مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

بذر ۸۳۲۰ برترین و پربارترین رقم گوجه گرد در کشور است

فهرست مطالب

در حال حاضر در کشور ما بیش از 30 رقم گرد گوجه فرنگی مورد کشت قرار می گیرد. هر کدام از این رقم ها ویژگی هایی دارند که آنها را از هم متمایز کرده است اما بعضی از آنها بیشتر مورد پسند کشاورزان و مشاوران کشت گوجه قرار می گیرند. 8320 معروف ترین رقم گرد مورد کشت در ایران است.

ویژگی های رقم ۸۳۲۰:

میوه: رقمی گرد با وزن متوسط ۱۵۰ گرم، بادمگل برداشت می شود، سفتی میوه خوب است و قابلیت صادرات دوربرد بصورت دورنگ را دارد اما به اندازه سانسید، بریویو و متین سفت نیست. بسیار شبیه به رقم های گلخانه ای است.

متوسط میزان باردهی: متوسط ۸۰ عدد گوجه و حدود ۱۲۰ تن در هکتار، بیشترین میزان بار گزارش شده ۱۴۰ عدد گوجه در بوته و حدود ۲۴۰ تن گوجه در هکتار

جهت خرید بذر گوجه بریویو کلیک کنید.

دوره رسیدگی و باردهی ۸۳۲۰:

این رقم در کل یک رقم میان رس است و حدودا دو هفته بعد از بریویو، باسیمو و برنتا بار می دهد.

معمولا در مناطقی مانند کرج و قزوین ۹۰ روز پس از انتقال نشا بار می دهد، درمناطقی مانند فریمان خراسان باردهی آن بیشتر طول می کشد و حدود ۱۱۰ روز پس از انتقال نشا بار می دهد.

ویژگی های زراعی رقم ۸۳۲۰:

گوجه ای با بوته ای حجیم بطوری که در کشت دو ردیفه فواصل بین ردیف را حدود ۲ متر و فواصل بین ردیف را تا ۳۵ سانت در نظر می گیرند. در کشت تک ردیفه، فواصل بین ردیف را ۱۸۰ سانتی متر و فواصل روی ردیف را ۲۵ سانتی متر در نظر می گیرند.

قدرت ریکاوری و گلدهی مجدد بسیار بالایی دارد. در مناطقی مانند قزوین تا زمانی آب و هوا اجازه رشد و باردهی را بدهد باردهی دارد و قابلیت برداشت تا ۱۱ چین در سال را دارد.

مقامت های رقم گوجه ۸۳۲۰:

دارای مقاومت قابل توجه به بیماری های ویروسی

سرجمک یا منج ناشی از Tylcv

ویروس موزاییک (tomv)

ویروس پژمردگی لکه ای (Tswv)

و دارای مقاومت نسبی قابل توجه به بیماری های باکتریایی و قارچی

شانکر ساقه آلترناریایی Aal

لکه موجی As

پژمردگی فوزاریومی Fol

پژمردگی ورتیسیلیوم Vd – Va

لکه برگی خاکستری ss_sl است.

مقاومت نسبتا خوبی به تنش های محیطی مانند تنش سرمایی و گرمایی و حتی تنش شوری دارد.

نکته جالب تر اینکه به نظر می رسد کمتر توسط حشرات مکنده مورد حمله قرار می گیرد. این احتمالا به دلیل ساختار برگی و غلظت فیتو توکسین های این رقم در برگ های آن است.

۸۳۲۰ برای کدام مناطق مناسب است؟

این رقم در مناطقی مانند قزوین و نهاوند، مرودشت، کرمانشا و کرج بهترین جواب دهی و تناژ را داشته است. اما بیشتر در مناطقی کشت می شود که برداشت آنها همزمان با بازار عراق باشد. زیرا رقم های گرد بیشترین بازار را در کشورهای عربی دارند ک کمتر در میادین بار ایران خرید می شوند. این از معدود عیب های ۸۳۲۰ است، در واقع گرد بودن بازار این رقم را در کشور محدودتر کرده است.

قیمت بذر گوجه ۸۳۲۰:

بذر ۸۳۲۰ همیشه جزو گرانترین رقم های بازار بوده است. قیمت پاکت ۸۳۲۰ ارزان تر از قوطی آن است. در سال 1400 قیمت بذر 8320 ده هزارتایی حدود شش میلیون و هفتصد تا هفت میلیون و سیصد ارائه شد. بیشترین فروش را بسته بندی قوطی داشته در عین اینکه پاکت ارزان تر است.

اشتراک‌گذاری:

3.9/5 - (16 امتیاز)

دسته‌های محصولات

Watermelon-Cat1

بذر هندوانه

Melon-Cat1

بذر ملون

tomato-cat1

بذر گوجه

Squash-Cat-1

بذر کدو

Pepper-cat1

بذر فلفل

Cucumber-cat1

بذر خیار

Eggplant-Cat1

بذر بادمجان

دیدگاه‌های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *