مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

فهرست مطالب

معرفی بیماری پوسیدگی ریشه و طوقه گوجه ناشی از رایزوکتونیا

عامل بیماری

قارچ Rhizoctonia solani

معرفی بیماری
عامل بیماری پوسیدگی ریشه و طوقه قارچ رایزوکتونیا می باشد. برای مشاوره گیاهپزشکی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

رایزوکتونیا از قارچ های خاکزی است که بیماری شدیدی در بسیاری از میزبان ها به وجود می­ آورند و ریشه، ساقه و دیگر اندام های گیاهی را که بر سطح یا درون خاک می رویند آلوده می سازند.

نشانه ها و علایم پوسیدگی ریشه و طوقه رایزوکتونیایی

معمولی ترین نشانه های پوسیدگی ریشه و طوقه در بیشتر گیاهان به صورت گیاچه میری، پوسیدگی ریشه، پوسیدگی ساقه یا شانکر ساقه بروز می کند.

گیاهچه میری
احتمالا معمولی ترین نشانه ای که در بیشتر گیاهان مورد حمله رایزوکتونیا بروز می کند گیاهچه میری است. این بیماری بیشتر در خاک های سرد و مرطوب دیده می شود. بذر های جوانه زده قبل یا بی درنگ بعد از خروج از خاک ممکن است از بین بروند.

پس از خروج گیاهچه جوان از خاک قارچ ها به ساقه هجوم می برد و آن ها را آب سوخته، نرم و ناتوان در برابر تحمل وزن گیاهچه می کند در نتیجه گیاهچه بر زمین می افتند و منهدم می شوند.

کنترل پوسیدگی ریشه و طوقه

کنترل بیماری رایزوکتونیایی اصولا مشکل است ولی به طور کلی با انجام مجموع اقدامات زیر می توان از بروز بیماری جلوگیری کرد. از کشت گوجه فرنگی در اراضی مرطوب و یا با زهکشی کم باید پرهیز کرد.

بذر عاری از بیماری در بسترهای برجسته و در شرایطی که گیاهچه سریع رشد کند، کشت شود. فاصله بین بوته ها باید زیاد باشد تا سطح خاک و گیاهان به خوبی تهویه شوند. در صورت امکان، خاک گلخانه ها و خزانه های بذری، با بخار آب سترون یا با مواد شیمیایی ضدعفونی شود. خیس کردن خاک با محلول پنتاکلرونیتروبنزن (PCNB) در کاهش گیاهجه میری در خزانه های بذری و گلخانه ها موثر است.

به طور کلی قارچ کش موثری برای کنترل بیماری های رایزوکتونیایی در دسترس نیست، با وجود این چند قارچکش وجود دارد که برای خیس کردن زمین قبل از کشت و یک یا دوبار محلولپاشی روی گیاهچه ها بلافاصله بعد از سبز شدن توصیه می شود.

 

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم

دسته‌های محصولات

Watermelon-Cat1

بذر هندوانه

Melon-Cat1

بذر ملون

tomato-cat1

بذر گوجه

Squash-Cat-1

بذر کدو

Pepper-cat1

بذر فلفل

Cucumber-cat1

بذر خیار

Eggplant-Cat1

بذر بادمجان

دیدگاه‌های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *