آقا مهندس

بهترین روش ها برای مبارزه با مگس سفید در گلخانه و مزارع

مگس سفید یا همان سفید بالک یا عسلک

مگس سفید یا همان سفید بالک یا عسلک، یکی از آفات مهم در گلخانه ها و سبزی و البته باغ ها است. برای مشاوره گیاهپزشکی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

این آفت که به جنس Sternorrhyncha تعلق می گیرد، گونه های مختلفی دارد. دوره زندگی مگس سفید حدود سه الی چهار هفته (۱۹ تا ۳۱ روز) است که حدود ۹ روز از آن را بصورت جنین در تخم، ۹ تا ۱۷ روز را بصورت لارو و حدود ۵ روز را بصورت شفیره طی می کند و در نهایت حشره کامل تولید می شود که می تواند حدود ۲۱ تا ۴۰ روز زنده بماند.

هر حشره ماده می تواند 100-200 تخم بگذارد و البته این حشرات در سال ده نسل تولید می کنند. بنابراین یک حشره می تواند در صورت عدم کنترل موجب به وجود آمدن تا 1000-2000 حشره دیگر شود.

بعضی معتقدند دردسر سازترین و سرسخت ترین آفت کشور مگس سفید است، دلیل این امر بر میگردد به اینکه سفید بالک:

  1. به بسیاری از سموم مقاوم شده اند و میتوانند به بسیاری از سموم دیگر هم مقاوم شوند!
  2. جمعیت شان می تواند خیلی زود افزایش یابد آنها در سال ده نسل زادآوری دارند.
  3. سازگاری بسیار خوبی با گرما دارند این در حالی است که تغییر اقلیم ها به ضرر گیاهان و زارعین و به نفع این آفت در حال اتفاق افتادن است.

سفید بالک ها در مناطق معتدله می توانند در تمام طول فصل و در مناطق گرمسیری، تقریبا در تمام طول سال تولید نسل می کنند و زمستان را هم می توانند تقریبا بدون مشکل سپری کنند.

آنها در طول روز فعال هستند و معمولا طول روز را در زیر برگ سپری می کنند و بنابر این بر خلاف شب پره ها در طول روز کاملا قابل رویت هستند.

حشرات مثلثی سفید تا سبز که رو یا زیر برگ های محصولاتی مانند گوجه فرنگی که در صورت عدم مبارزه، می توانند بطور کامل روی برگ را بپوشانند را احتمالا شما هم دیده اید.

نحوه خسارت مگس سفید:

خسارت مگس سفید از پورگی شروع می شود بنابراین پوره ها و مگس های بالغ خسارت زا هستند.

یک شیوه خسارت مگس سفید به این شکل است که مگس ها از شیره پرورده تغذیه می کنند معمولا در ابتدا خسارت آنها خیلی به چشم نمی آید ولی با افزایش جمعیت آنها، به دلیل مکیده شدن شیره برگ، برگ ها حالت افتادگی و ضعف پیدا می کنند. در نهایت قدرت بوته، میزان باردهی و کیفیت میوه و رشد را بشدت کاهش می دهند.

راه دیگر خسارت این است که باعث ایجاد سوراخ هایی در لایه محافظتی گیاه می شوند، همچنین شیره پرورده ممکن است بیرون بیاید و محیط مناسبی برای رشد قارچ ها و باکتری ها ایجاد کنند و بنابراین بوته ها را مستعد بیماری قارچی می کنند.

یک شیوه دیگر خسارت سفید بالک این است که ایجاد عسلک می کنند که این عسلک می تواند محیط مناسبی برای حضور قارچ ها و باکتری ها باشد و به این شیوه هم ایجاد خطر برای گیاه شوند

مهمترین راه خسارت سفید بالک ها انتقال ویروس هاست در پرورش محصولاتی مانند گوجه فرنگی، خسارت زا ترین عامل ویروس هایی مانند ویروس سرجمک (TYLCV) است که تنها راه مطمن برای مقابله با آن استفاده از ارقام مقاوم است و ناقل خسارت زا ترین ویروس گوجه سفید بالک ها هستند.

بنابراین از آنجایی که کنترل کامل سفید بالک عملیات های بسیار دقیق و سختگیرانه ای می خواهد، کنترل آن در مزارع به درستی انجام نمی شود و مزارع گوجه در رقم هایی که ضد ویروس نیستند، ویروس ها با کمک مگس سفید، مزرعه را نابود میکنند.

شناسایی سفید بالک ها:

سفید بالک ها برای اغلب کشاورزان شناخته شده هستند. حشراتی به طول یک تا یک و نیم میلیمتر، در حالتی که روی برگ قرار دارند، دارای دو بال سفید هستند. در مجموع این حشره بدنی به شکل یک مثلث دارد.

نحوه مبارزه با مگس سفید

مبارزه بیولوژیکی :

مبارزه بیولوژیکی با مگس سفید از طریق سه حشره انجام می شود:

– اولی کفشدوزک ها هستند که می توانند شته ها و مگس ها را بعنوان غذا بخورند. در طول دوره زندگی خود تا 20 هزار عدد شته یا مگس (از هر نوعی و گونه ای) تغذیه کنند.

– دومی زنبورهای انکارسیا فورموسا (Encarsia formosa)هستند که با تخم گذاری بر روی تخم های مگس، باعث از بین رفتن آنها در زمان بیرون آمدن زنبور ها از تخم می شود.

– و سومی مگس های سنوزیا هستند. سنوزیا هم حشره بالغ و هم لارو آن را شكار می کند. حشره بالغ سنوزیا حشره بالغ هم مگس مینوز و هم سفید بالک ها را از بین می برند و لاروهای آن نیز لاروهای پشه های قارچ خوار ( یا سیارید ها ) موجود در خاك را از نابود می كنند.

نکته: مبارزه بیولوژیکی فقط در زمانی که جمعیت سفید بالک کم باشد می تواند جواب گو باشد و مثلا زمانی که بتوان بیش از 100 عدد روی هر بوته دید، باید به مبارزه شیمیایی متوصل شد.

مبارزه ی شیمیایی:

برای کنترل مگس سفید بهترین شیوه ها این است که سه نوبت سمپاشی با فاصله دو تا سه روز یکبار صورت گیرد.

در هر نوبت یک سم بالغ کش و یک سم پوره کش با هم استفاده شود مثلا:

پروتئوس با ابرون

اویسکت با آپلاود

استامی پراید با ادمیرال

استفاده شود.

نکته مهم این است که در هر بار سم پاشی باید کل سطح برگ ها (مخصوصا زیر آنها) کامل شسته شود (توصیه می کنیم از لانس سر کج استفاده کنید)

بسیاری از کشاورزان معتقدند که یکی از بهترین سم ها برای کنترل سفید بالک بالغ (نه لارو کش و تخم کش)، سوپر افسکت (thiocyclam hydrogen oxalate 50% wp) است که میزان مصرف آن ۵۰ تا ۱۰۰ گرم در ۱۰۰ لیتر آب می‌باشد.

یکی از سموم پیشنهادی برای مبارزه با مگس بالغ سم افوریا eforia به مقدار نیم در هزار می باشد. ولی به هر حال باید در جریان باشید که برای کنترل مگس سفید، بالغ کش و پوره کش با هم باید استفاده شود.

این آفت به بسیاری از حشره کش ها مقاوم است. بنابراین مکمل های روغنی و صابونی می تواند در اثر بخشی سموم کمک کند زیرا این حشرات به حشره کش های صابونی مقاوم نیستند. غلظت یک درصد صابون حشره کش می تواند تا 85 درصد پوره های حشرات را در گلخانه های خیار و گوجه از بین ببرد.

باید توجه داشته باشید که بهترین نوع صابون حشره کش صابون هایی هستند که اسید های چرب اشباع شده با 10 کربن داشته باشند. محلول پاشی این صابون ها را در هنگام غروب یا صبح که رطوبت کافی محیط (75 تا80 درصد) وجود دارد انجام دهید.

یکی از صابون های حشره کش مناسب برای از بین بردن مگس سفید، پالیزین است که با غلظت 2.5 در هزار استفاده می شود.

مبارزه تلفیقی:

استفاده از صابون های حشره کش که سمیت کمتری هم دارند و مبارزه بیولوژیکی یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از شیوع مگس سفید در گلخانه ها و مزارع است.
در گلخانه ها باید سعی شود رطوبت نسبی محیط کافی باشد. زیرا خشکی و گرما موجب افزایش سرعت تکثیر آنها می شود.
علف های هرز مزرعه را از بین ببرید چون معمولا بهترین جا برای مخفی شدن و فصل گذرانی آفات و بیمارگرها هستند.
از نصب کارت زرد استفاده کنید.
در حد امکان از پوشیدن لباس های زرد در هنگام رفت و آمد در گلخانه، یا انتقال وسایل زرد رنگ به داخل گلخانه خود داری کنید همچنین سعی کنید در زمان گلدهی حتما از درب و پنجره های توری برای گلخانه استفاده کنید.
سموم توصیه شده را در زمان غروب یا صبح با رعایت این اصل که رطوبت محیط تنظیم باشد، استفاده کنید.

این مطلب را برای دیگران هم بفرستید

اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین