مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

دلیل زرد شدن و ریزش میوه در کدو

فهرست مطالب

چرا کدوی من گل می دهد اما میوه ای تشکیل نمی شود؟

بیشتر کسانی که در مزرعه و یا حتی در خانه کدو کشت کرده اند، از این مشکل گلایه مند هستند، که چرا با وجود گل دهی خوب بیشتر گل ها یا میوه های گیاه ریزش می کند و میوه ای تشکیل نمی شود. این موضوع ممکن است دلایل زیادی داشته باشد؛ اما در بیشتر مواقع علت فقط یک گرده افشانی ضعیف است. برای مشاوره گیاهپزشکی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

زرد شدن و ریزش میوه در گیاهان خانواده کدوئیان (کدوئیان شامل کدو، خیار، هندوانه و خربزه می شود) معروف است. درک فیزیولوژی گیاه می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

در ابتدا درک این نکته ضروری است که کدو گیاهی یکساله و تک پایه (monoecious) است که گل هایی به رنگ زرد تولید می کند. تک پایه بودن آن به این معنی است که گل های نر و ماده بر روی یک بوته جدا از هم هستند. این گل ها در نگاه اول ممکن است شبیه همدیگر باشند. اما با نگاه دقیق تر متوجه تفاوت های مشخص آن ها می شویم.

در تصویر زیر یک گل ماده آورده شده است. توجه داشته باشید که یک برآمدگی شبیه میوه نابالغ در زیر گل ماده وجود دارد. در داخل گل، کلاله وجود دارد که گرده را از گل نر (سمت چپ تصویر، توجه داشته باشید انتهای گل نر به صورت یک ساقه باریک دیده می شود و خبری از میوه نابالغ نیست) برای لقاح دریافت می کند.

انتقال گرده معمولا توسط زنبور عسل و سایر حشرات صورت می گیرد. تا زمانی که انتقال دانه گرده به کلاله مادگی صورت نگیرد، میوه ای تشکیل نمی شود.

راهکارهای جلوگیری از ریزش گل کدو

گرده افشانی با دست

برای بوته های خانگی که امکان گرده افشانی توسط حشرات وجود ندارد، باید گرده افشانی را با دست انجام دهید. دقت کنید که دانه های گرده در کدو بسیار چسبنده (گرد و غبار زرد) و در مرکز گل های نر شکل گرفته است.

با استفاده از یک برس کوچک مقداری از گرده را از گل نر به گل ماده انتقال دهید. اگر خیلی خسته کننده به نظر می رسد، می توانید یک گل نر را بچینید، سپس گلبرگ های آن را حذف کنید و مرکز آن را در مرکز گل ماده قرار دهید (مطابق شکل زیر).

بهتر است گرده افشانی را در اوایل صبح انجام دهید. زیرا گل های کدو زود باز می شوند و اغلب یک روز دوام می آورند. همچنین در صبح زود گل نر گرده فراوانی خواهد داشت و پذیرش مادگی نیز بیشتر است. به طور کلی گرده افشانی در کدو در دمای پایین (14 تا 15 درجه سانتی گراد) اتفاق می افتد.

 

این روش همیشه جواب می دهد و تنها علت شاخص بار ندادن کدو، استفاده از گل های پیر است. زیرا گل های پیر کیفیت گرده مناسبی ندارند. همچنین ممکن است میزان گرده موجود در آن ها کافی نباشد.

توجه داشته باشید کدوها توسط گونه های مشابه خود بارور نمی شوند. به عنوان مثال کدو تنبل را نمی توان توسط کدوی سبز بارور کرد.

در هر هکتار مزرعه کدو از از دو تا سه کندو زنبور عسل استفاده شود. رنگ زرد جلب کننده حشرات مختلف و خصوصا زنبورها است. علت زرد رنگ بودن گل های کدو، نیز جلب حشرات برای گرده افشانی ست.

کشت ارقام پارتنوکارپ

در گلخانه ها و مناطقی که زنبورعسل وجود ندارد، کشت انواع واریته های پارتنوکارپ می تواند مشکل را حل کند. گیاهان پارتنوکارپ گل های ماده تولید می کنند و برای رشد میوه نیازی به گرده افشانی ندارند.

نکته دیگری که باید در ارتباط با کشت کدو رعایت کرد، نیاز این گیاه به آفتاب مستقیم توام با رطوبت خاک است. همچنین متذکر می شویم که علت زرد شدن برگ های کدو با زرد شدن میوه کدو و ریزش آن متفاوت است. علت زرد شدن برگ های بوته کدو غالبا ارتباط مستقیم با کمبود مواد غذایی داشته، حال آن که ریزش میوه های کدو عمدتا به دلیل عدم لقاح صحیح و باروری است. برای رفع مشکل اول باید از برنامه تغذیه ای مناسب استفاده کرد که منجر به تقویت بوته کدو می شود. مورد دوم هم که به تفصیل مورد بررسی قرار گرفت.

اگر تجربیاتی برای رشد بهتر کدو دارید دوست داریم آن ها را بشنویم. لطفا نظرات خود را به اشتراک بگذارید.

 

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم

دسته‌های محصولات

Watermelon-Cat1

بذر هندوانه

Melon-Cat1

بذر ملون

tomato-cat1

بذر گوجه

Squash-Cat-1

بذر کدو

Pepper-cat1

بذر فلفل

Cucumber-cat1

بذر خیار

Eggplant-Cat1

بذر بادمجان

دیدگاه‌های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *