مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

برخی دلایل گلریزی درگوجه فرنگی

فهرست مطالب

برخی مراخل از رشد و نمو گیاهان مراحل کلیدی هستند و کشاورز یا کارشناس مزرعه باید این مرحله را بخوبی مدیریت کند. مجموعه آقا مهندس آماده است تا از طریق مشاوره های دوره ای یا موقتی شما عزیزان را در مسائل کشت و کارتان همراهی و یاری کند.

گوجه فرنگی به خودی خود یکی از محصولات حساس به مباحث تغذیه ای و تنش هاست. علاوه براین باید بدانید که گلدهی پس از جوانه زنی حساس ترین مرحله چرخه زندگی گیاه است و گل حساس ترین اندام گیاه است. و هر گونه تنش می تواند کمیت و کیفیت گلدهی و بقای اجزای آن و در نهایت لقاح را تحت تاثیر قرار دهد. فلسفه این همه حساسیت این است که گیاهان محیط را درک می کنند سیگنال های دریافتی را می توانند تحلیل کنند و براین اساس وضعیت حال و آینده را بسنجد واکنش نشان دهند.

به هر حال وضعیت گلدهی و حفظ گل به دو عامل بستگی دارد اول پتانسیل رقم و بعد شرایط محیطی. حالتی را در نظر بگیرید که شما رقمی را کشت کرده اید که به لحاظ ژنتیکی مشکلی در گلدهی ندارد، در این شرایط عامل محدود کننده، عوامل محیطی هستند. در فصول و شرایط مختلف، نوع عامل محیطی ای که موجب از بین رفتن گلها و ریزش آنها می شود، متفاوت است.

اما چه عواملی می توانند برای گلدهی محدودیت ایجاد کنند و یا چه عواملی می توانند موجب گل ریزی و عدم بقای گل شوند؟

کمبود عناصر غذایی می تواند موجب ریزش گل در گوجه و بسیاری از گیاهان دیگر باشد از جمله این عناصر می توان به کمبود پتاسیم، نیتروزن، کلسیم، روی و بور اشاره کرد.
مصرف بیش از نیاز کودهای ازته موجب خارج شدن گیاه از تعادل فاز زایشی و رویشی می شود. بعبارتی موجب می شود فاز رویشی بوته به فاز زایشی آن غالب شود و در نتیجه بوته بیشتر به تولید شاخ و برگ تمایل داشته باشد.
دمای بالای هوا نیز موجب از بین رفتن گلها می شود. در واقع دما های بالا موجب عدم تلقیح گلها به دلیل آسیب به دانه گرده و درنهایت ریزش گلها می شود.
شوری و پی اچ بالا از طریق ایجاد تنش های تغذیه ای و رطوبتی می تواند به صورت مستقیم کیفیت گلدهی و تلقیح را تحت تاثیر قرار دهند. البته شوری می تواند بصورت مستقیم از طریق ایجاد مسمومیت شوری، موجب ایجاد گلریزی شود.
مسمویت های عناصر نیز می توانند گلریزی ایجاد کنند.
تنش های آبی یکی دیگر از مهمترین عواملی هستند که می تواند گلدهی و حفظ گل را تحت تاثیر قرار دهد. تنش های رطوبتی شامل تنش کم آبی و تنش غرق آبی هستند. هر دو این تنش ها گیاه را وادار به ریزش گل می کنند.
وزش بادهای گرم و خشک نیز می تواند خطوط حاشیه ای را تحت تاثیر منفی قرار دهد. اگر این عامل در مزرعه های فضای باز یکی از دلایل ریزش و سقط کل است.

همراهان و کشاورزان عزیز برای اینکه دلیل گل ریزی در مزرعه یا گلخانه شما بررسی و مشخص شود و را هکار مناسبی ارائه شود لطفا با مشاوران ما در ارتباط باشید.

کشاورز یا همکار گرامی شما هم در قسمت دیدگاه ها هر مورد دیگری را که فکر می کنید عامل گلریزی باشد را اضافه کنید، هدف ما این است که یاد بگیریم تا بتوانیم یاد بدهیم.

 

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم
tomato-cat3

بذر گوجه فرنگی

Cucumber-cat2

بذر خیار

Watermelon-Cat3

بذر هندوانه

Melon-Cat3

بذر ملون

Eggplant-Cat2

بذر بادمجان

Pepper-cat3

بذر فلفل

Squash-Cat-3

بذر کدو

آخرین دیدگاه‌ها

مطالب آموزشی مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *