مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

بیماری موزاییک گوجه فرنگی

فهرست مطالب

معرفی بیماری ویروس موزاییک گوجه فرنگی

عامل بیماری:

ویروس (Tomato mosaic virus (TMV

ویروس موزاییک گوجه فرنگی با آسیب رساندن به برگ ها، گل ها و میوه ها و ایجاد کوتولگی در کل گیاه گوجه فرنگی خسارت جدی وارد می کند. برای مشاوره گیاهپزشکی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اگر گیاهان در زمان آلوده شدن جوان باشند خسارت وارد شده به آن ها شدیدتر است. آلودگی در مراحل بعدی رشد، خسارت کمتری به بار می آورد. این ویروس به آسانی به روش های مکانیکی منتقل می شوند.

علائم بیماری موزاییک گوجه فرنگی

نشانه های بیماری موزاییک گوجه فرنگی عبارتند از درجات مختلف سبز و زرد (شبیه پیسی در انسان)، پیچیدگی، بد شکلی و کاهش رشد برگ ها، گل ها و کل گیاه.

در گوجه فرنگی برگچه ها دراز و نوک دار و گاهی بند کفشی یا نخ مانند می شوند. آلودگی بوته های جوان باعث می شود تشکیل میوه کاهش یابد و گاهی میوه هایی که تشکیل می شوند لکه دار شوند و قسمت های میانی آن ها به رنگ قهوه ای در آید.

 

 

کنترل ویروس موزاییک گوجه فرنگی

استفاده از ارقام مناسب به عنوان عملی ترین، ارزانترین و بهترین روش جهت پیشگیری و کاهش خسارت ناشی از بیماری های ویروسی است. زیرا مدیریت کنترل بیماری پیچیدگی زرد برگ گوجه فرنگی مشکل و هزینه بر است.
با توجه به اینکه انتقال ویروس از طریق مکانیکی صورت می گیرد جهت جلوگیری از آلودگی در مزرعه توصیه می شود وسایل مورد استفاده ضد عفونی شود.

 

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم

دسته‌های محصولات

Watermelon-Cat1

بذر هندوانه

Melon-Cat1

بذر ملون

tomato-cat1

بذر گوجه

Squash-Cat-1

بذر کدو

Pepper-cat1

بذر فلفل

Cucumber-cat1

بذر خیار

Eggplant-Cat1

بذر بادمجان

دیدگاه‌های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *