آقا مهندس

اصول و نحوه اختلاط سموم | جدول اختلاط پذیری سموم کشاورزی

ممکن است شما نیز همانند بسیاری از کشاورزان هنگام مواجهه با یک آفت و یا علف هرز سمج و سرسخت وسوسه شوید با ترکیب کردن چندین آفت کش و یا علف کش از شر آفت و یا علف هرز مهاجم خلاص شوید. برای مشاوره تغذیه گیاهی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اگر این روش کاربرد سم به درستی انجام گیرد مزایایی از قبیل کنترل بهتر و کاهش مقاومت آفت به آفت کش ها، صرفه جویی در هزینه، تجهیزات و زمان را به ارمغان می آورد. اما به شما هشدار می دهیم که اگر این کار به درستی و طبق اصول علمی صورت نگیرد ممکن است مصداق ضرب المثل آمد ابروشو درست کند چشمش را کور کرد شوید و نتیجه آن آسیب رساندن به محصولی می شود که می خواهید از آن محافظت کنید.

ترکیب نادرست علاوه بر هدر رفت هزینه سم و کود، باعث کاهش کارایی و همچنین رسوب سموم در مخزن و یا انسداد فیلترها و نازل های سم پاش می شود. ماجرا به همین جا ختم نمی شود بلکه گاهی در اثر واکنش این ترکیبات با هم مواد سمی تولید می شود که باعث گیاه سوزی و خسارت به محصول شما می شود.

بنابراین توصیه اول ما این است که از محصولات ترکیبی که در حال حاضر در بازار وجود دارند و شامل انواع کود، علف کش، ترکیبات قارچ کش و حشره کش ها هستند استفاده کنید.

ببینید نیاز شما با یک کالای تجاری قابل تحقق است یا نه؟ ولی چنانچه این امکان وجود ندارد و یا به هر دلیلی به مصرف ترکیبات مختلف شیمیایی با هم علاقه دارید توصیه دوم ما این است که به منظور جلوگیری از خسارت احتمالی با صرف چند دقیقه وقت و خواندن این متن به ترکیب مورد نظر خود برسید و با اطمینان و خیال راحت ترکیب تولیدی خود را مصرف کنید.

اولین مشاور

پیشنهاد می کنیم برچسب آفت کش خریداری شده را مطالعه کنید حتی اگر موارد نوشته شده روی قوطی یا برگه همراه آفت کش با عملکردهای متعارف مغایرت داشته باشد باز هم ضروری است از آن پیروی کنید زیرا تولید کنندگان این سموم قابلیت اختلاط سموم را در آزمایشگاه و مزرعه بررسی می کنند و اطلاعات مورد نیاز را از طریق برچسب های محصول به مشتریان منتقل می کنند.

بنابراین تاکید و خواهش می کنیم قبل از هر اقدامی بر چسب ها را بخوانید و پیشنهادات افراد دیگر و اطلاعات موجود در این مطلب و سایر سایت ها نباید جایگزین برچسب آفت کش شود و یا حداقل آنها را در اولویت های بعدی قرار دهید.

انجام آزمایش سازگاری آفت کش ها یا آزمایش جار

اگر شما نمی توانید اطلاعات مربوط به ترکیب دو آفت کش را روی برچسب سمومی که خریداری کرده اید پیدا کنید و هیچ راهنمایی برای مخلوط کردن آنها در یک مخزن وجود ندارد و می خواهید بدانید که آیا فرمولاسیون سموم دفع آفاتی که می خواهید تهیه کنید موثر است یا نه ما توصیه می کنیم از یکی از متخصصین گیاهپزشکی مجموعه آقا مهندس کمک بگیرید و یا حتی الامکان از دستورالعمل آزمایش شیشه برای انجام تست سازگاری سموم مختلف در یک مخزن پیروی کنید.

آزمایش شیشه یک آزمایش ساده است که به شما کمک می کند قابلیت اختلاط سم ها، کودها و یا سم و کود را با هم بررسی کنید و ببینید آیا ترکیباتی که با هم مخلوط می کنید موثر هستند یا خیر.

چنانچه بعد از انجام آزمایش شیشه ناسازگاری جسمی ( ته نشین شدن سموم در ته شیشه، حل نشدن مواد و یا وجود توده، دانه و … در محلول، ایجاد لایه های جدای آب و روغن و بعضا تغییر رنگ غیر عادی) و ناسازگاری شیمیایی مشاهده شد یعنی نمی توان سموم را با هم ترکیب کرد.

توجه داشته باشید ناسازگاری شیمیایی اغلب با چشم قابل رویت نیست و بهترین روش برای بررسی این نوع ناسازگای امتحان ترکیب درست شده در سطح خیلی کوچکی از مزرعه است.

ما توصیه می کنیم ترکیب مورد نظر را روی چند بوته در حاشیه مزرعه سم پاشی کنید و سپس گیاهان سم پاشی شده را از نظر علائم گیاه سوزی مورد بررسی قرار دهید اگر علائم گیاه سوزی مشاهده نشد می توان گفت که این ترکیب از نظر شیمیایی سازگار است. بعد از اطمینان از نتایج آزمایش شیشه و سازگاری ترکیبات مختلف می توانید مواد را در سطح وسیع تر و در مخزن بزرگ سم پاش مخلوط کنید.

اصول و ترتیب حل کردن سموم مختلف

بعد از اطمینان از کیفیت آب ( PH، سختی و دمای آب) مورد استفاده به عنوان حلال یا حامل سموم دفع آفات، ضروری است که از نظم و ترتیب حل کردن مواد و سموم مختلف آگاهی داشته باشید و با رعایت دستور صحیح اضافه کردن ترکیبات مختلف به مخزن سم پاش از ایجاد ناسازگاری جسمی (ته نشین شدن، ژله ای شدن، ایجاد لایه های جداگانه روغن و آب ) و ناسازگاری شیمیایی (ایجاد سمیت) جلوگیری کنید.

برای اینکه ترتیب اضافه کردن مواد مختلف به مخزن سم پاش را به خاطر بسپارید از علامت اختصاری W.A.L.E.S کمک بگیرید. این فرمول توسط شرکت بایر(عنوان بزرگترین شرکت تولید کننده سموم شیمیایی) برای کمک به کشاورزان کالیبره شده است.

نکته: در ابتدا باقی مانده مواد موجود در مخزن سم پاش را به طور کامل خالی کنید زیرا سموم موجود در مخزن می توانند از حل شدن مواد جدید جلوگیری کنند. به عنوان مثال اگر قبل از اضافه کردن محصولات جامد ( پودری و گرانول) سمومی از قبیل مایع امولسیون شونده و یا سورفکتانت ها در مخزن وجود داشته باشند می توانند باعث رسوب ترکیبات پودری شوند.

علائم اختصاری را با هم مرور می کنیم

W – مخفف Wettable Powders ( پودر وتابل یا پودر با قابلیت تر شوندگی) و یا ( گرد یا پودر) است. بر چسب سم را بخوانید اگر روی برچسب عبارت کامل و یا اختصاری آن به صورت یکی از ترکیبات زیر نوشت شده بود در دسته حرف w از فرمول بالا قرار می گیرند و جز اولین موادی هستند که باید در آب حل شوند.

عنوان فارسی فرمولاسیون علامت اختصاری عنوان انگلیسی فرمولاسیون
گرانول، پودر قابل انتشار در آب (DF) Dry flowab
گرانول قابل پخش در آب (WDG یا WG) water dispersible granules
گرانول قابل پخش در آب (DG) Dispersible granule
گرانول محلول (SG) soluble granules
پودر با قابلیت تر شوندگی (WP) Powder  Wettable

گرانول های محلول در آب ممکن است به طور کامل حل نشده و می توانند فیلترها و نازل ها را مسدود کنند. از طرفی حل شدن ناقض ذرات WDG ممکن است حتی با عبور آنها از میان فیلترها و نازلهای سم پاش از کارایی آفت کش کم کند. در این شرایط ذرات سم برای جذب گیاه بسیار بزرگ هستند و نمی توانند جذب شوند و در نتیجه کنترل آفت به طور موثری صورت نمی گیرد.

نکته: اگر قصد دارید بافر خاص و یا مواد ضد کف را به مخلوط اضافه کنید بهتر است در این مرحله و 2 تا 3 دقیقه بعد از اضافه کردن فرمولاسیون های جامد اضافه شوند.

مخفف لغت انگلیسی Agitate است که معنی آن هم زدن یا تکان دادن است.

فرمولاسیون های جامد یا همان پودرها و گردها معمولا دیر حل می شوند و نیاز است که کاملا هم بزنید و اطمینان حاصل کنید که به صورت کامل در مخزن سم پاش حل شده است. توجه کنید تا زمانی که سم قبلی به صورت کامل در آب حل نشده است از اضافه کردن سموم دیگر به محلول جلوگیری کنید.

نکته: در فرمول بالا فقط یک بار حرف A تکرار شده است ولی شما دقت کنید که بعد از اضافه کردن هر نوع ماده شیمیایی و قبل از اضافه کردن ماده بعدی نیاز است که به خوبی هم بزنید و به عبارتی در یک سمپاش فرایند هم زدن باید در کل فرایند اختلاط ادامه یابد.

L- مخفف لغت انگلیسی Liquid به معنی مایع است. برچسب سموم را بخوانید اگر یکی از فرمولاسیون های زیر را در بین سمومی که می خواهید به مخزن اضافه کنید مشاهده کردید در این مرحله می توان آنها را به محلول اضافه کرد.

عنوان فارسی فرمولاسیون علامت اختصاری عنوان انگلیسی فرمولاسیون
سوسپانسیون (تعلیق) (SC) Suspension concentrates
مایع روان (F  یا FL ) Flowables
امواسیون، روغن در آب (EW) Emulsions in water
سوسپاسیون (تعلیق) کپسولی (CS) Micro-capsule

 

نکته: قبل از اضافه کردن هر گونه آفت کش مایع به مخزن سم پاش بطری سم را به خوبی تکان دهید تا مواد فعال و بی اثر سم به خوبی با هم مخلوط شوند.

E-مخفف لغت انگلیسی امولسیون است. امولسیون شونده ترکیباتی مبتنی بر روغن و یا حلال های دیگر هستند. این ترکیبات به زمان بیشتری برای حل شدن کامل نیاز دارند. بر چسب سموم را مجددا بررسی کنید و دنبال ترکیبات با فرمولاسیون زیر باشید.

عنوان فارسی فرمولاسیون علامت اختصاری عنوان انگلیسی فرمولاسیون
مایع امولسیون شونده (EC) Emulsifiable concentrates
 

روغن قابل انتشار

(OD) Oil dispersions
محلول (S) Solutions
مایع قابل حل در آب (SL) soluble liquids

 

آب سرد می تواند حل شدن مایع امولسیون شونده (EC) را با مشکل مواجهه کند. در هنگام مخلوط شدن این فرمولاسیون در آب گرم، محلول شیری رنگ مشخصی تشکیل می شود اما اضافه کردن این فرمولاسیون به آب سرد ژل تشکیل می شود که پراکندگی آن دشوار است و باعث می شود ماده موثره به طور ناموزون در مخزن توزیع شود و حتی می تواند نازل ها و ورودی های پمپ را مسدود کند.

S- مخفف لغت انگلیسی سورفکتانت یا ادجوانت است. سورفکتانت یکسری مواد کمکی هستند که باعث حل شدن بهتر سموم در آب می شوند.

بیشتر بخوانیم:

بعضی از ترکیبات گفته شده ترکیبات روغنی هستند و خوب می دانید که روغن به راحتی در آب حل نمی شود. مواد شیمیایی موجود در سورفکتانت ها دارای مولکولی بلند با یک دم آبگریز و یک دم آبدوست هستند. دم آبگریز این مولکول به سمت داخل جهت گیری کرده و قسمت آبدوست آن به سمت آب قرار دارد و به مولکول های آب وصل شده که نتیجه آن حل شدن بهتر روغن در آب است.

از جمله فرمولاسیون های مبتنی بر روغن می توان به مایع امولسیون شونده (EC) و میکرومولسیون (ME) اشاره کرد که در آن ماده فعال در حلال (روغن) حل می شود. در هنگام استفاده از این فرمولاسیون ها نیاز به اضافه کردن سورفاکتانت ها و یا مواد کمکی دارید تا از جداسازی سریع فاز روغن و آب جلوگیری و مواد شیمیایی به خوبی در سرتاسر محلول پراکنده شوند.

ترتیب اضافه کردن مواد به مخزن سم پاش بسیار مهم است. وقتی آفت کش ها به طور صحیحی با یکدیگر مخلوط نشوند فرمول هایی که شما ترکیب کرده اید ناسازگار تلقی می شوند. محلول ناسازگار علاوه بر ته نشین شدن مواد و ایجاد لایه های جدای روغن و آب که نتیجه آن انسداد نازل های سم پاش است باعث می شود سم به طور مساوی در مزرعه پراکنده نشود و در نهایت کنترل آفت به خوبی صورت نگیرد و اتلاف هزینه و وقت را برای شما به ارمغان بیاورد.

این نوشته با ارائه دستورالعمل اختلاط آفت کش های مختلف به شما کمک می کند در مورد ترتیب اختلاط تصمیم بگیرید و اطمینان حاصل کنید که محصولاتی که شما مخلوط کرده اید موفقیت آمیز بوده و هیچ مشکلی برای محصول ایجاد نمی کند.

این مطلب را برای دیگران هم بفرستید

اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین