مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

کمبود روی در گوجه فرنگی

کمبود روی در گوجه

فهرست مطالب

کمبود روی در مراحل ابتدایی برگ های جوان، به زرد تغییر رنگ می دهند و همچنین در برگ های بالغ علاوه بر تغییر رنگ، حفره هایی نیز در سطح رویی بافت میان رگ برگی شکل می گیرند. برای مشاوره تغذیه می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

با پیشرفت شرایط فقر روی، این علائم ذکر شده کم کم به نکروز تبدیل می شوند ولی رگ های اصلی سبز رنگ باقی می مانند. کمبود روی به ندرت دیده می شود اما در صورت بروز این کمبود، رشد بوته به شدت کاهش می یابد و در نتیجه علایم بسیار از ناهنجاری ها و بیماری ها نمایان می شود. شاید دلیل اینکه نشانه های خود کمبود روی کمتر دیده می شود این باشد.

کمبود روی در گوجه

نقش روی در گوجه فرنگی

روی یک عنصر کم مصرف ولی مهم برای گوجه فرنگی است. این عنصر در ساختمان و واکنش های آنزیمی و تسهیل کار آنزیم ها نقش دارد. بطوری که روی تنها عنصری است که در هر 6 گروه آنزیم موجود است. این عنصر در اکثر واکنش ها شرکت می نماید بنابراین رشد گیاهان وابسته به مقدار ناچیز این عنصر خواهد بود.

بر طرف کردن کمبود روی

جذب روی وابسته به pH است. بنابراین برای جلوگیری از کمبود مداوم این عنصر لازم است که pH خاک تنظیم شود. روی بیشترین جذب را در pHبین 5 تا 6 و کمترین میزان جذب را در pH بالاتر از 8 دارد. بنابراین احتمال کمبود این عنصر در خاک های آهکی بسیار بالاست.

تزریق 5 تا 18 کیلو سولفات روی در هکتار (بسته به شرایط) می تواند کمبود روی را جبران کند. تزریق اسید هیومیک به خاک موجب کاهش احتمال کمبود روی در طول دوره کشت می شود. همچنین تزریق کلات روی که دارای 8 تا 14 درصد روی است می تواند از کمبود روی جلوگیری کند.

اما برای رفع کمبود سریع این عنصر محلولپاشی کودهای محتوی روی مانند سولفات روی، کودهای مایع روی توصیه می شود.

تزریق نیترات روی به میزان 3 تا 15 کیلو در هکتار (بسته به شرایط) در دوره رشد رویشی برای تامین روی و نیتروژن بسیار مفید خواهد بود.

نکته مهم این است که این عنصر با عناصری مانند آهن، منگنز، و مس برای جذب رقابت دارد. همچنین وجود فسفر بالا در اطراف ریشه از جذب این عنصر جلوگیری می کند به همین دلیل توصیه می شود در کشت هایی که میزان بالای کود مرغی و شیمیایی فسفره استفاده شده، کودهای محتوی روی محلول پاشی شود. همچنین در صورت بوجود آمدن کمبود روی، در صورت نیاز به فسفر از کودهای بیولوژیک استفاده شود نه شیمیایی.

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم

دسته‌های محصولات

Watermelon-Cat1

بذر هندوانه

Melon-Cat1

بذر ملون

tomato-cat1

بذر گوجه

Squash-Cat-1

بذر کدو

Pepper-cat1

بذر فلفل

Cucumber-cat1

بذر خیار

Eggplant-Cat1

بذر بادمجان

دیدگاه‌های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *