مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

کمبود مولیبدن در گوجه فرنگی

کمبود مولیبدن در گوجه فرنگی

فهرست مطالب

کمبود مولیبدن در گوجه ابتدا بصورت کلروز برگ (مشابه به علائم کمبود نیتروژن با این تفاوت که قرمزی سطح زیرین برگ اتفاق نمی افتد) است. این برگ ها نمایانگر لکه ها و کلروز میان رگ برگی است که بر اثر کمبود مولیبدن به وجود آمده اند. این مسئله نتیجه ی نیاز گیاه به مولیبدن در زمان کمبود نیترات است. برای مشاوره گیاهپزشکی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

در واقع در حالت کلی علائم اولیه ی کمبود مولیبدن با علائم کمبود نیتروژن (تقریبا) یکسان است. مولیبدن دارای عملکرد های متفاوتی در گیاه است، پس در نتیجه علائم کمبود مولیبدن، حتی وقتی که کمبود نیتروژن گیاه جبران شود نیز باز هم قابل مشاهده است. در صورتی که غلظت مولیبدن بیشتر حد نیاز گیاه باشد، گیاه دچار مسمومیت شده و برگ های آن به نارنجی تغییر رنگ می دهد.

کمبود مولیبدن در گوجه فرنگی

برطرف کردن کمبود مولیبدن در گوجه فرنگی

کمبود مولیبدن را می توان با ابتدا محلولپاشی کودهای حاوی این عنصر (اکثر محرک گل ها حاوی این عنصر هستند) و سپس تزریق کلات ریز مغذی حاوی این عنصر برطرف کرد.

در گوجه فرنگی بهترین راه برای تامین همیشگی مخصوصا در زمان گل و باردهی محلولپاشی ریز معذی های محتوی مولیبدن است که خود این موجب حفظ گل و تبدیل اکثریت به میوه و درنتیجه افزایش باردهی می شود.

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم

دسته‌های محصولات

Watermelon-Cat1

بذر هندوانه

Melon-Cat1

بذر ملون

tomato-cat1

بذر گوجه

Squash-Cat-1

بذر کدو

Pepper-cat1

بذر فلفل

Cucumber-cat1

بذر خیار

Eggplant-Cat1

بذر بادمجان

دیدگاه‌های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *