مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

کمبود پتاسیم در خیار

کمبود پتاسیم در خیار یکی از مشکلاتی است که کشاورزان با آن مواجه هستند. کمبود پتاسیم در گیاه علائم و نشانه هایی دارد. در مقاله پیش رو می خواهیم علائم کمبود پتاسیم در گیاهان را مورد بررسی قرار می دهیم. اگر علائم کمبود پتاسیم در خیار را بدانید می توانید از زیان و ضررهای شدید پیش گیری کنید.

کمبود پتاسیم در خیار چه علائمی دارد؟

فهرست مطالب

آشنایی با گیاه خیار

خیار (Cucumis sativus) به خانواده (Cucurbitaceae) کدوئیان تعلق دارد این گیاه بومی آسیا و آفریقاست و حدود 3000 سال است که در این مناطق مورد استفاده قرار می‌گیرد. این خانواده یکی از خانواده‌های مهم گیاهی است کـه شـامل 90 جـنس و 750 گونه است. جنس Cucumis شامل تقریبا 40 گونه است که دو گونه مهم آن خیار و طالبی هستند. سایر گیاهان خانواده کدوئیان شامل هندوانه، کدو و کدو تنبل می‌باشند. خیار گیاهی است تک پایه که گل‌های نر و ماده روی یک گیاه قرار دارند.

میزان پتاسیم خیار چقدر است؟

غالب گیاهان نیز مانند خیار پتاسیم دارد. به طور متوسط هر 100 گرم خیار، گوجه فرنگی و فلفل دلمه‌ای قرمـز و زرد حاوی 144،222، 170 و 210 میلی‌گـرم پتاسیم می‌باشد. با این حال کمبود پتاسیم در گیاه یکی از مشکلات رایج در میان کشاورزان می باشد. در ادامه راه حل هایی برای کمبود پتاسیم در خیار را با شما به اشتراک می گذاریم.

کمبود پتاسیم در گیاه چگونه است؟

پتاسیم تنظیم آب گیاه را از طریق تورم سلولی و باز و بسته نمودن روزنه‌ها کنترل می‌کند. به طوری کلی از علائم کمبود پتاسیم در گیاه، تمایل به پژمردگی آن‌ها می‌باشد. پتاسیم در گیاه متحرک است و هنگام کمبود از برگ‌های مسن‌تر به طرف برگ‌های جوان‌تر حرکت می‌کند. اگر چه ممکن است کمبود پتاسیم رشد گیاهان را به صورت جدی مختل نکند، اما بازده و کیفیت میوه به صورت جدی کاهش می‌یابد.

پیشنهاد نویسنده: بذر خیار

پتاسیم یک عنصر تغذیه‌ای کلیدی است که در بسیاری از فرایند‌های فیزیولوژیکی گیاه، از جمله فعال کردن بیش از 60 آنزیم درگیر در رشد و متابولیسم گیاه نقش بسیار مهمی دارد. علاوه بر این، پتاسیم نقش مهمی در تقویت مقاومت گیاهان در برابر دمای پایین، شوری، خشکسالی و بیماری‌ها دارد.

علائم کمبود پتاسیم در خیار چیست؟

کمبود پتاسیم در خیار ابتدا در برگ‌های پیر مشاهده می‌شود. به طور کلی کمبود پتاسیم در گیاه سبب زردی، سپس قهوه‌ای شدن و سوختگی برگ‌های مسن‌تر می‌شود. ایـن علائم از حاشیه برگ‌ها شروع و به سمت مرکز برگ، مابین رگبرگ‌ها توسعه می‌یابد. نواحی بزرگی از بافت اطراف رگبرگ اصلی در کمبود شدید پتاسیم نیز سبز باقی می‌ماند.

در کمبـود شدید پتاسیم در خیار، سوختگی‌های قهوه‌ای رنگ حاشیه به سمت نواحی زرد توسعه یافته و باعث خشکی و کاغذی شدن برگ می‌شود. این علائم در آب و هوای گرم بطور سریع توسعه می‌یابند. در گیاه دچار کمبود، اگر چه انتهای میوه‌ها متورم به نظر می‌رسند، ولی ممکن است کامل نشوند، علامتی که در استرس آب نیز مشاهده می‌شود.

علائم شاخص کمبود پتاسیم در خیار گلخانه ای یا درختی شامل:

  • بدشکلی و تورم انتهای میوه‌ها را در پی دارد.
  • پس از آن سبب زردی و سوختگی لبه برگ‌های مسن‌تر و توسعه به سمت مرکز برگ مابین رگبرگ‌های اصلی می‌گردد.
  • کوتاهی گیاه، همراه با زردی و سوختگی برگ‌های مسن‌تر و تمایل به خشکیدگی و کاغذی شدن آن‌ها نسبت به گیاه سالم است.

در کمبود پتاسیم در خیار، میوه‌ها اغلب ظاهری غیر طبیعی، قهوه‌ای دارند. برای مشاوره تغذیه می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. زیرا کمبود پتاسیم در خیار در صورتی که به موقع تشخیص داده شود قابل درمان می باشد.

علائم کمبود پتاسیم در بوته خیار چیست؟

میزان نیاز خیار به پتاسیم چقدر است؟

خیار نسبت به سایر صیفی جات به مقدار بیشتری پتاسیم نیاز دارد. در واقع گیاه خیار یکی از محدود محصولاتی است که نیاز پتاسیم آن بیشتر از نیتروژن است. باید دقت کرد که کمبود نیتروژن در خیار نیز علائم متفاوتی نسبت به کمبود پتاسیم در خیار دارد.

پیشنهاد نویسنده: کمبود پتاسیم در گوجه فرنگی

به طورکلی، نتایج پژوهش‌های صورت گرفته در خصوص تاثیر کلسیم و پتاسیم در خیار گلخانه‌ای، حاکی از اثر مثبت این عناصر در افزایش عملکرد و ویژگی‌های کیفی خیار گلخانه‌ای (افزایش ویتامین ث، سفتی بافت میوه، کیفیت انبارداری، بازارپسندی، طعم میوه، میزان قندها و غلظت عناصر کم مصرفی مانند آهن و روی و نیز پتاسیم و کلسیم میوه) می‌باشد.

کمبود پتاسیم در میوه
نشانه های ظاهری کمبود پتاسیم در میوه های خیار

رفع کمبود پتاسیم در خیار به چه صورت است؟

برای محصولات کشت شده در بسترهای خاکی، با کاربرد پتاسیم در کنار گیاهان دچار کمبود در خاک‌های شنی، پتاسیم از سطح خاک به سمت ریشه‌ها حرکت و در دسترس گیاه قرار می‌گیرد. ولی در سایر خاک‌ها، بهترین حالت مصرف کودهای پتاسیم، مصرف قبل از کشت آن‌ها مطابق آزمون خاک است.

در گیاهان دچار کمبود، “کود آبیـاری” پتاسیم روش مناسبی است. ولی برگ پاشی آن مناسب نیست و باعث سوختگی احتمالی بـرگ‌ها می‌شود. برای محصولات کشت شده در بسترهای بدون خاک، کاربرد محلول غذایی با غلظت 150 تا 200 میلی‌گرم در لیتر پتاسیم کافی است.

میزان پتاسیم مورد نیاز برای انواع کشت خیار بسته به میزان عملکرد پیش بینی شده

سیستم تولید عملکرد قابل انتظار (در هکتار) میزان پتاسیم مورد نیاز (K2O)
گلخانه مجهز 300 800-1000
کشت مزرعه 80 270
کشت مزرعه 30-40 200
کشت مزرعه 30 80
کشت مزرعه ای 15 65

درمان کمبود پتاسیم در خیار

چهار نوع كود پتاسيم وجود دارد كه در كودآبياری، مصرف عمده دارند و شامل كود كلريد پتاسيم (KCl) يـا موريات پتاسيم (MOP)، سـولفات پتاسيم (SOP)، مونو پتاسيم فسفات (MKP) و نيترات پتاسيم (NOP) می‌شود.

  • كود سولفات پتاسيم در شرايط بسيار شور مورد استفاده قرار می‌گيرد. كود سولفات پتاسيم در آب‌های با كيفيت مناسب و درصـد پايين كلسيم كاربرد بهتری دارد.
  • مونوپتاسيم فسفات، به عنوان يكی از منابع پتاسيم و فسفر است و بيشتر به عنوان كود فسفره تا کود پتاسه شناخته شده است. ميزان فسفر مورد نيـاز گيـاه 0/1 ميزان پتاسيم مورد نياز آن است.
  • كود كلريد پتاسيم بسيار محلول در آب است و با ساير كودهای نيتروژنه به راحتی مخلوط می‌شود. مصرف اين كود به دليل داشتن كلر، بـرای اراضی شور محدود است.
  • نيترات پتاسيم، كود محلول در آب بوده و دارای دو عنصـر مغـذی نيتـروژن و پتاسيم است. در دمای بالای 20 درجه، كاملاً در آب حل می‌شود. در هوای سرد، ايـن كود در مخزن رسوب می‌كند.

اشتراک‌گذاری:

5/5 - (1 امتیاز)
tomato-cat3

بذر گوجه فرنگی

Cucumber-cat2

بذر خیار

Watermelon-Cat3

بذر هندوانه

Melon-Cat3

بذر ملون

Eggplant-Cat2

بذر بادمجان

Pepper-cat3

بذر فلفل

Squash-Cat-3

بذر کدو

مطالب آموزشی مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *