مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

پژمردگی آوندی گوجه فرنگی

فهرست مطالب

معرفی بیماری پژمردگی آوندی یا فوزاریومی گوجه Fusarium wilt

پژمردگی آوندی گوجه فرنگی به صورت کم و بیش پژمردگی ناگهانی، قهوه ای شدگی و مرگ برگ ها و سرشاخه های آبدار و سرانجام مرگ کل گیاه پدیدار می شوند.

عامل بیماری: قارچ Fusarium Oxysporum

پژمردگی های آوندی، بیماریی هایی با دامنه انتشار گسترده، چشمگیر، و وحشت آور هستند. پژمردگی آوندی یکی از شایع ترین و زیانبار ترین بیماری های گوجه فرنگی در مناطقی است که این محصول به طور وسیع کشت می شود. خسارت این بیماری در آب و هوای گرم و خاک های شنی و گرم و نیز مناطق معتدل، بیشتر است. گیاهان مبتلا به پژمردگی آوندی کم رشد و به سرعت پژمرده می شوند و سرانجام می خشکند. گاهی تمام مزرعه گوجه فرنگی، حتی زمانی که هیچ محصولی برداشت نشده است به شدت آسیب می بیند یا مزرعه به کلی منهدم می شود.

مبارزه با پژمردگی آوندی گوجه

  • پژمردگی های آوندی در نواحی دارای خاک گرم و نیز در گلخانه ها شدیدتر و خسارت آن ها بیشتر است.
  • قارچ عامل بیماری به قدری گسترده و پر دوام است که ضدعفونی بستر بذر و تناوب، هر چند اقدام هایی عملی به نظر می رسند، ولی در این مورد خاص کارایی چندانی ندارند.
  • استفاده از ارقام گوجه فرنگی مقاوم در برابر قارچ عامل بیماری، تنها اقدام عملی برای کنترل بیماری در مزرعه است.
  • استفاده از سموم کارا جهت پیشگیری و درمان مانند یونیفرم، ستارک و بریمیام، کاربندازیم، می تواند حتی به درمان این بیماری کمک کند.
  • جهت درمان پژمردگی فوزاریومی  در مراحل اولیه رشد علاوه بر استفاده از  قارچ کش های درمانگری که اشاره شد لازم است که از ریشه زای های اختصاصی جهت ایجاد ریشه های جدید استفاده کرد همچنین خاک دادن پای بوته جهت به وجود آمدن ریشه ها در قسمت های بالاتر از محل آلودگی، لازم است.

اشتراک‌گذاری:

5/5 - (1 امتیاز)
tomato-cat3

بذر گوجه فرنگی

Cucumber-cat2

بذر خیار

Watermelon-Cat3

بذر هندوانه

Melon-Cat3

بذر ملون

Eggplant-Cat2

بذر بادمجان

Pepper-cat3

بذر فلفل

Squash-Cat-3

بذر کدو

مطالب آموزشی مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *