مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

ویروس موزائیک خفیف فلفل (پیسک) برای انتقال به حشرات نیاز ندارد

فهرست مطالب

ویروس موزائیک خفیف فلفل (پیسک) Pepper mild mottle virus (PMMoV) یک ویروس گیاهی است که در سراسر جهان گسترش دارد. این بیمارگر فلفل دلمه ای و برخی دیگر از گیاهان سولاناسه را به بیماری پیسک خفیف آلوده می کند. این ویروس به راحتی فلفل دلمه ای را آلوده می کند و همچنین می تواند گوجه فرنگی و بادمجان را نیز آلوده کند.

ویروس مورد نظر از خانواده ویروس موزائیک تنباکو است. این بیماری به وسیله انتقال مکانیکی و بذر آلوده منتشر می شود و به وسیله حشرات انتقال نمی یابد.

نکته حائز اهمیتی که درباره توباموویروس ها وجود دارد این است که آن ها توسط دود منتشر می شوند، بنابراین برای از بین بردن آن ها سوزاندن گیاهان آلوده اشتباه بزرگی است و بهتر است از کمپوست کردن آن ها یا دفن کردن آن ها در مکانی دور از مزرعه اطمینان حاصل کرد.

 

 علائم بیماری ویروسی پیسک خفیف فلفل

همانطور که از نامش مشخص است، این ویروس اغلب علائم خفیفی را در برگ های فلفل آلوده ایجاد می کند، این علائم بسته به گونه فلفل متفاوت است. این علایم معمولا به شکل چروک شدگی، ایجاد موزاییک و نکروز خفیف است. اما در برخی از واریته ها علائم در برگ ممکن است وجود نداشته باشد؛ به طور کلی علائم این ویروس بیشتر در برگ های جوان گیاه قابل مشاهده است. به طور کلی گیاه ممکن است از رشد بازمانده، مخصوصا زمانی که آلودگی در مراحل اولیه رشدی گیاه اتفاق افتد.

علائم موجود در میوه فلفل دلمه، می تواند منجر به کاهش سایز و تغییر رنگ شود. از علائم آشکار تغییر شکل مثل تاول زدن یا براق شدن پوست میوه ، همچنین نکروز است که به شدت بازار پسندی میوه را کاهش می دهد. بطور کلی بیماری ویروسی پیسک خفیف فلفل، موجب لکه دار شدن (ایجاد رگه ها یا لکه های قهوه ای رنگ روی میوه) و زردی لکه ای برگ ها و همچنین ایجاد تاول در میوه می شود.

 

 مدیریت و کنترل بیماری ویروسی PMMoV در فلفل

این ویروس بسیار پایدار است و می تواند در خاک و سطوح باقی بماند و این فرصت را پیدا کند که مزارع را آلوده کند. نکته جالب این است که تماس کوتاه بین گیاهان آلوده یا سطوح آلوده با گیاهان سالم برای انتشار ویروس کافی است. حشرات مانند شته ها و تریپس ها تقریبا نمی توانند ویروس را منتقل کنند، اما این ویروس می تواند به راحتی از طریق بذرهای واریته های حساس مثل فلفل دلمه ای منتقل شوند. کنترل و مدیریت این ویروس باید طبق روش های بهداشتی مناسب در مزرعه باشد تا از ورود آن جلوگیری شود. حذف منابع آلوده به آن باعث می شوداین بیمارگر از یک فصل به فصل دیگر منتقل نشود.

 چطور باید از آلودگی فلفل به ویروس PMMoV جلوگیری کرد؟

1. از ارقام مقاوم به ویروس استفاده شود.
2. فقط از بذرها و نشا های سالم استفاده شود زیرا ویروس به راحتی از منابع آلوده منتقل می شود.
3. سعی کنید تجهیزات و ماشین آلاتی که بین کشاورزان منطقه عمومی هستند و برای مزارع استفاده می شوند جلوگیری کنید و یا آن ها را کاملا استریل کنید. اطمینان حاصل کنید که همه بازدیدکنندگان و کارگران قبل از ورود به مزارع ارقام حساس، ضدعفونی شده اند. (برای کاهش آلودگی هر کسی که با گیاهان کار می کند لازم است دستانش را با الکل 70% یا صابون ضدعفونی کرده به نحوی که زیر ناخن هایش نیز کاملا تمیز شود.)
4. بستر کشت باید با آب داغ، وایتکس یا محلول های مناسب برای از بین بردن آلودگی های ویروسی، ضدعفونی شوند.
5. بوته های آلوده سال قبل باید از مزرعه خارج و در جای دیگری دفن شوند.
6. علف های هرز اطراف مزارع آلوده را باید بطور کامل با شعله، از بین برده شود و اجازه ظهور به آن ها داده نشود.
7. رعایت تناوب زراعی و عدم کشت گیاهان حساس درپیشگیری از آلودگی بسیار موثر است. خربزه ، کدو تنبل و کدو سبز تحت توسط این ویروس از بین نمی روند. و می توان آن ها را به صورت تناوبی همراه با فلفل دلمه ای و گوجه فرنگی در مناطق آلوده کشت کرد.
8. تجهیزات کشت قبلی که آلوده بوده حتما یاید با روش هایی مانند دما یا یا ضدعفونی کننده های مناسب مثل تری سدیم فسفات، مایع سفید کننده خانگی یا محلول شیر خشک 20% فاقد چربی استریل شوند.
9. این ویروس معمولا توسط حشرات منتقل نمی شود بنابراین کاربرد حشره کش ها برای پیشگیری از آلودگی، بی فایده ست.

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم
tomato-cat3

بذر گوجه فرنگی

Cucumber-cat2

بذر خیار

Watermelon-Cat3

بذر هندوانه

Melon-Cat3

بذر ملون

Eggplant-Cat2

بذر بادمجان

Pepper-cat3

بذر فلفل

Squash-Cat-3

بذر کدو

آخرین دیدگاه‌ها

مطالب آموزشی مشابه

بیماری ها و روش های درمان

انتراکنوز پیاز

معرفی بیماری آنتراکنوز پیاز عامل بیماری: Colletotrichum circinans بیماری انتراکنوز یک بیماری قارچی است که گیاه را در هر مرحله

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *