بیماری موزاییک گوجه فرنگی

نام بیماری

ویروس موزاییک گوجه فرنگی

عامل بیماری

ویروس (Tomato mosaic virus (TMV

معرفی بیمار

ویروس موزاییک گوجه فرنگی با آسیب رساندن به برگ ها، گل ها و میوه ها و ایجاد کوتولگی در کل گیاه گوجه فرنگی خسارت جدی وارد می کند. برای مشاوره گیاهپزشکی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اگر گیاهان در زمان آلوده شدن جوان باشند خسارت وارد شده به آن ها شدیدتر است. آلودگی در مراحل بعدی رشد، خسارت کمتری به بار می آورد. این ویروس به آسانی به روش های مکانیکی منتقل می شوند.

علائم بیماری

نشانه های بیماری موزاییک گوجه فرنگی عبارتند از درجات مختلف سبز و زرد (شبیه پیسی در انسان)، پیچیدگی، بد شکلی و کاهش رشد برگ ها، گل ها و کل گیاه.

در گوجه فرنگی برگچه ها دراز و نوک دار و گاهی بند کفشی یا نخ مانند می شوند. آلودگی بوته های جوان باعث می شود تشکیل میوه کاهش یابد و گاهی میوه هایی که تشکیل می شوند لکه دار شوند و قسمت های میانی آن ها به رنگ قهوه ای در آید.

بیماری موزاییک گوجه فرنگی
بیماری موزاییک گوجه فرنگی

بیشتر بخوانیم:

 بیماری موزاییک گوجه فرنگی - مشاوره کشاورزی | مرکز مشاوره تخصصی صیفی جات aghamohandes insta

           ما با ویدیو بهتر میتونیم آموزش بدیم

                      پس اینستا گرام آقا مهندس را با یک کلیک روی این قسمت دنبال کن.

                      اونجا ما سعی میکنم آموزش  های کاملا به روز و  دقیقی ارائه کنیم.

کنترل ویروس موزاییک گوجه فرنگی

  • استفاده از ارقام مناسب به عنوان عملی ترین، ارزانترین و بهترین روش جهت پیشگیری و کاهش خسارت ناشی از بیماری های ویروسی است. زیرا مدیریت کنترل بیماری پیچیدگی زرد برگ گوجه فرنگی مشکل و هزینه بر است.
  • با توجه به اینکه انتقال ویروس از طریق مکانیکی صورت می گیرد جهت جلوگیری از آلودگی در مزرعه توصیه می شود وسایل مورد استفاده ضد عفونی شود.