مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

لکه موجی گوجه فرنگی، شناسایی و درمان

فهرست مطالب

لکه موجی گوجه فرنگی، شناسایی و درمان

نام بیماری: لکه موجی گوجه فرنگی Early blight tomato

عامل بیماری: قارچ Alternaria Solani

لکه موجی گوجه فرنگی، روی برگ، ساقه، گل و میوه اثر می کنند. برای مشاوره گیاهپزشکی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. بیماری های ناشی از آلترناریا از متداول ترین بیماری های متعدد در سراسر دنیا هستند. بیماری آلترناریا معمولا به صورت لکه برگی و بلایت ظاهر می شوند اما ممکن است از پا افتادگی گیاهچه، پوسیدگی ساقه، و پوسیدگی غده و میوه را نیز تولید کنند.

شناسایی لکه موجی گوجه فرنگی

برگ ها

ابتدا لکه های کوچک و تیره روی شاخ و برگ های پایین بوته (برگ های مسن و پیر) نزدیک سطح زمین مشاهده می شود و به طرف بالا توسعه می یابد. لکه برگی ها معمولا قهوه ای تیره تا سیاه هستند، اغلب زیادند و بزرگ می شوند و معمولا به صورت دوایر متحدالمرکز گسترش می یابند شبیه به سیبل تیراندازی. به طور کلی لکه ها در ابتدا گرد و قهوه ای هستند. بافت اطراف لکه ها اغلب زرد است. برگ های آلوده زرد، پیر، خشک و آویزان می شوند و یا می ریزند.

ساقه

بیماری منجر به تشکیل لکه های فرو رفته، روی شاخه و ساقه گوجه فرنگی می شود. لکه های به وجود آمده روی ساقه گیاهچه ها شانکر (زخم پوستی) به وجود می آورند که گسترش می یابند، دور ساقه را می گیرند، و آن را از بین می برند.

میوه

علایم روی میوه به صورت لکه ایی خشک، فرو رفته و در بعضی مواقع همراه با کپکی سیاه رنگ دیده می شود. میوه ها ممکن است ریز بمانند وقبل از این که کامل درشت شوند قرمز شوند و حتی میوه ها ممکن است ریزش کند.

 مبارزه، درمان و پیشگیری از لکه موجی

بیماری لکه موجی عمدتا با استفاده از کشت ارقام مقاوم، بذر عاری از بیماری یا تیمار شده، و سم پاشی با قارچ کش های مناسب قابل پیشگیری است. تناوب زراعی، حذف و سوزاندن بقایای گیاهی آلوده، و ریشه کنی علف های هرز میزبان به کاهش بیماری در کشت بعدی کمک می کند.

در زیر لیستی از قارچ کش ها برای کنترل بیماری لکه موجی گوجه فرنگی معرفی شده است. جهت بهره وری بیشتر و کسب نتیجه رضایت بخش عملیات سم پاشی طبق دستور العمل شرکت سازنده قارچکش صورت گیرد. نکته ای دیگر که از اهمیت به سزایی برخوردار است استفاده از سموم شیمیایی مختلف جهت جلوگیری از مقاومت پاتوژن نسبت به سموم مصرفی می باشد.

  • سم پاشی با بردوفیکس 5 در هزار
  • مصرف قارچکش اکویشن پرو با مقدار مصرف 450 گرم در هکتار
  • استفاده از قارچ کش سیگنوم شرکت سینجنتا (میزان مصرف 600 گرم در هکتار)
  • قارچ کش لونا شرکت بایر با قابلیت درمان فوق العاده بسیاری از بیماری های برگی از جمله سفیدک ها و آلترناریا به میزان 600 تا 800 سی سی در 1000 لیتر آب.
  • استفاده از قارچ کش داکونیل شرکت سینجنتا (با دز 1/5 لیتر در هکتار) یا لینجر پلاس شرکت البرج (ماده موثره کلروتالونیل سرطان زاست لطفا در حد امکان از آن استفاده نکنید!!)

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم

دسته‌های محصولات

Watermelon-Cat1

بذر هندوانه

Melon-Cat1

بذر ملون

tomato-cat1

بذر گوجه

Squash-Cat-1

بذر کدو

Pepper-cat1

بذر فلفل

Cucumber-cat1

بذر خیار

Eggplant-Cat1

بذر بادمجان

دیدگاه‌های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *