دلیل زرد شدن و ریزش میوه در کدو

چرا کدوی من گل می دهد اما میوه ای تشکیل نمی شود؟

بیشتر کسانی که در مزرعه و یا حتی در خانه کدو کشت کرده اند از این مشکل گلایه دارند که چرا با وجود گل دهی خوب بیشتر گل ها یا میوه های گیاه ریزش می کند و میوه ای تشکیل نمی شود، این ممکن است دلایل زیادی داشته باشد اما در بیشتر مواقع علت فقط یک گرده افشانی ضعیف است. برای مشاوره گیاهپزشکی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

زرد شدن و ریزش میوه در گیاهان خانواده کدوئیان (کدوئیان شامل کدو، خیار، هندوانه و خربزه می شود) معروف است و درک فیزیولوژی گیاه می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

در ابتدا درک این نکته ضروری است که کدو گیاهی تک پایه (monoecious) است به این معنی که گل های نر و ماده بر روی یک بوته جدا از هم هستند. این گلها در نگاه اول ممکن است شبیه همدیگر باشند اما اگر نگاه دقیق تری داشته باشید تفاوت های مشخصی وجود دارد.

در تصویر ذیل یک گل ماده آورده شده است توجه داشته باشید که یک برآمدگی شبیه میوه نابالغ در زیر گل ماده وجود دارد. در داخل گل کلاله وجود دارد که گرده را از گل نر (سمت چپ تصویر، توجه داشته باشید انتهای گل نر به صورت یک ساقه باریک دیده می شود و خبری از میوه نابالغ نیست) برای لقاح دریافت می کند.

انتقال گرده معمولا توسط زنبور عسل و یا سایر حشرات صورت می گیرد و تا زمانیکه این انتقال صورت نگیرد میوه ای تشکیل نمی شود.

دلیل زرد شدن و ریزش میوه در کدوئیان

دلیل زرد شدن و ریزش میوه در کدوئیان

عواملی که مانع گرده افشانی در بوته کدو می شوند:

اگر گیاه کدوی شما گل می دهد اما هیچ میوه ای به بار نمی آورد اصلا نگران نباشید و مدتی صبر کنید زیرا در اوایل فصل رشد بخصوص هفته اول گلدهی، بوته ها تمایل به تولید گل نر بیشتری نسبت به گل ماده دارند. ممکن است روی بوته تعداد زیادی گل ببینید اما اگر به دقت بررسی کنید متوجه خواهید شد که بیشتر این گل ها نر هستند و لازم به گفتن نیست که برای تولید میوه حضور همزمان گل های نر و ماده ضروری است و در این مدت ممکن است شما شاهد تشکیل میوه نباشید.

در بالا گفته شد که زنبور عسل عامل اصلی گرده افشانی در گل های کدو است. زنبورها و سایر گرده افشان ها وظیفه انتقال دانه گرده از گل های نر به گل های ماده را دارند و در نهایت باعث تشکیل میوه می شوند. اگر زنبور کمی در مزعه شما وجود داشته باشد احتمالا گرده افشانی و در نتیجه میوه های کمتری خواهید داشت.

درجه حرارت بالا و هوای بارانی ممکن است در فعالیت حشرات اختلال ایجاد کند. از طرفی درجه حرارت بالا می تواند جوانه زنی گرده ها را کاهش دهد و در نتیجه ممکن است میوه ناقص و یا بد شکل تشکیل شود. اگر دمای هوا در روز بالای 32 درجه و در شب بالای 24 درجه سانتی گراد باشد ممکن است میوه ها قبل از اینکه فرصتی برای رشد داشته باشند بریزند.

اگر میوه شما بعد از گرده افشانی زرد شود و ریزش کند این به دلیل تغذیه نامناسب است. در این شرایط کوددهی بعد از گرده افشانی صورت گیرد.

بیشتر بخوانیم:

راهکارها

  • گرده افشانی با دست

برای بوته های خانگی که امکان گرده افشانی توسط حشرات وجود ندارد با دست گرده افشانی کنید. دانه گرده در کدو بسیار چسبنده (گرد و غبار زرد) و در مرکز گلهای نر شکل گرفته است.

با استفاده از یک برس کوچک مقداری از گرده را از گل نر به گل ماده انتقال دهید. اگر خیلی خسته کننده به نظر می رسد می توانید یک گل نر را بچینید گلبرگ های آن را حذف کنید و سپس مرکز آن را در مرکز گل ماده قرار دهید (مطابق شکل زیر).

بهتر است گرده افشانی را در اوایل صبح انجام دهید زیرا گل های کدو زود باز می شوند و اغلب یک روز دوام می آورند همچنین در صبح زود گل نر گرده فراوانی خواهد داشت و پذیرش مادگی نیز بیشتر است.

دلیل زرد شدن و ریزش میوه در کدوئیان

این روش همیشه جواب می دهد و تنها دلیل در عدم موفقیت آن استفاده از گل های پیر است زیرا در گل های پیر یا به اندازه کافی گرده وجود ندارد یا اینکه گرده ها کیفیت مناسبی ندارند.

توجه داشته باشید کدوها توسط گونه های مشابه خود بارور نمی شوند به عنوان مثال کدو تنبل را نمی توان توسط کدوی سبز بارور کرد.

  • در هر هکتار مزرعه کدو از از دو تا سه کندو زنبور عسل استفاده شود.

  • کشت ارقام پارتنوکارپ

در گلخانه ها و مناطقی که زنبورعسل وجود ندارد کشت انواع پارتنوکارپ می تواند این مشکل را حل کند. گیاهان پارتنوکارپ گل های ماده تولید می کنند و برای رشد میوه نیازی به گرده افشانی ندارند.

اگر تجربیاتی برای رشد بهتر کدو دارید دوست داریم آنها را بشنویم. لطفا نظرات خود را به اشتراک بگذارید.

نویسنده : مهندس مهدی زراعی