مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

کمبود منیزیم در گوجه فرنگی

کمبود منیزیم در گوجه

فهرست مطالب

اولین مشخصه کمبود منیزیم در گوجه فرنگی ایجاد حالت و زردی بین رگبرگ ها است که مشابه با علائم کمبود کلسیم می باشد. برای مشاوره تغذیه می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

برگ هایی که مبتلا به کمبود منیزیم هستند این مسئله را به صورت نکروز در حال گسترش در بافتی که دچار کلروز شدید شده، نشان می دهند. شکل پیشرفته ی کمبود منیزیم، ممکن است از نظر ظاهری، مشابه کمبود پتاسیم به نظر برسد.

از نشانه های ظاهری شروع کمبود منیزیم، به وجود آمدن لکه های زرد در فضای بین رگبرگی است. بافت میان رگ برگی پهنک برگ (ناحیه ی صاف برگ) در مقایسه با سایر بافت های برگ تمایل بیشتری برای گسترش و پهن شدن (رشد کردن) دارند.

در گیاهانی که مبتلا به کمبود منیزیم هستند با رشد کردن ناحیه ی پهنک، یک سطح چروکیده به وجود می آید که به مرور زمان، قسمت بالایی این چین و چروک ها، ابتدا دچار لکه های زرد می شوند که این لکه ها به تدریج تبدیل به لکه های قهوه ای آب سوخته می شوند.

کمبود منیزیم در گوجه

نقش منیزیم در گیاه گوجه فرنگی

شاید مهمترین نقش منیزیم در گیاهان، حضور در ساختار کلروفیل است. بطوری که بیان می شود که بین 15 تا 30 درصد کل منیزیم موجود در گیاه در ساختار کلروفیل ها قرار گرفته است. به این ترتیب منیزیم در ساخت قند ها و محصولات فتوسنتز بسیار موثر است.

اگرچه گوجه فرنگی یک گیاه حساس به کمبود منیزیم به شمار می رود اما در کشور ما به ندرت کمبود منیزیم به وجود می آید زیرا معمولا خاک و آب به اندازه کافی از این عنصر را دارند. اما گاهی ممکن است در اثر کشت متراکم و استفاده از آب شیرین کن ها یا استفاده زیاد از کودهای کاتیونی، گیاه دچار کمبود این عنصر شود.

درمان کمبود منیزیم در گوجه فرنگی

کمبود منیزیم را می توان از طریق محلولپاشی یا تزریق سولفات منیزیم برطرف کرد. اما باید توجه داشت که مصرف بیش از حد این عنصر مخصوصا در زمان باردهی می تواند از جذب پتاسیم جلوگیری کرده و مشکلات بیشتری را بوجود بیاورد.

بنابراین توصیه می شود در حد امکان ابتدا از طریق محلولپاشی کمبود منیزیم برطرف شود. سپس طی یک برنامه ای که منجر به ایجاد تعادل عناصر شود به تزریق ریشه ای پرداخت. به صورت یک اصل کلی می توان چنین توصیه کرد که از تزریق همزمان منیزیم با پتاسیم خودداری شود.

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم

دسته‌های محصولات

Watermelon-Cat1

بذر هندوانه

Melon-Cat1

بذر ملون

tomato-cat1

بذر گوجه

Squash-Cat-1

بذر کدو

Pepper-cat1

بذر فلفل

Cucumber-cat1

بذر خیار

Eggplant-Cat1

بذر بادمجان

دیدگاه‌های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *