مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

نت هاوس چیست و برای چه محصولاتی استفاده می‌شود؟

نت هاوس ها سازه‌ای از نوع خانه مانند هستند که با توری پوشیده شده‌اند، یا مانند اتاق سایه دار هستند که برای رشد گیاهان مختلف استفاده می‌شود. مزیت کشاورزی در آن‌ها نسبت به روش‌های سنتی این است که با استفاده از آن‌ها می‌توان عوامل محیطی را کنترل کرد و آن‌ها را بر اساس نیاز بهینه رشد گیاه تنظیم کرد.

نصب نت هاوس برای گوجه فرنگی چه مزایایی دارد؟

فهرست مطالب

نت هاوس (NET HOUSE) چیست؟

نت هاوس ها سازه‌ای از نوع خانه مانند هستند که با توری پوشیده شده‌اند، یا مانند اتاق سایه دار هستند که برای رشد گیاهان مختلف استفاده می‌شود. مزیت کشاورزی در آن‌ها نسبت به روش‌های سنتی این است که با استفاده از آن‌ها می‌توان عوامل محیطی را کنترل کرد و آن‌ها را بر اساس نیاز بهینه رشد گیاه تنظیم کرد.

به طور کلی، هدف از نصب نت هاوس، کاهش آسیب‌های ناشی از حشرات (عوامل انتشار دهنده ویروس‌ها)، باد و تگرگ در محصول است. آن‌ها به ویژه برای مناطق کشت مستعد در معرض این عوامل مناسب هستند. آن‌ها سازه ای عالی برای مناطق گرم با بارندگی کم هستند. به طوری که میزان استفاده از آن‌ها در کشورهایی مانند هندوستان و عربستان که دارای مشخصات فوق است، زیاد بوده و هر روز رو به افزایش است.

نت هاوس برای چه محصولاتی استفاده می‌شود؟

نت هاوس در باغبانی درکنار کشت گلخانه‌ای و زیر مجموعه باغبانی محافظت شده طبقه‌بندی می‌شود. بنابراین برای تمامی محصولاتی که به نوعی نیاز به محافظت از عوامل محیطی دارند، می‌توان به کار برده شود. در مناطق مختلف در دنیا برای کشت محصولات مختلف زراعی و باغبانی، بسته به شرایط منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کشور عزیز ما ایران، برای کشت خارج از فصل گوجه فرنگی در مناطق جنوبی به کار می‌رود.

این ساختار اساسا برای سبزیجات و میوه‌هایی مانند خیار، فلفل دلمه‌ای، گوجه فرنگی، کلم قرمز، کلم بروکلی، کدو سبز و زرد، کاهو و سایر محصولات باغی مثل انگور، هلو، شلیل، گردو، گیلاس، بادام و مرکبات و حفاظت از نهال در زمستان استفاده می‌شود. در مناطق جنوبی کشور که گوجه فرنگی خارج از فصل (در اواخر شهریور ماه کشت و تا دی ماه برداشت می‌شود) کشت می‌گردد، بزرگترین مشکل برای کشت فضای باز ارقام رشدنامحدود به صورت داربستی، رطوبت هوا، سرما و بارندگی‌های فصلی است.

عوامل ذکر شده باعث آلوده شدن گوجه فرنگی به بیماری‌ها، خصوصا بیمارگرهای قارچی برگ مثل عامل فوزاریوم و سفیدک‌ها هستند. همچنین مشکل ترک خوردن میوه گوجه فرنگی که به دلیل بارندگی‌ها و رطوبت نسبی بالای هوا است. بنابراین اگر بتوان رطوبت هوا، سرما و بارندگی‌های فصلی را به نوعی کنترل کرد، محصولاتی مناسب خواهیم داشت. برای رفع این مشکل از نت هاوس استفاده می‌کنند. نت هاوس همچنین در کنترل آفات و در نتیجه بیماری‌های ویروسی که حشرات ناقل آن‌ها هستند، موثر است.

نت هاوس و نصب آن
نمونه ای از کشت گوجه فرنگی رشد محدود در فضای باز به صورت داربستی

هزینه ساخت نت هاوس نسبت به گلخانه چقدر است؟

آیا برای شما هم پیش آمده است که تصمیم به ساخت گلخانه بگیرید اما به دلیل هزینه‌های احداث آن از این کار پشیمان شوید؟

احداث گلخانه شرایط خاصی دارد. اعم از محل احداث، نوع سازه انتخابی، مساحت مورد نیاز، نوع محصول مورد کاشت و … . برای احداث گلخانه قبل از هر چیز، نیاز به گرفتن مجوزهای ساخت و احداث آن است که دردسرهای خاص خود را دارد. علاوه بر آن، باید برای طراحیش، از یک طراح خبره کمک گرفت تا تمامی اصول ساخت که در آینده تاثیر بسزایی در رشد محصول دارد، با دقت رعایت شود. همچنین نیازمند هزینه‌های نسبتا بالا برای احداث یک گلخانه با حداقل مساحت مجاز است. در حالی که نصب نت هاوس چنین نیست.

درست است که برای نصب آن نیازمند سازه ای هستیم، اما این سازه خیلی ساده‌تر از سازه‌های گلخانه است. این در حالی ست که باز هم نیاز به مشورت برای نصب آن احساس می‌گردد.

نکته مورد توجه، هزینه‌ی ارزان‌تر نسبت به گلخانه است. همچنین تقریبا در همه جا و برای محصولات متنوع باغی و زراعی قابلیت نصب دارد. اما در نهایت هزینه نصب و احداث آن، به مساحت مورد نظر و جنس و نوع نت هاوسی که قصد نصب آن را دارید، وابسته است.

پیشنهاد نویسنده: خرید بذر گوجه فرنگی

نحوه ساخت نت هاوس به چه صورت است؟

نت هاوس یا خانه شبکه بندی و توری سایه ساز، ساختاری است که با استفاده از موادی مانند چوب یا بامبو، لوله و آهن قاب شده ساخته می‌شود. نت هاوس ها کاربردهای مختلفی دارند که عبارتند از:

 • مقابله با پرندگان
 • کاهش خسارات تگرگ
 • کاهش خسارات باران
 • کنترل آفات و حشرات مضر
 • باغ سرپوشیده چند منظوره
 • محافظت در برابر وزش باد و گرد و خاک
 • مقابله با آفتاب سوختگی و کاهش تبخیر و تعرق محصولات

اما به طور کلی نحوه ساخت نت هاوس‌ها براساس نوع کاربرد آن‌ها متفاوت هستند.

نصب نت هاوس برای گوجه فرنگی
نمونه ای از کشت فضای باز رقم رشد نامحدود گوجه و استفاده از نت هاوس

نمونه ای از اجزای این ساختار عبارتند از:

 • سیم و سیم بریل
 • لنگر برای محیط
 • پوشش پلی اتیلن
 • سیستم کشت
 • سایر اجزا (گیره، سرستون)
 • لوله‌های فولادی گالوانیزه گرم

از ویژگی‌های خوب این سازه، انطباق کامل سازه با سطح زمین، عدم لزوم تسطیح زمین مورد نظر است.

اشتراک‌گذاری:

5/5 - (1 امتیاز)
tomato-cat3

بذر گوجه فرنگی

Cucumber-cat2

بذر خیار

Watermelon-Cat3

بذر هندوانه

Melon-Cat3

بذر ملون

Eggplant-Cat2

بذر بادمجان

Pepper-cat3

بذر فلفل

Squash-Cat-3

بذر کدو

مطالب آموزشی مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *