آقا مهندس

دلیل زرد شدن و ریزش میوه در کدو

چرا کدوی من گل می دهد اما میوه ای تشکیل نمی شود؟

بیشتر کسانی که در مزرعه و یا حتی در خانه کدو کشت کرده اند از این مشکل گلایه دارند که چرا با وجود گل دهی خوب بیشتر گل ها یا میوه های گیاه ریزش می کند و میوه ای تشکیل نمی شود، این ممکن است دلایل زیادی داشته باشد اما در بیشتر مواقع علت فقط یک گرده افشانی ضعیف است. برای مشاوره گیاهپزشکی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

زرد شدن و ریزش میوه در گیاهان خانواده کدوئیان (کدوئیان شامل کدو، خیار، هندوانه و خربزه می شود) معروف است و درک فیزیولوژی گیاه می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

در ابتدا درک این نکته ضروری است که کدو گیاهی تک پایه (monoecious) است به این معنی که گل های نر و ماده بر روی یک بوته جدا از هم هستند. این گلها در نگاه اول ممکن است شبیه همدیگر باشند اما اگر نگاه دقیق تری داشته باشید تفاوت های مشخصی وجود دارد.

در تصویر ذیل یک گل ماده آورده شده است توجه داشته باشید که یک برآمدگی شبیه میوه نابالغ در زیر گل ماده وجود دارد. در داخل گل کلاله وجود دارد که گرده را از گل نر (سمت چپ تصویر، توجه داشته باشید انتهای گل نر به صورت یک ساقه باریک دیده می شود و خبری از میوه نابالغ نیست) برای لقاح دریافت می کند.

انتقال گرده معمولا توسط زنبور عسل و یا سایر حشرات صورت می گیرد و تا زمانیکه این انتقال صورت نگیرد میوه ای تشکیل نمی شود.

راهکارهای جلوگیری از ریزش گل کدو

گرده افشانی با دست

برای بوته های خانگی که امکان گرده افشانی توسط حشرات وجود ندارد با دست گرده افشانی کنید. دانه گرده در کدو بسیار چسبنده (گرد و غبار زرد) و در مرکز گلهای نر شکل گرفته است.

با استفاده از یک برس کوچک مقداری از گرده را از گل نر به گل ماده انتقال دهید. اگر خیلی خسته کننده به نظر می رسد می توانید یک گل نر را بچینید گلبرگ های آن را حذف کنید و سپس مرکز آن را در مرکز گل ماده قرار دهید (مطابق شکل زیر).

بهتر است گرده افشانی را در اوایل صبح انجام دهید زیرا گل های کدو زود باز می شوند و اغلب یک روز دوام می آورند همچنین در صبح زود گل نر گرده فراوانی خواهد داشت و پذیرش مادگی نیز بیشتر است.

این روش همیشه جواب می دهد و تنها دلیل در عدم موفقیت آن استفاده از گل های پیر است زیرا در گل های پیر یا به اندازه کافی گرده وجود ندارد یا اینکه گرده ها کیفیت مناسبی ندارند.

توجه داشته باشید کدوها توسط گونه های مشابه خود بارور نمی شوند به عنوان مثال کدو تنبل را نمی توان توسط کدوی سبز بارور کرد.

در هر هکتار مزرعه کدو از از دو تا سه کندو زنبور عسل استفاده شود.

کشت ارقام پارتنوکارپ

در گلخانه ها و مناطقی که زنبورعسل وجود ندارد کشت انواع پارتنوکارپ می تواند این مشکل را حل کند. گیاهان پارتنوکارپ گل های ماده تولید می کنند و برای رشد میوه نیازی به گرده افشانی ندارند.

اگر تجربیاتی برای رشد بهتر کدو دارید دوست داریم آنها را بشنویم. لطفا نظرات خود را به اشتراک بگذارید.

این مطلب را برای دیگران هم بفرستید

اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین