مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

کمبود آهن در گوجه فرنگی

فهرست مطالب

نشانه های کمبود آهن در گوجه فرنگی

کمبود آهن در برگ های مبتلا به صورت رگه های سبز رنگ به همراه کلروز شدید در انتهای برگ ها مشاهده می شود. برای مشاوره تغذیه می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

متداول ترین نشانه ی کمبود آهن ابتلای برگ های جوان به کلروز میان رگ برگی ای (زردی و رنگ پریدگی) است که با ادامه ی این وضعیت کل برگ به رنگ پریدگی مبتلا می شود و نهایتا باعث بی رنگ شدن کل برگ می شود.

گاهی نواحی بی رنگ شده، تبدیل به نکروز می شوند. گیاه را تا قبل از سفیدی کامل برگ ها می توان با دادن آهن درمان کرد. در دوره ی درمان گیاه، اول رگ برگ ها با تغییر رنگ به سبز روشن، شروع به ترمیم می کنند. این سبز شدن رگ برگ ها در طول درمان کمبود آهن مشاهده می شود که احتمالا بارزترین علامت در میان علایم مربوط درمان کبود مواد غذایی است.

کمبود آهن در گوجه

این سبز شدن رگ برگ ها در طول درمان کمبود آهن مشاهده می شود که احتمالا بارز ترین علامت در میان علایم مربوط درمان کبود مواد غذایی است.

به خاطر پایین بودن انتقال پذیری آهن، علایم کمبود ابتدا بر روی برگ های جوان تر ظاهر می شوند. کمبود آهن شدیدا با خاک آهکی و شرایط بی هوازی در ارتباط است و بعضا با افزایش میزان فلززات سنگین در ارتباط است.

رایج ترین نشانه ی کمبود آهن زردی و رنگ پریدگی برگ های جوان (برگ های بالایی) است که با ادامه ی این وضعیت کل برگ به رنگ پریدگی مبتلا می شود و نهایتا باعث بی رنگ شدن کل برگ می شود.

گاهی نواحی بی رنگ شده، تبدیل به نکروز می شوند. گیاه را تا قبل از سفیدی کامل برگ ها می توان با دادن آهن درمان کرد. در دوره ی درمان گیاه، اول رگ برگ ها با تغییر رنگ به سبز روشن، شروع به ترمیم می کنند.

این سبز شدن رگ برگ ها در طول درمان کمبود آهن مشاهده می شود که احتمالا بارزترین علامت در میان علایم مربوط درمان کبود مواد غذایی است.

به دلیل پایین بودن انتقال پذیری آهن، علایم کمبود ابتدا بر روی برگ های جوان تر ظاهر می شوند. کمبود آهن شدیدا با خاک آهکی و شرایط بی هوازی در ارتباط است و بعضا با افزایش میزان فلزات سنگین در ارتباط است.

نقش آهن در گوجه فرنگی

آهن یک عنصر ساختمانی در ترکیب بسیاری از آنزیم ها و پروتئین هایی مانند پروتئین فردوکسین است که برای احیاء نیترات و سولفات و آسیمیلاسیون نیتروژن و تولید انرژی لازم است.

آهن در تولید کلروفیل بعنوان کاتالیزور عمل می کند. حدود 80 درصد از کلروفیل موجود در گیاهان در کلروپلاست آنها قرار گرفته است. در شرایط کمبود آهن در گیاه تعادل توزیع آن در کلروپلاست بهم می‌خورد.

بنابراین کمبود این عنصر موجب کاهش سنتز کلروفیل و در نهایت زردی برگ می‌شود. امروزه نتایج مطالعات نشان می‌دهد که آهن در سنتز پروتئین و رشد نوک ریشه نقش دارد. گفته می شود آهن برای تکمیل نقش پتاسیم در رنگ آوری و درشت کردن میوه مفید است.

برطرف نمودن کمبود آهن در گوجه فرنگی

اما برای برطرف نمودن سریع کمبود آهن می توان کلات آهن (EDTA) محلولپاشی کرد و در وحله بعدی یا سوکسترین آهن (FE- EDDHA)  یا کلات آهن 6% از طریق آبیاری تزریق کرد.

به نظر می رسد عامل اصلی کمبود آهن در کشت صیفی جات، قلیایی بودن خاک باشد. زیرا جذب این عنصر هم مانند فسفر، منگنز، روی و بور وابسته به pH است. بنابراین در برخی موارد پایین آوردن pH حتی به صورت موقتی می تواند یک راهکار جهت تامین آهن باشد اگر چه این روش ممکن است خیلی سریع جواب ندهد و کافی نباشد.

در روش تزریق اسید به خاک جهت رها سازی و قابل دسترس کردن آهن باید توجه داشت که از آنجایی که معمولا منگنز و روی و بور زود تر از آهن رها سازی و جذب می شوند، احتمالا مسمومیت این سه عنصر ممکن است. از طرف دیگر دادن کلات مقدار بیشتری آهن را در دسترس قرار می دهد.

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم

دسته‌های محصولات

Watermelon-Cat1

بذر هندوانه

Melon-Cat1

بذر ملون

tomato-cat1

بذر گوجه

Squash-Cat-1

بذر کدو

Pepper-cat1

بذر فلفل

Cucumber-cat1

بذر خیار

Eggplant-Cat1

بذر بادمجان

دیدگاه‌های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *