مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

بذر گوجه 8320

نمره کاربران:

نمره فنی آقامهندس:

6.6/10
6.6 از 10

82،000،000 ریال

رقم “8320” قالبی گرد و سایز میوه متوسط دارد. 90 روز بعد از انتقال نشا به زمین اصلی بار می دهد و به بسیاری از بیمارگرهای قارچی وویروسی شایع گوجه فرنگی مقاومت نسبی داشته و از باردهی خوبی برخوردار است. این رقم مناسب کاشت در کل ایران است.

اشتراک‌گذاری:

مشخصات بذر گوجه 8320

توضیحات تکمیلی

نوع کشت

شکل و تیپ میوه

وزن متوسط میوه

140 تا 160 گرم

میزان برداشت با کاسبرگ

تا 70 درصد

نوع مصرف

تازه خوری

دوره رسیدگی

پوشش برگی و حجم بوته

خوب

مقاومت ها و تحمل ها

پژمردگی فوزاریومی Fol, پژمردگی ورتیسیلیومی Vd – Va, ویروس پژمردگی لکه ای (Tswv), ویروس عامل سرجمک (TYLCV), ویروس عامل موزاییک گوجه (TOMV)

شرکت تولید کننده /وارد کننده

سمینیس/ فلات ایران

بسته بندی

قوطی 100000 عددی

معرفی و توضیح

راهنمای خرید بذر گوجه 8320

جهت خرید و استعلام قیمت “بذر گوجه 8320با کارشناسان ما تماس بگیرید. در بازار، قیمت بذر 8320 ثابت نیست و بسته به نوع بسته بندی، تاریخ بسته بندی و اورجین آن (هند، تایلند و پرو) قیمت‌های متفاوتی دارد. بنابراین برای استعلام دقیق قیمت بذر 8320، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

توضیحات فنی بذر گوجه 8320

در طی 10 سال گذشته پرفروش‌ترین واریته گرد کشور، بذر گوجه فرنگی 8320 بوده. البته امروزه سطح زیر کشت این رقم کاملا کاهش پیدا کرده اما همچنان طرفداران خاص خود را دارد. در ادامه، دلایل موفقیت این رقم در گذشته و کاهش سطح زیر کشت آن در حال حاضر را بررسی می‌کنیم. سایر مشخصات فنی 8320 به شرح زیر است:

  • دارای میوه ای گرد با سفتی و ماندگاری مناسب است که قابلیت برداشت با کاسبرگ را دارد.
  • واریته ای متوسط رس است و حدود 90 روز پس از انتقال نشا، می تواند باردهی داشته باشد.
  • حجم بوته و پوشش برگی مناسبی دارد.
  • سیستم ریشه ای بسیار قوی ای دارد.
  • دارای پتانسیل باردهی بسیار بالا و طول دوره باردهی طولانی است.
  • مقاومت نسبی قابل توجهی به تنش های محیطی دارد.

بنابراین 8320 یک واریته میان رس با میوه‌ای گرد و با کیفیت است که قابلیت باردهی بسیار بالایی دارد.

تحمل و مقاومت های 8320

  •  8320 به بیمارگرهای قارچ­ی مانند: فوزاریوم، پیتیوم و ورتیسیلیوم که عامل بوته میری و ضعف بوته در اوایل رشد هستند مقاومت نسبی مناسبی دارد.
  • دارای مقاومت مناسب به ویروس‌های پیچیدگی برگ زرد گوجه فرنگی (TYLCV)، موزاییک گوجه فرنگی (TOMV) می‌باشد.
  • همچنین این واریته تحمل خوبی به کشت در شرایط نسبتا شور تا شور (شوری آب حدود 3000 تا 5000) دارد.

مقایسه و نقد کلی رقم گوجه 8320

به عقیده کارشناسان آقا مهندس بذر گوجه 8320 در طی سال های اخیر، پربارترین رقم گوجه گرد فضای باز بوده است. در مناطقی که دوره باردهی نسبتا طولانی داشته باشند مانند تاکستان استان قزوین و برخی دیگر از مناطق استان اصفهان عملکرد های فوق العاده ای از این رقم گزارش شده است.

البته در حال حاضر بازارهای داخلی واریته های تخم مرغی و بلوکی را کاملا به ارقام گرد ترجیح می‌دهند همچنین اخیرا تمایل بازارهای صادراتی نیز بیشتر به سمت ارقام بلوکی رفته است به همین دلیل هم هرسال کشاورزان کم‌تری، 8320 کشت می کنند. به عبارت دیگر  بذر گوجه 8320 به مرور جای خود را به ارقام بلوکی مانند برنتا و بریویو داده است.از طرف دیگر حتی افرادی که علاقه مند به کشت ارقام گرد هستند هم ارقام باکیفیت تر مانند وادارو 1012 و 4129 کشت می کنند.

در حد امکان بذر 8320 دستگیر استفاده نکنید!

استفاده از بذرهای دستگیر توصیه نمی‌شود! ویژگی هایی که در بالا شرح داده شد همه برای بذر گوجه 8320 هیبرید هستند نه دستگیر. استفاده از بذرهای دستگیر نتیجه کاملا نامشخصی دارد و شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که بذرهای دستگیر نتیجه کشت‌های قبلی یا مزارع دیگران را برای شما تکرار کنند. آنچه که بازدیدهای ما نشان داده است بذرهای دستگیر کشاورزان بسیار زیادی را متضرر کرده است.

بذر دستگیر در درجه اول، میوه کاملا دفرمه و بدشکلی دارد. در درجه دوم، با وجود اینکه 8320 هیبرید، بسیار مقاوم است، مقاومت بذر گوجه دستگیر بسیار بسیار پایین تر است. بنابراین 8320 دستگیر، هزینه سم پاشی، آبیاری و کوددهی بیشتر، باردهی بسیار کمتر، شکل میوه و اندازه میوه نا مطلوبی دارد.

نمره فنی

کیفیت میوه: 7
پوشش برگی: 5.5
مقاومت و تحمل: 7
زمان رسیدگی: 7
باردهی: 8
نمره فنی نهایی: 6.6

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بذر گوجه 8320”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *