مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

کمبود مولیبدن در گوجه فرنگی

کمبود مولیبدن در گوجه فرنگی

فهرست مطالب

کمبود مولیبدن در گوجه ابتدا بصورت کلروز برگ (مشابه به علائم کمبود نیتروژن با این تفاوت که قرمزی سطح زیرین برگ اتفاق نمی افتد) است. این برگ ها نمایانگر لکه ها و کلروز میان رگ برگی است که بر اثر کمبود مولیبدن به وجود آمده اند. این مسئله نتیجه ی نیاز گیاه به مولیبدن در زمان کمبود نیترات است. برای مشاوره گیاهپزشکی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

علائم کمبود مولیبدن در گوجه فرنگی

در واقع در حالت کلی علائم اولیه ی کمبود مولیبدن با علائم کمبود نیتروژن (تقریبا) یکسان است. مولیبدن دارای عملکرد های متفاوتی در گیاه است، پس در نتیجه علائم کمبود مولیبدن، حتی وقتی که کمبود نیتروژن گیاه جبران شود نیز باز هم قابل مشاهده است. در صورتی که غلظت مولیبدن بیشتر حد نیاز گیاه باشد، گیاه دچار مسمومیت شده و برگ های آن به نارنجی تغییر رنگ می دهد.

کمبود مولیبدن در گوجه فرنگی

برطرف کردن کمبود مولیبدن در گوجه فرنگی

کمبود مولیبدن را می توان با ابتدا محلولپاشی کودهای حاوی این عنصر (اکثر محرک گل ها حاوی این عنصر هستند) و سپس تزریق کلات ریز مغذی حاوی این عنصر برطرف کرد. در گوجه فرنگی بهترین راه برای تامین همیشگی مخصوصا در زمان گل و باردهی محلولپاشی ریز معذی های محتوی مولیبدن است که خود این موجب حفظ گل و تبدیل اکثریت به میوه و درنتیجه افزایش باردهی می شود.

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم
Watermelon-Cat3

بذر هندوانه

Melon-Cat3

بذر ملون

tomato-cat3

بذر گوجه فرنگی

Squash-Cat-3

بذر کدو

Pepper-cat3

بذر فلفل

Cucumber-cat2

بذر خیار

Eggplant-Cat2

بذر بادمجان

بذر اقتصادی

مطالب آموزشی مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *