مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

راهنمای انتخاب رقم مناسب ملون

فهرست مطالب

اگر به فروشگاه های توزیع بذر رفته باشید حتما مشاهده کرده اید که برای یک محصول مانند ملون رقم های مختلفی از شرکت های گوناگون به فروش می رسد و این موضوع منجر به سردرگمی و حساس شدن شما در جهت انتخاب رقم مناسب می شود. برای مشاوره انتخاب رقم صیفی جات می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

پیش نیاز یک انتخاب مناسب، شناخت ویژگی های آن رقم برای منطقه شما است. اگر می خواهید ملون کشت کنید و نمی دانید چه بذری و چه رقمی کشت کنید این مطلب برای کمک به شما نوشته شده است.

چرا انتخاب رقم مناسب مهم ترین مرحله ی یک کشت موفقیت آمیز است؟

بذر به عنوان مهمترین نهاده کشاورزی، بیشترین نقش را در افزایش عملکرد محصول دارد و به عنوان دروازه ی تولید موفق محصول شناخته می شود.

اگر در هنگام خرید بذر رقم مناسبی انتخاب نکنید ممکن است با وجود تلاش و رعایت سایر عوامل موثر بر تولید از جمله کود، سم و آبیاری عملکرد قابل قبولی نداشته باشید.

کشورهای توسعه یافته به اهمیت این موضوع پی بردند و از چندین سال گذشته اقدام به گزینش ارقام مناسب و سپس اصلاح و تلاقی آنها با یکدیگر نمودند که نتیجه آن ارقام هیبریدی است که امروزه بخش عمده ای از بازار بذر کشور را در اختیار دارند. این ارقام ویژگی هایی دارند که بسیاری از ارقام بومی و ارقامی که از گذشته در منطقه شما کشت شده اند یا یکی از ویژگی ها را دارا هستند و یا همه آنها را با هم ندارند.

مهمترین خصوصیت بذرهای هیبرید افزایش عملکرد و افزایش مقاومت به بیماری های گیاهی است و در سایر خصوصیات به طور معمول ( نه به طور قطع) نسبت به بذرهای استاندارد و بومی کشور برتری دارند.

بنابراین عدم شناخت و عدم آگاهی از خصوصیات و ویژگی های این بذرها منجر می شود که در انتخاب رقم مناسب دچار اشتباه شوید و نهایتا انتخاب رقم نامناسب منجر به اتلاف سرمایه مربوط به زمین، آب، کارگری و سایر هزینه های تولید شود.

چه رقمی بکاریم؟

اکنون آزمایشات کمی در رابطه با بررسی ارقام مناسب خربزه و ملون برای مناطق مختلف خربزه کاری کشور صورت گرفته است و به طور قطع نمی توان گفت برای هر منطقه کدام رقم بهتر است.

ما توصیه می کنیم در کنار کشت رقم رایج مرتباً انواع جدیدی را آزمایش کرده و آنها را با آنچه که قبلاً کشت کرده اید مقایسه کنید. در واقع بهترین راه برای شناسایی رقم مناسب کشت آن رقم در زمین و شرایط آب و هوایی خاص آن منطقه است.

در نظر داشته باشید که بیشتر بذرهای موجود در بازار ممکن است در زمین شما به خوبی رشد کنند و حتی تولید میوه کنند اما ممکن است در بین آنها تعداد محدودی مناسب منطقه شما باشند با این وجود مطمئنا بیشتر کشاورزان وقت و هزینه کافی را برای آزمایش ارقام مختلف در مزرعه خود ندارند بنابراین راهکار مناسب چیست؟

انتخاب رقم تحت تاثیر عوامل زیادی از جمله طول فصل رشد، نوع خاک، شرایط آب و هوایی، شیوه ی تولید و در نهایت نیاز بازار قرار دارد و به عبارتی مهمترین عاملی که در انتخاب رقم مناسب تاثیر دارد شرایط تولید منطقه مورد کشت است و باید به سازگاری آن رقم با شرایط آب و هوایی منطقه توجه شود.

اگر طول فصل رشد در منطقه شما کوتاه است ارقام زودرس را انتخاب کنید. انتخاب رقم زودرس باعث می شود که محصول شما با سرمازدگی آخر فصل مواجه نشود. اگر منطقه مورد کشت فصل یخبندان ندارد شما می توانید ارقام میان رس تا دیررس را انتخاب کنید. ارقام دیررس به دلیل فصل رشد طولانی تر معمولا عملکرد بیشتری دارند.

اگر ویروس ها و بیماری های قارچی در منطقه شما مشکل ساز بوده اند، به دنبال ارقام مقاوم باشید. گونه های بومی هر چند محبوب هستند اما بیشتر آنها در مقابل آفات و بیماری های گیاهی مقاومت ندارند و به شدت ممکن است بر اثر این عوامل آسیب ببینند و کل هزینه تولید و سرمایه شما را از بین ببرند.

ملون به تعداد زیادی از این بیماری ها حساس هستند و ممکن است میزان عملکرد و یا حتی فروش محصول را با مشکل مواجه کنند. بیماری پژمردگی فوزاریومی بیماری بسیار شایعی در جهان و کشور است و توصیه می کنیم در هنگام خرید بذر ارقامی را انتخاب کنید که به بیماری فوزاریوم نوع 1 و 2 مقاومت داشته باشند.

بیماری بوته میری نیز یکی دیگر از بیماری ها خربزه است که از دیرباز در ایران شایع بوده و احتمالا در کلیه نقاط کشور از جمله خوزستان، اصفهان، فارس، کرمان، يزد، تهران، گرمسار، ورامين، کاشان، ساوه، قزوين، همدان، خراسان، بندرعباس، مازندران، آذربايجان، شيراز و مشهد انتشار داشته و به نام هاي محلي گوناگون بوته ميري، بيماري سبز خشک، داغ زدگي گلوله و آب زدگي معروف مي باشد.

نکته حائز اهمیت دیگر در انتخاب رقم مناسب ملون مقاومت به بیماری های ویروسی از جمله ویروس موزائیک زرد کدو (ZYMV)، ویروس موزائیک هندوانه (WMV) و ویروس حلقه زرد خربزه (MNSV) است. همه ارقام موجود در بازار مقاومت به بیماری ندارند و یا بعضی از آنها مقاومت جزئی در برابر بیماری های گفته شده دارند. برای اطلاع از مقاومت رقم خاص به بیماری های گیاهی با توزیع کننده بذر مشورت کنید.

سایر ویژگی های یک ملون مناسب شامل پتانسیل عملکرد بالا، میوه های بزرگ به وزن 2 تا 3 کیلوگرم، گوشت میوه ترد، سفید و شیرین، بریکس بالا ( بالاتر از 12)، رنگ پوست زرد طلایی با شبکه بندی یا به اصطلاح توری فشرده و در نهایت میوه بندی خوب و یکنواخت و حفره داخل میوه کوچک باشد.

بنابراین اگر رقمی انتخاب کنید که ویژگی های بالا را دارا باشد مطمئنا شما محصولی با عملکرد بالا و فروش آسان و پر سود خواهید داشت.

 

اشتراک‌گذاری:

5/5 - (1 امتیاز)
tomato-cat3

بذر گوجه فرنگی

Cucumber-cat2

بذر خیار

Watermelon-Cat3

بذر هندوانه

Melon-Cat3

بذر ملون

Eggplant-Cat2

بذر بادمجان

Pepper-cat3

بذر فلفل

Squash-Cat-3

بذر کدو

مطالب آموزشی مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *