیش حشرات یا عفونت های ویروسی هم می توانند در تشکیل رنگ میوه اثر داشته باشند و به رنگدانه در دیواره فلفل آسیب بزند.

شوری آب و خاک نیز از جمله عوامل تنش زا هستند که بر روی جوانه زنی ارقام مختلف، وزن تر و خشک میوه، طول و ضخامت دیواره میوه و همینطور تعداد میوه تاثیر می گذارد. هرچه میوه بیشتر در مزرعه بماند، احتمال بروز آسیب و مشکلات بیشتر می شود. بنابراین در این شرایط یا باید رقم مورد کشت شما بسیار مناسب و با ماندگاری بالا باشد یا اینکه سعی کنید میوه ها را سریع به بازار تحویل دهید.

 شکل یک فلفل دلمه ای بازارپسند چگونه است؟

 شکل یک فلفل دلمه ای بازارپسند چگونه است؟

شکل ضعیف و نامناسب میوه، کیفیت آن را کاهش می دهد. انتخاب واریته مهم است. برخی واریته ها شکل نایکنواختی دارند. فلفل های با دیواره های نازک به احتمال زیاد دارای شکل ضعیفی هستند و بازار پسند نیستند.

مجموعه اول میوه در قسمت تاج در شاخه اول ساقه قرار دارد شاخه ها می توانند میوه در حال رشد را محدود کرده و باعث تحریف آن شوند گرده افشانی ضعیف می تواند باعث کاهش بازارپسندی و کاهش طول میوه شود. بنابراین دما و شرایط زمان گرده افشانی در کیفیت و بازار پسندی میوه بسیار تاثیر دارد. بهترین دما بین 15.5 درجه سانتیگراد و 25 درجه سانتیگراد است.

پیشنهاد نویسنده: بذر فلفل دلمه

نکته دیگر اینکه در صورت خم شدن بوته و رشد نامناسب ممکن است به میوه های جوان آسیب مکانیکی وارد شود. بنابراین تربیت و هرس مناسب نیز در کیفیت میوه تاثیر گذار است. برای درشت تر شدن میوه ها بهتر است در دوره تشکیل میوه تا برداشت از کودهای پتاس بالا به همراه ریز مغذی ها (در صورت کمبود گیاه با نظر کارشناس) استفاده شود.

 بافت میوه یکی فلفل بازار پسند چگونه باید باشد؟

 بافت میوه یکی فلفل بازار پسند چگونه باید باشد؟

هرچه دیواره میوه نازک تر باشد، احتمال صاف بودن آن نیز بیشتر می شود. استحکام فلفل مستقیماً با آبیاری در ارتباط است. آبیاری کمتر، فلفل را محکم تر می کند. رطوبت نسبی در طول ذخیره سازی باید بیشتر از 95٪ باشد. اما باید توجه داشته باشید که کم آبیاری می تواند کمبود کلسیم را به همراه داشته باشد بنابراین تامین کلسیم هم در بافت و شکل میوه بسیار مهم است.

 خلاصه مطلب: فلفل دلمه با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟

  • سایز میوه ای بزرگتر از 200 گرم
  • دیواره ای ضخیم با پوست صاف دارد.
  • دارای شکل مکعب یا مسطتیل منظم است.
  • معمولا 4 حجره هم سایز دارد.
  • رنگ یکنواخت و یکدست در تمام سطح میوه دارد.

اشتراک‌گذاری:

5/5 - (1 امتیاز)
tomato-cat3

بذر گوجه فرنگی

Cucumber-cat2

بذر خیار

Watermelon-Cat3

بذر هندوانه

Melon-Cat3

بذر ملون

Eggplant-Cat2

بذر بادمجان

Pepper-cat3

بذر فلفل

Squash-Cat-3

بذر کدو

آخرین دیدگاه‌ها

مطالب آموزشی مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *