مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

پوسیدگی گوجه فرنگی رسیده یا آنتراکنوز

مبارزه و درمان آنتراکنوز گوجه

فهرست مطالب

معرفی بیماری نام بیماری پوسیدگی گوجه فرنگی رسیده یا آنتراکنوز

پوسیدگی گوجه فرنگی رسیده (به معنای لکه های تیره) بیماری شاخ و برگ و میوه هستند که به صورت لکه های سیاه و یا زخم های گود با لبه های برآمده بروز می کنند. برای مشاوره گیاهپزشکی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. پوسیدگی گوجه فرنگی رسیده، اغلب به ریزش و پوسیدگی آن می انجامد و به اصطلاح منجر به تولید میوه هایی می شود که قابل مصرف نیستند و می تواند یک فاجعه برای پروش دهندگان گیاه گوجه فرنگی باشد.

عامل بیماری: colletotrichum phomoides

این بیماری به میوه و گاهی به ساقه و سر شاخه ها هم خسارت می زند. برای اطلاع بیشتر از مشخصات این بیماری و همچنین نحوه پیشگیری و درمان آن این مقاله را تا پایان بخوانید.

علایم و نشانه ها آنتراکنوز گوجه

پوسیدگی گوجه فرنگی رسیده (آنتراکنوز)، منجر به ایجاد لکه های تیره در میوه گوجه فرنگی می شود. در مراحل اولیه­ پیدایش لکه ها کوچک، مدور، فرورفته و آب گز با کناره های کنگره دار هستند.

آنتراکنوز معمولا روی میوه های رسیده گوجه فرنگی اثر می کند و هنگامی که میوه برسد و نرم شود لکه ها بزرگتر می شود اما گاهی اوقات در میوه های سبز نیز دیده می شود. قطر لکه ها در میوه به 2 تا 3 سانتی متر می رسد و بخش مرکزی آن تیره رنگ و اندکی زبر می شود. لکه ها در بیشتر موارد متعددند و درهم می روند که منجر به نرم شدن، لهیدگی، و سرانجام پوسیدگی میوه می شود.

علایم و نشانه ها آنتراکنوز گوجه

مبارزه با پوسیدگی گوجه فرنگی رسیده

آنتراکنوز بیشتر در زمین هایی که به خوبی زهکشی نشده اند شیوع دارد و بهتر است کاشت گوجه فرنگی در زمین هایی انجام گیرد که به خوبی زهکش شده اند. تناوب زراعی سه تا چهار ساله رعایت شود و توصیه می شود از کشت محصولات مشابه (بادنجان، فلفل، سیب زمینی) در این مدت اجتناب گردد.

گرما و رطوبت نسبی بالا و یا هوای مرطوب به هنگام رسیدن میوه، موجب تسهیل انتشار بیماری، وقوع عفونت، و در بیشتر موارد بروز همه گیری شدید می شود.

مبارزه و درمان آنتراکنوز گوجه

درصورتی که آلودگی منجر به ایجاد زخم شود، دیگر نمی توان زخم ها را درمان کرد و گوجه هایآلوده بازارپسندی خودرا کامل از دست می دهند. بنابراین در این بیماری پسیشگیری بسیار مهم است.

  • قارچ کش های مبتنی بر مس برای جلوگیری از آنتراکنوز گوجه فرنگی توصیه می شود.
  • قارچ کش مانکوزب 80 wp
  • قارچکش کاربندازیم

اشتراک‌گذاری:

5/5 - (1 امتیاز)
tomato-cat3

بذر گوجه فرنگی

Cucumber-cat2

بذر خیار

Watermelon-Cat3

بذر هندوانه

Melon-Cat3

بذر ملون

Eggplant-Cat2

بذر بادمجان

Pepper-cat3

بذر فلفل

Squash-Cat-3

بذر کدو

مطالب آموزشی مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *