مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

محاسبه هزینه های کشت صیفی جات و بررسی امکان سود آوری

فهرست مطالب

همانطور که می دانید سودآوری هدف اول و اصلی هر کشاورزی است و همه فقط در صورتی کشت خواهند کرد که فکر کنند که سود خواهند کرد. اما آیا فهمیدن این موضوع ممکن است. بله، تا حدودی پی بردن به اینکه ممکن است سود کنید یا ضرر، ممکن است. البته که لازم است برای اینکه اطلاعات کامل تری در مورد این موضوع داشته باشید با مشاوران آقا مهندس در ارتباط باشید.

اما گاهی هم می بینیم که افرادی برای شروع کشت، بدون آگاهی از هزینه ها و میزان درآمد، شروع به کشت می کنند. خوب در این صورت نمی توان آینده آنها را پیش بینی کرد. بنابراین قبل از هر کشت، هر کشاورزی باید در جریان هزینه هایی که قرار است داشته باشد، قرار بگیرد. میزان درآمدهایی که ممکن است داشته باشد را تخمین بزند تا یک انگیزه منطقی و معقول برای ادامه کار داشته باشد و مهم تر از همه اینکه بداند به ازای چه مقدار هزینه چه درآمدی خواهد داشت و یا اینکه اصلا کشت این محصول برای او مناسب است؟

برای این منظور، شما ابتدا باید میزان هزینه هایی که ممکن است انجام دهید را محاسبه کنید، اگر کشاورز باشید و در جریان قیمت نهاده های کشاورزی باشید، برآورد میزان هزینه ها برای شما مشکل نخواهد بود. در غیر اینصورت باید از کشاورزان و کارشناسان منطقه ای کمک بگیرید. مثلا در قدم اول شما قیمت بذری را که خریده اید و یا قرار است بخرید باید مشخص کنید، برای اینکه دقیق تر این کار را انجام دهید لازم است که یک حالت حداقل، یک حالت متوسط و یک حالت حداکثر برای سایر هزینه ها در نظر بگیرید. بر فرض مثال یک شما می توانید نشاهایتان را از نشاکاری بگیرید که هر عدد نشایش را 1000 تومان می دهد یا نشاکاری که همان نشاء را 1200 یا نشاکاری که همان نشاء را 1100 می دهد. بنابراین بازار معمولا دارای سه قیمت بالا، پایین و متوسط است. البته شما باید کیفیت و اصلی بودن نهاده را در اولویت اول قرار دهید.

بیشتر بدانیم: جدول راهنمای کاشت محصولات صیفی و سبزی در فضای باز

به این ترتیب باید جدولی مثل جدول صفحه بعد را برای خودتان پر کنید:

بعد از تخمین میزان هزینه، باید ببینید که چه تناژی دارید، سپس قیمت حداقل، متوسط و حداکثر محصول را در جدول زیر وارد بکنید. در نهایت میزان کل فروش در حداقل قیمت، حداکثر قیمت و متوسط قیمت را به دست خواهید آورد.

تا به اینجا شما توانسته اید هزینه های کل فصل (همان جدول اول) و میزان درآمد ( همان جدول دوم) را تخمین بزنید.

بیشتر بدانیم:

  • هشدار در خصوص فروش بذر متین تقلبی در بازار ایران
  • پژمردگی فوزاریومی یا پژمردگی آوندی خیار
    حالا اگر اینها را به ترتیبی که در جدول زیر آمده از هم کم بکنید، میزان درآمد حداقل، متوسط و حداکثر از هر کشت را می توانید به دست بیاورید.

مطئمنا بعد از پر کردن این جدول خیلی راحت تر می توانید تصمیم بگیرید چه محصولی کشت کنید. نکته جالب این است که این جدول را برای محصولات مختلف پر کنید و سپس آنها را با هم مقایسه کنید. در اینصورت به خوبی می توانید تصمیم بگیرید چه محصولی بکارید.

 

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم

دسته‌های محصولات

Watermelon-Cat1

بذر هندوانه

Melon-Cat1

بذر ملون

tomato-cat1

بذر گوجه

Squash-Cat-1

بذر کدو

Pepper-cat1

بذر فلفل

Cucumber-cat1

بذر خیار

Eggplant-Cat1

بذر بادمجان

دیدگاه‌های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *