مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

چگونه یک کشاورزی پر سود داشته باشیم؟

کشاورزی یکی از پر سود ترین کسب و کارهای جهان به شمار می‌آید. از طرف دیگر با افزایش نرخ بیکاری در کشور، بسیاری از جوانان از کارهای کشاورزی استقبال کرده اند. این در حالی که در گذشته کشاورزی کاری ساده و پیش پا افتاده به نظر می‌رسید.

کشاورزی پرسود و راهکارهای آن

فهرست مطالب

کشاورزی پر سود یکی از مهم ترین گزینه های سود آور در ایران است. بعد از انتخاب کشاورزی به عنوان شغل خود، حالا این سوال پیش می‌آید که باید چه محصولی را انتخاب و چی بکاریم سود کنیم یا برایم سودآور باشد؟ چطور میشه مثل کشاورزهایی باشم که از هر هکتار زمین ده‌ها و بلکه چند صد میلیون درآمد دارند؟

چی بکاریم سود کنیم؟

همه ما کشاورزان می‌دانیم که برای درآمد زایی بیشتر اول باید یک محصول خوب را انتخاب کنیم. محصولی که عملکردش خوب باشد و درعین حال بازار فروش و قیمت مناسبی داشته باشد. بگذارید مفصل تر صحبت کنیم:

همه ما کشاورزان راه‌های بهتری برای سودآوری پیش رو داریم. همه ما می‌توانیم کشت‌های پرسودتری را انتخاب کنیم. همه ما کشاورزانی را می‌شناسیم که با تغییر نوع کشت خود توانسته اند به هدف اول شان که سودآوری بیشتر است، برسند. به طور کلی حتی اگر شما از ابتدا کشاورز نبوده اید و اطلاعات کافی در این زمینه ندارید، می‌توانید از متخصصین و مشاوران کشاورزی کمک بگیرید. یا اینکه با اطلاعات کم خود شروع کرده و در این بین به یادگیری بپردازید و کشاورزی پر سود داشته باشید.

چنانچه شما دارای زمین هستید که می‌توان در آن به کشت و زراعت پرداخت، این فرصت را از دست ندهید. حتی در صورت نداشتن زمین زراعی، می‌توانید از زمین‌های زراعی با قابلیت اجاره، استفاده کنید. ناگفته نماند که این روزها وام‌های بسیار زیادی برای اشتغال و شروع فعالیت در زمینه‌های مختلف کشاورزی، به متقاضیان داده می‌شود. حتی شرکت‌هایی وجود دارند که در صورت ارائه طرح‌های نو و ابداعی، سرمایه گذاری را تقبل می‌کنند. کافی ست طرح اجرایی را با دقت نوشته و به آن‌ها ارائه دهید.

راهکارهای افزایش درآمد در کشاورزی
اولین قدم برای افزایش درآمد در کشاورزی انتخاب محصول مناسب است.

در زمین کشاورزی چه بکاریم؟

فرض کنید شما کشاورزی هستید که در آذربایجان، لرستان یا هر جایی از ایران ساکن است. در منطقه خود، چند هزار متر مربع زمین آبی که دارید را درخت چنار کاشته‌اید!

بماند که ممکن است تا 10 سال زمین را به فقط یک محصول اختصاص داده اید و این یعنی شما زمین زراعی خود را عملا از بین برده اید. شما در هر سال می‌توانستید با کشت یک محصول مناسب، همان سودی که پس از ده سال چنار می‌دهد را در عرض مثلا دو یا سه سال برداشت کنید. یا می‌توانستید به جای درخت چنار، نهال گردو بکارید.

شاید مساحت زمین شما کمتر باشد. بسیاری از افراد می‌پرسند با هزار متر زمین چکار کنیم؟ خب پاسخ روشن است. خیلی کارها که نیاز به مشاوره دارد. مثلا می‌توانید زمین خود را به گلخانه تبدیل و محصولات گلخانه ای کشت کنید!

چگونه کشاورزی خوبی داشته باشیم؟
یکی از راهکارهای افزایش درآمد و کسب سود در کشاورزی احداث باغ با محصول مناسب است.

تفاوت کشت گردو و چنار چیست؟

دقیقا مثل تفاوت بین یک گاو جوان شیر ده و یک گاو نر عادی است. شما کدام را انتخاب می‌کنید؟ یک گاو نر که وقتی آن زا بفروشید، فقط پول حاصله از فروش آن را دارید؟ آن هم در کشوری که چند روز بعد با همان پول نمی‌توانید همان گاو را بخرید. در حالی که اگر باهوش‌تر باشید، گاو ماده را انتخاب می‌کنید که هر روز می‌توانید از شیر آن استفاده کنید. گاو ماده هر سال یک گوساله به شما می‌دهد که بعد از دو سال به یک گاو بالغ تبدیل می‌شود.

پیشنهاد نویسنده: مگس سفید

یعنی هر روز در جیب شما پول می‌گذارد. از این گذشته وقتی که قصد فروش آن را کردید، چند گاو ماده و حتی نر هم برای شما به جا گذاشته است. در این حالت به گاو نر می‌گویند سرمایه، ولی گاو ماده دارایی شماست. یعنی به طور منظم به شما سود می‌رساند.

داستان درخت گردو و درخت چنار هم همین است. درخت چنار همان گاو نر است و درخت گردو استعاره از گاو ماده ست. شما می‌توانید هر سال از یک درخت گردو به اندازه یک درخت چنار درآمد داشته باشید. در حالی که درخت گردو تا سال‌ها پا برجا خواهد بود.

هر زمان هم خواستید نوع کشت را عوض کنید، می‌توانید چوب گردو را با قیمت بیشتری بفروشید! بنابراین درخت گردو یک دارایی واقعی است، در حالی که درخت چنار در خوشبینانه ترین حالت هم نمی‌تواند دارایی خوبی باشد و فقط سرمایه است. سرمایه ای که مطمئنا خیلی زود از داشتن آن پشیمان می‌شوید. چرا که می‌توانستید نهاده‌های گران بهایی مانند زمین، آب، نهال، سم و… را برای محصول پر درآمدتری خرج کنید.

این موضوع انتخاب محصول درست و مناسب در کشاورزی ست. لازمه آن داشتن اطلاعات به روز درباره انواع محصولات، نوع کشت آن‌ها، سازگاری محصولات مختلف به شرایط آب و هوایی منطقه شما، میزان تقاضا و بازارهای هدف است.

محصولات پر سود در کشاورزی

انتخاب بازار هدف از این نظر که چه تیپ میوه‌ای را، فارغ از رقم انتخابی شما می‌پسندد، اهمیت دارد. مثلا اگر محصولی را انتخاب کنید که قصد صادر کردن آن را داشته باشید، باید شرایط کشور مقصد را به دقت بررسی کنید. به عنوان نمونه برای صادرات محصولات صیفی گلخانه ای مثل فلفل دلمه‌ای به کشور روسیه، باید سموم خاصی که مورد تایید روسیه هست برای گیاه خود استفاده کنید.

همچنین فرایند گرفتن QR Code را طبق قوانین سازمان نظام مهندسی و اطلاح نباتات کشور، انجام دهید. آری داستان انتخاب کشت‌های پر سود هم این است. مثال‌های زیادی هست که بحثشان طولانی است.

محصولات دیمی پرسود یا کشاورزی پر سود کدامند؟

از دیگر موارد کاشت محصولات دیمی پرسود است که در زمین‌هایی که بارندگی سالانه آن مناسب است، انجام می‌شود. نمونه‌ای از کشت دیم پر سود کاشت کینوا به جای گندم و جوو دیم است که عملکردشان یکی است. ولی قیمت کینوا تا بیست برابر قیمت گندم هم به فروش می‌رسد. می‌توانید به جای بسیاری از مزارع در مناطقی با بارندگی بیشتر از 300 میلی متر، به باغداری دیمی نظیر انگور، انجیر و … بپردازید.

محصولاتی که در حال حاضر سودآور محسوب می‌شوند، بسته به منطقه مورد نظر متفاوت هستند. به طور کلی و فارغ از محل کشت و آب و هوای منطقه، برخی از محصولات پر سود در کشاورزی در ایران را نام می‌بریم:

 • چای
 • پسته
 • به لیمو
 • برنج
 • پرورش قارج
 • پرورش آلوئه ورا
 • کشت گیاه زعفران
 • کشت گلخانه ای رزهای شاخه بریده، گوجه فرنگی، خیار، فلفل دلمه ای و توت فرنگی
 • گیاهان دارویی مختلف که می‌توانند جایگزین گیاهان زراعی شوند، مثل زوفا، سرخارگل و …
کشاورزی پرسود چیست؟
تغییر محصول باغی از چنار به گردو باعث افزایش درآمد در کشاورزی می‌شود.

پیشنهاد نویسنده: بهترین محصول برای کشت دیم

در هر صورت راه‌های متفاوت و جالب توجه برای افزایش چند برابری درآمد از کشاورزی وجود دارد. شما هم مثل کشاورزان خارجی و حتی بعضا کشاورزان یزدی و اصفهانی، به زودی خواهید فهمید که هر متر مربع زمین کشاورزی، یک سنگ طلای بزرگی هست که نمی‌توانید جابجایش کنید. فقط باید هر بار یک مقدارش را آب کنید. البته میزان حرفه ای بودن شما تعیین می‌کند که چقدر از این سنگ را می‌توانید آب کنید!. امیدوارم منظورم را متوجه شده باشید.

ما در این سایت و صفحات مجازی مان قصد داریم به شما در انتخاب راه‌های بهتر و سودآورتر برای کشاورزی کمک کنیم. اگر به هر دلیلی نتوانستید از مطالب سایت استفاده لازم را ببرید یا به اطلاعات بیشتری نیاز دارید. فقط کافی است تا با ما تماس حاصل فرمایید.

اشتراک‌گذاری:

5/5 - (1 امتیاز)
tomato-cat3

بذر گوجه فرنگی

Cucumber-cat2

بذر خیار

Watermelon-Cat3

بذر هندوانه

Melon-Cat3

بذر ملون

Eggplant-Cat2

بذر بادمجان

Pepper-cat3

بذر فلفل

Squash-Cat-3

بذر کدو

آخرین دیدگاه‌ها

مطالب آموزشی مشابه

5 پاسخ

  1. سلام خدمت شما کاربر گرامی
   محصولات سودآور هر منطقه و یا محصولات دیمی با توجه به منطقه آب و هوایی شما متفاوت است. اما می توانید برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما در بخش فنی با شماره تماس 09194044108 تماس بگیرید.

 1. کاشت صنوبر یا زراعت چوب پرسودتر از گردو هست به دلیل اینکه شما در یک هکتار به اندازه 10 برابر گردو صنوبر می کارید و نحوه نگهداری از صنوبر کم هزینه تر از درختان میوه است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *