مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

استفاده از کشت تونلی خربزه

فهرست مطالب

کشت تونلی در کشت خربزه، یکی از عوامل موفقیت تولید است زیرا نایلون باعث بهبود دمای خاک در اوایل فصل رشد می شوند و به کنترل علفهای هرز و حفظ آب کمک می کنند. برای مشاوره کشت صیفی جات می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مالچ پلاستیکی دمای هوا را به میزان 10 درجه در بهار افزایش می دهد که باعث جوانه زنی سریع بذر، استقرار بهتر گیاهچه و برداشت زود هنگام محصول می شود. برای اینکه پلاستیک بتواند دمای خاک را بالا ببرد باید بین پلاستیک و خاک تماس خوبی برقرار شود. پلاستیک های مورد استفاده معمولاً فیلم های سیاه و سفید (ارزانترین) و UV جدیدتر و گرانتر (انتقال دهنده مادون قرمز) هستند.

در مناطق بسیار گرم جنوبی، پلاستیک سفید با توجه به اینکه دمای خاک را کمتر افزایش می دهد به ویژه هنگام کاشت در اواخر بهار یا اوایل تابستان که دمای هوا بالا است کمک می کند. اما در صورت استفاده از نایلون شفاف ممکن است رشد علف های هرز مشکلاتی را ایجاد کند.

نحوه کاربرد نایلون در کشت خربزه

در کشت مستقیم بذر:

استفاده از نایلون شفاف معمولا در کشت خارج از فصل مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش معمولا ابتدا نوار آبیاری قطره ای را نصب می کنند. سپس بذر را کشت نموده و نایلون شفاف به روي بذر کشيده مي شود.

اين پلاستیک خاک را گرم نگه داشته و باعث جوانه زني و رشد بذر مي شود. در زماني که هواي بيرون مساعد شد نایلون اطراف گیاهچه با تیغ برداشته می شود و بوته در معرض هوای آزاد قرار می گیرد و به رشد خود ادامه می دهد.

در مقابل وظیفه اصلی نایلون های مشکی کنترل علف های هرز است و به علت اینکه فضای زیر نایلون قابل مشاهده نیست، کار با این نایلون ها مشکل تر است. در حالت دیگر نایلون به صورت محکم روی ردیف های کشت که زیر آن نوار آبیاری قطره ای قرار گرفته کشیده می شود و به اصطلاح مهر و موم می شود و سپس در زمان کاشت سوراخ ها با استفاده از یک دستگاه پانچ، ماله و یا دست ایجاد و بذرها کشت می شوند.

در کشت نشاء:

استفاده از روکش پلاستیکی در کشت نشاء تضمین می کند که باد نمی تواند نشاء را از زمین بیرون بکشد و به محافظت از پیوند در برابر یخ زدگی، کاهش آسیب باد در گیاهان جوان و افزایش عملکرد و زودرس کردن محصول کمک می کند. این نایلون ها معمولا به خوبی در بالای گیاهچه به حالت تونل نصب می شوند.

برای جلوگیری از تماس پلاستیک با گیاهان، باید از روکش های پلاستیکی با سیم سنگین یا ساپورتهای دیگر پشتیبانی کرد زیرا تماس برگ گیاه با نایلون باعث آسیب به برگ و سوختگی آن می شود و در نهایت بعد از رفع خطر سرما و زمانی که دمای زیر پوشش به طور مرتب بیشتر از 30 درجه سانتی گراد شود پوشش برداشته می شود.

مشکل استفاده از پوشش پلاستیکی

مشکل عمومی استفاده از نایلون پلاستیکی در کشت خربزه ایجاد آلودگی محیط زیستی است و لازم است تمهیداتی جهت جمع آوری آنها از زمین اندیشیده شود.

نکاتی که در زمینه استفاده از مالچ پلاستیکی باید رعایت شود

در صورت تاخیر در کشت و استفاده از پوشش پلاستیکی افزایش دمای هوا می تواند مشکلاتی را ایجاد کند که می توانیم به افزایش دمای ناحیه ریشه و مشکلات در جوانه زنی، از بین رفتن گیاهچه های جوان در اثر گرمای بیش از حد زیر پوشش پلاستیکی و افزایش بیماری های خاکزاد به ویژه فوزاریوم اشاره کرد.

در این شرایط معمولا اقدام به سوراخ کردن پلاستیک می کنند و سپس دوباره دمای زیر نایلون را اندازه گیری می کنند چنانچه در این شرایط باز هم دمای زیر نایلون خیلی بالاتر از حد معمول باشد اولین و بهترین راه حل در چنین شرایطی برداشتن تونل پلاستیکی است.

اما معمولا در این حالت برداشت تونل پلاستیکی به دلیل شرایط دمایی و رطوبتی مناسب منجر به رشد سریع علف های هرز می شود و ممکن است حدود یک هفته بعد از برداشتن تونل بوته های کشت اصلی لابلای علف های هرز گم شوند. به این ترتیب کشاورز باید هزینه های زیادی برای کنترل علف های صرف کند و ممکن است قبول چنین هزینه های منطقی نباشد اما راهکار چیست؟

در این شرایط به جای برداشتن کل تونل پلاستیکی فقط پوشش اطرف بوته ها برداشته شود و در طول ردیف کاشت چندین سوراخ ایجاد کنید.

 

نویسنده: مهندس مهدی زارعی

 

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم

دسته‌های محصولات

Watermelon-Cat1

بذر هندوانه

Melon-Cat1

بذر ملون

tomato-cat1

بذر گوجه

Squash-Cat-1

بذر کدو

Pepper-cat1

بذر فلفل

Cucumber-cat1

بذر خیار

Eggplant-Cat1

بذر بادمجان

دیدگاه‌های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *