مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

پژمردگی لکه ای گوجه فرنگی

فهرست مطالب

معرفی پژمردگی لکه ای گوجه فرنگی

عامل بیماری: ویروس (tomato spotted wilt virus (TSWV

نشانه های ناشی از ویروس پژمردگی لکه ای گوجه فرنگی بر حسب نوع میزبان، اندام مبتلا شده میزبان و سن گیاه یا اندام در موقع آلودگی، تفاوت می کند. با این وجود نشانه ها به طور کلی عبارتند از حلقه ها، خطوط و یا لکه های سبز و زرد یا بافت مرده در برگ ها، ساقه و میوه ها. برای مشاوره گیاهپزشکی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

علایم و نشانه های بیماری پژمردگی لکه ای گوجه فرنگی

در برگ ها موجب برنزه شدن، رشد یکطرفه، پیچیدگی، تغییر شکل برگ ها و ایجاد لکه های قهوه ای مایل به سیاه می گردد. گیاه بالغ در صورت آلوده شدن کوتاه مانده و بر روی ساقه نوار های ارغوانی یا سیاه دیده می شود. جوانه ها و برگ های جوان در اثر آلودگی می افتند.

علایم و نشانه های بیماری پژمردگی لکه ای گوجه فرنگی

روی میوه ها معمولا لکه های حلقوی ایجاد می کند. حلقه های ایجاد شده معمولا رنگ نمی گیرند و کال باقی می مانند. بنابراین میوه های با حلقه های کال را خواهید دید. گاهی حاشیه حلقه سیاه و داخل ان قرمز است . میوه های آلوده به واین ویروس بازارپسندی خودرا ازدست می دهند

روی میوه ها معمولا لکه های حلقوی ایجاد می کند.

کنترل پژمردگی لکه ای گوجه فرنگی

از آنجایی که بهترین راه کنترل آلودگی های ویروسی، پیشگیری از وقوع آلودگی می باشد، شناسایی به موقع و ممانعت از همه گیر شدن آلودگی های ویروسی اهمیت زیادی دارد. استفاده از سموم تنها به منظور کنترل حشره تریپس که ناقل ویروس TSWV می باشد،کارایی دارد.

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم
tomato-cat3

بذر گوجه فرنگی

Cucumber-cat2

بذر خیار

Watermelon-Cat3

بذر هندوانه

Melon-Cat3

بذر ملون

Eggplant-Cat2

بذر بادمجان

Pepper-cat3

بذر فلفل

Squash-Cat-3

بذر کدو

مطالب آموزشی مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *