مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

جدول اختلاط سموم با کود

ممکن است شما نیز همانند بسیاری از کشاورزان هنگام مواجهه با یک آفت و یا علف هرز سمج و سرسخت وسوسه شوید، با ترکیب کردن چندین آفت کش و یا علف کش از شر آفت و یا علف هرز مهاجم خلاص شوید. برای این کار جدول اختلاط سموم با کود پیشنهاد می شود.

در زمان استفاده از جدول اختلاط سموم نیازمند آگاهی به نکات مهمی درباره سموم مورد استفاده است.

فهرست مطالب

جدول اختلاط سموم از اهمیت زیادی برخوردار است. جدول اختلاط سموم کشاورزی در واقع صحیح ترین راه تعیین قابلیت اختلاط پذیری سموم کشاورزی رجوع به برچسب و یا بروشور سموم است. ممکن است شما نیز همانند بسیاری از کشاورزان هنگام مواجهه با یک آفت و یا علف هرز سمج و سرسخت وسوسه شوید، با ترکیب کردن چندین آفت کش و یا علف کش از شر آفت و یا علف هرز مهاجم خلاص شوید.

اگر این روش کاربرد سم به درستی انجام گیرد مزایایی از قبیل کنترل بهتر و کاهش مقاومت آفت به آفت کش‌ها، صرفه جویی در هزینه، تجهیزات و زمان را به ارمغان می‌آورد. اما به شما هشدار می‌دهیم که اگر این کار به درستی و طبق اصول علمی صورت نگیرد، ممکن است مصداق ضرب المثل “آمد ابروشو درست کند، چشمش را کور کرد” شوید. نتیجه آن آسیب رساندن به محصولی می‌شود، که می‌خواهید از آن محافظت کنید. به همین دلیل است که استفاده از جدول اختلاط سموم، جدول اختلاط قارچ کش‌ ها، جدول اختلاط سموم حشره کش و جدول اختلاط کود اهمیت زیادی دارد.

دلیل اهمیت جدول اختلاط سموم چیست؟

ترکیب نادرست سموم، کود و … علاوه بر هدر رفت هزینه سم و کود، باعث کاهش کارایی و همچنین رسوب سموم در مخزن و یا انسداد فیلترها و نازل‌های سم پاش می‌شود. ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود، بلکه گاهی در اثر واکنش این ترکیبات با هم مواد سمی تولید می‌شود که باعث گیاه سوزی و خسارت به محصول شما می‌شود. بنابراین توصیه ما این است که از محصولات ترکیبی که در حال حاضر در بازار وجود دارند و شامل انواع کود، علف کش، ترکیبات قارچ کش و حشره کش‌ها هستند استفاده کنید. برای استفاده صحیح از سموم حتما از جدول اختلاط سموم با کود بهره ببرید.

پیشنهاد نویسنده: سم پیچیدگی برگ گوجه فرنگی

ببینید نیاز شما با یک کالای تجاری قابل تحقق است یا نه؟ ولی چنانچه این امکان وجود ندارد و یا به هر دلیلی به مصرف ترکیبات مختلف شیمیایی با هم علاقه دارید، توصیه دوم ما این است که به منظور جلوگیری از خسارت احتمالی با صرف چند دقیقه وقت و خواندن این متن به ترکیب مورد نظر خود برسید و با اطمینان و خیال راحت ترکیب تولیدی خود را مصرف کنید.

سم پاشی گیاهان با استفاده از سم پاش کولی
برای مخلوط کردن سموم نیاز است، قبل از ترکیب نکاتی را رعایت کرد.

خصوصیات یک سم ایده آل چیست؟

 • کاربرد آن آسان باشد.
 • حالت اختصاصی داشته باشد.
 • از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.
 • در طبیعت، برای مدت طولانی باقی نماند.
 • در محصولات و مواد غذایی، طعم و بوی نامطبوع ایجاد نکند.
 • تاثیر قاطع و سریع بر روی هدف (علف هرز، قارچ، آفت) بگذارد.
 • دوام کافی برای اثرآوری آفت،علف هرز و یا قارچ مورد نظر داشته باشد.
 • برای انسان، دام، گیاهان و محیط زیست، آب و خاک اثر سو نداشته باشد.
 • برای حشرات مفید و غیر آفت، نظیر زنبور عسل، پارازیتوئیدها و پرداتورها بی خطر باشد.
 • تحت شرایط جوی مختلف، سمیت خود را علیه هدف مورد نظر (علف هرز، قارچ و آفت) حفظ کند.

برای اینکه به مهم دست یابیم که قابلیت اختلاط سموم چگونه است، باید در ابتدا شناختی نسبت به نوع سم مورد نظر به دست آورد.

1. زمان استفاده از سم مورد نظر

اولین نکته که در جدول اختلاط سموم مطرح می شود، زمان استفاده از سموم است که باید به آن توجه ویژه داشت. سموم به طور کلی از نظر زمان استفاده به سطوح مختلف طبقه بندی می‌شوند. برخی از آن‌ها را می‌توان قبل از کاشت گیاه استفاده کرد. تعدادی پیش از رویش و سبز شدن گیاه استفاده می‌شوند، که غالبا شامل علف کش‌ها می‌باشند. در نهایت، برخی دیگر که در زمان کشت گیاه و حمله آفات هدف، قارچ‌ها و بیماری‌ها، همچنین علف‌های هرز به کار می‌روند.

2. فرمولاسیون و نحوه اثر سموم

دومین نکته که باید در زمان استفاده از جدول اختلاط سموم توجه داشته باشید، فرمولاسیون و نحوه تاثیر آن‌هاست. فرمولاسیون سموم مشخص می‌کند که ماده موثره سم چیست. همچنین نوع ماده حل شونده آن را نشان می‌دهد، که ممکن است آب و یا چربی باشد. در ارتباط با نحوه اثر سموم، توضیحات بسیار گسترده است. به نحوی که هر کدام از سموم مختلف بسته به نوع آن (علف کش، حشره کش، قارچ کش و باکتری کش)، در محل خاصی از هدف اثر گذاشته و باعث از بین بردن آن‌ها می‌شوند. از طرف دیگر زمان از بین رفتن هدف نیز در سموم مختلف متفاوت است، که با توجه به فرمولاسیون و نحوه تاثیر و گروه سم مورد نظر مشخص می‌شود.

پیشنهاد نویسنده: بهترین سم برای لکه موجی گوجه

فرمولاسیون به معنای تغییراتی ست که روی سموم جهت بهبود شرایط نگهداری، مصرف، افزایش تاثیر بر هدف و ایمنی عمل شود. برای فرمولاسیون، ماده فعال سموم با مواد غیرفعالی (از نظر سمیت) مخلوط می‌شوند. سازگاری فیزیکی و شیمیایی آن‌ها با ماده سمی ضروری است. مثلا درجه سمیت آفت کش‌ها به شرح زیر است:

میزان سمیت گروه سمیت جامد مایع
فوق العاده سمی Ia ≤5 ≤20
خیلی سمی 5-50 20-200
نسبتا سمی lb 50-500 200-2000
تقریبا سمی II ≥501 ≥2001
عملا غیر سمی lll ≥2000 ≥3000

ترکیبات مورد استفاده در فرمولاسیون سموم شامل مواد فعال کننده و یا بهبود کننده در شرایط سم پاشی می‌باشد. مواد فعال کننده باعث ایجاد تغییرات در دامنه سم، افزایش حلالیت سم در آب یا چربی، کمک به نفوذ سم به نقطه اثر مورد نظر می‌شود. اگر مواد بهبود دهنده شامل اصلاح چسبندگی و پخش شوندگی سم در سطح موردنظر، کاهش بادزدگی و تبخیر سم خواهد شد.

3. نوع کاربرد و تاثیر سموم چقدر است؟

سومین مورد که در جدول لختاط قارچ کش ها، اختلاط قارچ کش با حشره کش و اختلاط سموم با کود مورد اهمیت است نوع سموم از نظر کاربرد و تاثیر آن‌ها با توجه به هدف است. ممکن است برگ مصرف و یا خاک مصرف (به استثنا حشره کش‌هایی که مستقیما روی آفت هدف کاربرد دارند)، باشند.

“شيم آبیاری” به کاربرد هر نوع ماده شيميايی کشاورزي در آب از طريق سيستم آبياري اطلاق می‌شود. شايع ترين ماده اي که به طور معمول به اين روش استفاده می‌شود، کود ازته مايع است، اما ترکيبات ديگر از قبيل آفت کش‌ها (شامل حشره کش، علف کش، قارچ کش و نماتدکش)، سم بيولوژيك، تنظيم کننده‌هاي رشد و انواع مختلف کودها نيز به اين روش استفاده می‌شوند.

پیشنهاد نویسنده: بهترین سم برای سفیدک خیار

شيم آبياري بر اساس نوع ماده شيميايی که همراه آب آبياري استفاده می‌شود، به انواع مختلف تقسيم می‌شود. بعضی محققين واژه شيم آبياري را به مفهوم خاص کاربرد انواع مختلف ترکيبات آفت کش در آب از طريق سيستم آبياري در نظر گرفته اند و آن را در مقابل واژه کودآبياري قرار داده اند. در زبان فارسی براي کاربرد انواع مختلف کودهاي شيميايی در سيستم آبياري واژه کودآبياري رايج شده است و به همين ترتيب با توجه به اينکه انواع مختلف حشره کش ،علف کش، قارچ کش و نماتدکش همگی ترکيبات آفت کش یا سم می‌باشند، واژه سم آبیاری معادل مناسب تری می‌باشد.

بنابراین بسیاری از سموم به صورت سم آبیاری (در انواع آبیاری، غرقابی و قطره ای)، استفاده می‌شوند، حال آن که سایر سموم مستقیما به صورت محلول پاشی بر روی هدف کاربرد دارند.

سم پاش های بزرگی که بر روی تراکتور نصب می شوند با مخزن بزرگ جهت سمپاشی مناطق وسیع استفاده می شود.
داشتن مخزن‌های متفاوت برای مخلوط کردن سموم و کودهای متفاوت نیاز است.

4. مقاومت هدف به سم و دوره کارنس آن در جدول اختلاط سموم

یکی از مهم ترین موضوعات، پی بردن به مکانیسم مقاومت یا سازو کارهای بروز مقاومت در هدف است. در حقیقت همان چگونگی بی اثر شدن ترکیبات در هدف مقاوم می‌باشد. پی بردن به مکانیسم مقاومت، پایه و اساسی برای درمان مسئله، یعنی مدیریت مقاومت است. بدون دانستن مکانیسم مقاومت، نمی‌توان توصیه مناسب و کارآمدی برای مدیریت مقاومت ارائه داد. دقیقا مشابه این است که کسی یک بیماری، مثلا سردرد داشته باشد ولی علت آن را نداند. بنابراین اولین کاری که پزشک انجام می‌دهد، یافتن علت سردرد خواهد بود .

مکانیسم‌های بروز مقاومت در آفات متعدد هستند، اما مهم ترین آن‌ها به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 • مقاومت رفتاری
 • بیوشیمیایی (متابولیک)
 • غیر حساس شدن نقطه هدف
 • کاهش نفوذ آفت کش به بدن حشره

از میان این چهار دسته، مکانیسم‌های اول و دوم از بقیه، شایع‌تر و مهم‌ترند. از طرفی می‌توان برای جلوگیری از بروز مقاومت از سموم به صورت متناوب استفاده کرد. همچنین بهتر است از سمومی که دوام کمتری در طبیعت دارند، آن هم با حداقل دزهای توصیه شده استفاده نمود. از راهکارهای دیگر کاربرد سم در یک مرحله خاص از زندگی هدف می‌باشد. استفاده از سینرژیت‌ها برای کاهش اثر مکانیزم سم زدایی، استفاده از سموم اختصاصی و ایمن برای دشمنان طبیعی و اعمال مدیریت تلفیقی، از راه‌های دیگر می‌باشد.

پیشنهاد نویسنده: بذر گوجه فرنگی

به طور کلی، کارنس به معنی خنثی شدن سم در یک مدت زمان مشخص است. بنابراین دوره کارنس به دوره ماندگاری سموم گفته می‌شود. این دوره به محض پایان سم پاشی شروع می‌شود و تا مدت زمان مشخصی که برای هر سم متفاوت است، ادامه دارد. بنابراین برای اختلاط باید دقت شود که دوره کارنس، طولانی ترین زمانی ست که برای سموم استفاده شده، تعیین شده است. مثلا اگر دو سم با هم ترکیب شده که به ترتیب کارنس 3 و 28 روزه دارند، باید دوره کارنس را 28 روز از زمان سم پاشی در نظر گرفت.

5. شکل فیزیکی و ظاهری سم

مورد چهارم از نظر شکل فیزیکی و ظاهری سموم است. برای استفاده از یک سم، باید علاوه بر سمیت ترکیب شیمیایی روی گونه‌های زیان آور، به شکل سم نیز توجه نمود. زیرا فرمولاسیون یک سم، چگونگی استفاده از آن را تعیین می‌کند. همچنین مشخص می‌کند که در صورت نیاز به مصرف سموم به صورت ترکیبی، ابتدا از چه سمی را استفاده کنیم. همان طور که می‌دانید سموم به انواع مختلف مایع و جامد وجود دارند.

ترتیب اختلاط سموم براساس شکل ظاهری

همیشه برای مخلوط کردن سموم باید سموم جامد را ترکیب کرد. به نحوی که هر کدام از سموم به صورت جدا و در ظروف مجزا با آب ترکیب شده، سپس با هم مخلوط شوند. انواع سموم جامد شامل پودر قابل حل شونده در آب (WP)، گرانول قابل پخش در آب (WG)، گرانول قابل حل در آب (SG) تقسیم می‌شوند.

بعد از سموم جامد، نوبت به سموم مایع می‌رسد. آن‌ها نیز باید به صورت مجزا در ظروف جداگانه با آب ترکیب، و بعد با هم و یا با سموم جامد از قبل ترکیب شده، مخلوط شوند. انواع سموم مایع شامل مایع امولسیون شونده (EC)، امولسیون روغن در آب (EW)، مایع قابل حل در آب (SL) می‌شوند.

بعد از اختلاط سموم جامد و مایع، نوبت به ترکیب آن‌ها با روغن‌هاست. در مورد روغن ولک باید توجه داشت که، روغن ولک باید قبل از اضافه کردن، ابتدا در آب ولرم حل شود.

در انتها نوبت به اضافه کردن کودها می‌رسد. اختلاط برخی کودها با برخی از ترکیبات سمی ممکن است. برای اطلاع بهتر درباره نحوه اختلاط کودهاف می‌توانید به جدول اختلاط کودهای شیمیایی مراجعه کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، رطوبت نسبی محیط است، که رابطه ای عکس با درجه حرارت دارد. به طوری که در رطوبت نسبی کمتر از 40%، سم به طور کامل در دسترس گیاه قرار نمی‌گیرد.

برای درک بهتر نحوه اختلاط سموم، جدولی طراحی شده است که می‌توانید از آن استفاده کنید. اما به شما توصیه می‌شود، با توجه به اینکه استفاده از سموم بسیار حساس است، حتما قبل از استفاده، از مشاوره یک گیاهپزشک بهره ببرید.

جدول اختلاط سموم
جدول اختلاط سموم با یکدیگر، نوع سمومی که قابلیت ترکیب با هم دارند را مشخص می‌کند.

نمونه ای از جدول اختلاط سم

برای راهنمایی بیشتر، نوع استفاده و نحوه اختلاط یک سم را برای شما به تفصیل بیان می‌کنیم. با هم علف کش آتلانتیس ا.دی را با هم بررسی می‌کنیم. آتلانتیس علفکشی دومنظوره، سیستمیک، انتخابی ست و برای از بین بردن علف‌های هرز باریک برگ و پهن برگ مزارع گندم است.

این علف کش به صورت پس رویشی کاربرد دارد. از دو ماده موثره به همراه جدیدترین ایمن کننده گندم تشکیل شده است. ماده ایمن کننده به صورت یک کاتالیزور عمل می‌کند و موجب تجزیه سریع مواد موثر علف کش در گندم می‌شود. اما پس از تماس با برگ‌های علف هرز، ماده موثر آن داخل آوندهای چوب و آبکش به طرف بالا و پایین گیاه حرکت می‌کند. طرز تاثیر آن جلوگیری از سنتز آنزیم استوهیدروکسی می‌باشد.

آتلانتیس، سیستمیک و از گروه شیمیایی سولفونیل اوره بوده و بنابراین باید به صورت محلول پاشی استفاده گردد. آتلانتیس از دوام طولانی و موثر برخوردار است. آتلانتیس به صورت مایع می‌باشد و بنابراین باید در مرحله دوم ترکیب به سموم اضافه گردد. این علف کش قابلیت اختلاط با قارچ کشی مثل فلینت، حشره کش‌های پاپروتیروئیدی مثل دسیس، هورمون‌های رشد گیاهی مثل سیکوسل و روغن‌های آلی مثل سیتووت و سیتوگیت را دارد.

پیشنهاد نویسنده: بذر خیار

اما نباید با علف کش‌های هورمونی مثل توفوردی، سایر علف کش‌ها مثل پوماسوپر و پنتر، قارچ کش‌های گروه آزول مثل کاربندازیم،حشره کش‌های گروه اورگانو فسفره مثل فیتراتیون و فنیتون، روغن‌های معدنی، کود ازته مایع، ریز مغذی‌ها مثل سولفور، مس، بر و … مخلوط شود. سایر سموم مثل آتلانتیس که بررسی شد، قابلیت اختلاط با سموم و کودهای مختلفی را دارا هستند. اما نیاز هست تا قبل از استفاده حتما از یک کارشناس فنی خبره و آگاه مشورت بگیرید.

لازم به ذکر است یکی از راه‌هایی بهبود کیفیت آب محلول پاشی، استفاده از سورفکتانت‌های غیریونی ست. سورفکتانت‌ها مواد افزودنی هستند که به محلول آفت کش، علف کش، قارچ کش و یا کود اضافه می‌شوند تا تاثیر و جذب آن‌ها را افزایش دهند.

سورفکتانت‌های غیریونی که یک دسته از سورفکتانت‌های بدون بار الکتریکی هستند و به علت سازگاری با اغلب آفت کش‌ها به طور گسترده در کشاورزی استفاده می‌شوند و فعالیت آفت کش‌ها را بهبود می‌بخشند.

اشتراک‌گذاری:

5/5 - (2 امتیاز)
tomato-cat3

بذر گوجه فرنگی

Cucumber-cat2

بذر خیار

Watermelon-Cat3

بذر هندوانه

Melon-Cat3

بذر ملون

Eggplant-Cat2

بذر بادمجان

Pepper-cat3

بذر فلفل

Squash-Cat-3

بذر کدو

مطالب آموزشی مشابه

10 پاسخ

  1. درود بر شما
   خیلی خوشحالیم از اینکه مفید واقع شدیم
   ممنون از حمایت روحی شما
   سپاس

 1. دروود
  چرا جدول اختلاط سم و کود ندارین ؟
  ممنون میشم اگر هست به اشتراک بزارین.سپاس

  1. درود بر شما
   در اصل اینکه کود با سم مخلوط بشه، توصیه نمیشه ولی از آنجایی که کاربردی هست، این پیشنهاد شما پیشنهاد خوبیه. سعی میکنیم انجامش بدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *