مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

گل کدو و دلیل زرد شدن و ریزش گل و میوه کدو

در هر هکتار مزرعه کدو از از دو تا سه کندو زنبور عسل استفاده شود. رنگ زرد جلب کننده حشرات مختلف و خصوصا زنبورها است. علت زرد رنگ بودن گل‌های کدو، نیز جلب حشرات برای گرده افشانی ست.

چرا کدوی من میوه نمی دهد؟

فهرست مطالب

گل کدو بدون میوه

گل کدو بدون میوه کدو بزرگترین مشکل کشاورزان است. یکی از سوالات کشاورزان ایت است که چرا کدوی من گل می‌دهد اما میوه‌ای تشکیل نمی‌شود؟بیشتر کسانی که در مزرعه و یا حتی در خانه کدو کشت کرده‌اند، از این مشکل گلایه مند هستند، که چرا با وجود گل کدوی خوب بیشتر گل‌ها یا میوه‌های گیاه ریزش می‌کند و میوه ای تشکیل نمی‌شود. این موضوع ممکن است دلایل زیادی داشته باشد؛ اما در بیشتر مواقع علت فقط یک گرده افشانی ضعیف است.

زرد شدن و ریزش میوه در گیاهان خانواده کدوئیان (کدوئیان شامل کدو، خیار، هندوانه و خربزه می‌شود) معروف است. درک فیزیولوژی گیاه می‌تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

در ابتدا درک این نکته ضروری است که کدو گیاهی یکساله و تک پایه (monoecious) است که گل کدو زرنگ است. تک پایه بودن آن به این معنی است که گل‌های نر و ماده بر روی یک بوته جدا از هم هستند. این گل‌ها در نگاه اول ممکن است شبیه همدیگر باشند. اما با نگاه دقیق‌تر متوجه تفاوت‌های مشخص آن‌ها می‌شویم.

پیشنهاد نویسنده: خرید بذر

در تصویر زیر یک گل کدو ماده آورده شده است. توجه داشته باشید که یک برآمدگی شبیه میوه نابالغ در زیر گل ماده وجود دارد. در داخل گل، کلاله وجود دارد که گرده را از گل نر (سمت چپ تصویر، توجه داشته باشید انتهای گل نر به صورت یک ساقه باریک دیده می‌شود و خبری از میوه نابالغ نیست) برای لقاح دریافت می‌کند. انتقال گرده معمولا توسط زنبور عسل و سایر حشرات صورت می‌گیرد. تا زمانی که انتقال دانه گرده به کلاله مادگی صورت نگیرد، میوه ای تشکیل نمی‌شود.

گل کدو
گل کدو

راهکارهای جلوگیری از ریزش گل کدو

در ادامه به برخی از روش‌های جلوگیری از ریزش گل کدو اشاره می‌کنیم. تا بتوانید مزرعه کدوی پرباری را داشته باشید.

گرده افشانی با دست

برای بوته‌های خانگی که امکان گرده افشانی توسط حشرات وجود ندارد، باید گرده افشانی را با دست انجام دهید. دقت کنید که دانه‌های گرده در کدو بسیار چسبنده (گرد و غبار زرد) و در مرکز گل‌های نر شکل گرفته است.

با استفاده از یک برس کوچک مقداری از گرده را از گل نر به گل ماده انتقال دهید. اگر خیلی خسته کننده به نظر می‌رسد، می‌توانید یک گل نر را بچینید، سپس گلبرگ‌های آن را حذف کنید و مرکز آن را در مرکز گل ماده قرار دهید.

بهتر است گرده افشانی را در اوایل صبح انجام دهید. زیرا گل‌های کدو زود باز می‌شوند و اغلب یک روز دوام می‌آورند. همچنین در صبح زود گل نر گرده فراوانی خواهد داشت و پذیرش مادگی نیز بیشتر است. به طور کلی گرده افشانی در کدو در دمای پایین (14 تا 15 درجه سانتی گراد) اتفاق می‌افتد.

پیشنهاد نویسنده: خرید بذر کدو | خرید بذر خیار

لقاح کدو یا گرده افشانی با دست
لقاح دستی کدو

این روش همیشه جواب می‌دهد و تنها علت شاخص بار ندادن کدو، استفاده از گل‌های پیر است. زیرا گل‌های پیر کیفیت گرده مناسبی ندارند. همچنین ممکن است میزان گرده موجود در آن‌ها کافی نباشد. توجه داشته باشید کدوها توسط گونه‌های مشابه خود بارور نمی‌شوند. به عنوان مثال کدو تنبل را نمی‌توان توسط کدوی سبز بارور کرد.

در هر هکتار مزرعه کدو از از دو تا سه کندو زنبور عسل استفاده شود. رنگ زرد جلب کننده حشرات مختلف و خصوصا زنبورها است. علت زرد رنگ بودن گل‌های کدو، نیز جلب حشرات برای گرده افشانی ست.

کشت ارقام پارتنوکارپ

در گلخانه‌ها و مناطقی که زنبورعسل وجود ندارد، کشت انواع واریته‌های پارتنوکارپ می‌تواند مشکل را حل کند. گیاهان پارتنوکارپ گل‌های ماده تولید می‌کنند و برای رشد میوه نیازی به گرده افشانی ندارند.

نکته دیگری که باید در ارتباط با کشت کدو رعایت کرد، نیاز این گیاه به آفتاب مستقیم توام با رطوبت خاک است. همچنین متذکر می‌شویم که علت زرد شدن برگ‌های کدو با زرد شدن میوه کدو و ریزش آن متفاوت است. علت زرد شدن برگ‌های بوته کدو غالبا ارتباط مستقیم با کمبود مواد غذایی داشته، حال آن که ریزش میوه‌های کدو عمدتا به دلیل عدم لقاح صحیح و باروری است. برای رفع مشکل اول باید از برنامه تغذیه ای مناسب استفاده کرد که منجر به تقویت بوته کدو می‌شود. مورد دوم هم که به تفصیل مورد بررسی قرار گرفت.

اشتراک‌گذاری:

5/5 - (2 امتیاز)
tomato-cat3

بذر گوجه فرنگی

Cucumber-cat2

بذر خیار

Watermelon-Cat3

بذر هندوانه

Melon-Cat3

بذر ملون

Eggplant-Cat2

بذر بادمجان

Pepper-cat3

بذر فلفل

Squash-Cat-3

بذر کدو

مطالب آموزشی مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *