مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

بهترین کود برای درشت شدن گوجه فرنگی کدام است؟

درشت تر کردن میوه‌ها پس از تبدیل گل به میوه، یکی از مهمترین اقداماتی است که هر کشاورز می‌تواند انجام دهد. استفاده از کود برای درشت شدن گوجه فرنگی بهترین گزینه است. فرض کنیم هر بوته گوجه شما 50 عدد گوجه داشته باشد و شما بتوانید هر عدد گوجه را حدودا 15 گرم درشت تر کنید، در این صورت شما توانسته اید حدودا 10 تن در هکتار بار بیشتری بردارید!

بهترین کود برای درشت شدن گوجه فرنگی

فهرست مطالب

اگر گوجه کار هستید حتما می پرسید بهترین کود برای درشتی گوجه کدام است؟ در این مقاله از آقا مهندس می خواهیم کود برای درشت شدن گوجه فرنگی را به شما معرفی می کنیم. و به شما می گوییم برای درشت شدن گوجه فرنگی چه باید کرد؟ همچنین مواد زود رس كردن گوجه فرنگي را به شما معرفی می کنیم. با هم علت ریز شدن میوه گوجه فرنگی را نیز مورد ارزیابی قرار می دهیم.

درشت شدن گوجه فرنگی موضوعی است که تمام کشاورزان به آن علاقه دارند. برخی برای این منظور کود برای تبدیل گل به میوه گوجه و افزایش باردهی گوجه فرنگی استفاده می کنند و برخی نیز کود درشت کننده گوجه فرنگی یا کود برای بزرگ شدن گوجه فرنگی استفاده می کنند. اما به راستی بهترین کود برای درشت شدن گوجه فرنگی کدام است؟

کود برای درشت شدن گوجه فرنگی

حال سوالی که پیش می‌آید این است که برای درشت شدن گوجه فرنگی چه باید کرد؟ برای مشاوره کشاورزی می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. مهمترین اقدامی که می‌توانید برای درشت تر کردن میوه‌های گوجه‌فرنگی و در نتیجه افزایش باردهی گوجه فرنگی انجام دهید، این است که در این مرحله (تبدیل گل به میوه و رسیدگی میوه) تغذیه درستی انجام دهید.

عنصر پرمصرف پتاسیم برای درشت تر کردن میوه گوجه فرنگی

مهمترین عنصری که باید در دوره باردهی تامین شود، پتاسیم (K) است. پتاسیم پرمصرف ترین عنصر در کشت گوجه فرنگی است، به طوری که حدودا ۵۷ درصد از ترکیبات عنصری میوه گوجه فرنگی را اکسید پتاسیم تشکیل می‌دهد. پتاسیم یکی از اصلی ترین عوامل برای انتقال کربوهیدرات‌های تولید شده در برگ‌ها به میوه است. بهتر است پتاسیم به صورت سولوپتاس در قالب کود برای درشت شدن گوجه فرنگی استفاده شود. پتاسیم به حدی در درشت شدن میوه گوجه فرنگی موثر است که گاهی کشاورزان آن را، بهترین کود برای درشت شدن گوجه، کود درشت کننده گوجه فرنگی، کود برای بزرگ شدن گوجه یا کود برای تبدیل گل به میوه گوجه می‌نامند.

پیشنهاد نویسنده: خرید بذر گوجه

در واقع، پتاسیم از طریق ایجاد فشار اسمزی در برگ، به تورم سلول کمک می‌کند و از این طریق موجب افزایش رشد می‌شود. پتاسیم در تولید ATP یا همان انرژی، نقش مستقیم دارد. حدود ۹۴ درصد وزن میوه گوجه فرنگی را تشکیل می‌دهد که عامل اصلی جذب این میزان آب به درون خود گوجه فرنگی، پتاسیم است. با در نظر گرفتن این نقش‌ها می‌توان به سادگی پی برد که پتاسیم مهمترین عنصر در دوره باردهی گوجه فرنگی است. بنابراین تامین به موقع و به اندازه کافی این عنصر (پتاسیم)، می‌تواند نقش زیادی در افزایش سایز میوه و افزایش باردهی داشته باشد.

در دوره باردهی توصیه می‌شود که بیشتر از پتاسیم مایع برای درشت کردن میوه استفاده شود. چرا که جذب آن بسیار آسان تر است و به راحتی می‌تواند از طریق برگ و ریشه مورد استفاده قرار گیرد. در واقع پتاسیم مایع سهل الوصول تری (قابل دسترس تری) است. میزان و نحوه مصرف پتاسیم، کاملاً بستگی به شرایط موجود بر مزرعه و میزان پتاسیم قابل دسترس گیاه در خاک (از طریق آزمون آب و خاک) دارد. بنابراین توصیه میزان و نحوه مصرف پتاسیم باید از طریق مشاوران انجام گیرد.

عناصر کم مصرف برای درشت شدن گوجه فرنگی

از عناصر کلیدی دیگر برای درشت شدن گوجه فرنگی، کلسیم (Ca) و بر (B) هستند. این موارد باید در دوره باردهی مورد استفاده قرار بگیرند. لازم به ذکر است که کلسیم در برخی گروه بندی‌ها جز عناصر پر مصرف دسته بندی می‌گردد. این در حالی ست که میزان مصرف کلسیم و بر بسیار پایین‌تر از پتاسیم است. کلسیم به عنوان سیمان سلولی کاربرد دارد و به همین دلیل وجود آن به سفتی بیشتر میوه کمک می‌کند.

پیشنهاد نویسنده: درمان پیچیدگی برگ گوجه فرنگی

بر نیز این نقش را به میزان کمتری دارد. علاوه بر این، بر به جذب و انتقال کلسیم و همچنین انتقال کربوهیدرات‌ها، از برگ به میوه کمک می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود که تغذیه با این دو عنصر را جدی بگیرید. این دو عنصر را که علیرغم ناسازگاری، مکمل نقش همدیگر هستند را، به صورت کودهای محلول کلسیم بر و به صورت محلول پاشی تامین کنید. خصوصا کلسیم محلول پاشی نه تنها در درشت تر شدن میوه، بلکه در سفتی میوه بسیار تاثیرگذار است، حتی اگر ارقامی را کشت کنید که میوه آن‌ها بعد از رسیدگی شل می‌گردد.

فسفر (P)، آهن (Fe)، منگنز (Mn) و روی (Zn) نیز از اهمیت زیادی در پرکردن و ادامه باردهی برخوردارند. سعی کنید عناصر فسفر، آهن، منگنز و روی را، که جذب ریشه ای آن‌ها به pH پایین نیاز دارد، از طریق برگ تامین کنید. زیرا اگر بخواهید‏ PH (اسیدیته) محیط ریشه را کاهش دهید، جذب پتاسیم را نیز کاهش خواهید داد.

نباید از نیتروژن (N) نیز غافل شد. این عنصر برای ادامه رشد، شاداب ماندن برگ‌ها و رشد بیشتر میوه مورد نیاز است. میزان مصرف نیتروژن کمی کمتر از پتاسیم است. لازم به ذکر است که لزوما کود برای درشتی گوجه، با کودها یا مواد زودرس کردن گوجه فرنگی یکی نیستند. مواد زود رس کردن گوجه فرنگی می‌تواند شامل استفاده از هورمون‌ها نیز باشد، حال آن که کودهایی که جهت درشت تر کردن گوجه فرنگی استفاده می‌شوند حاوی عناصر ماکرو و میکرو هستند.

برخی از دوستان درباره علت ریز شدن میوه گوجه فرنگی سوال می‌کنند. این موضوع ارتباط مستقیم به رقم مورد استفاده، منطقه مورد کشت، تغذیه گیاه و حتی تنش‌های جغرافیایی دارد.

اشتراک‌گذاری:

5/5 - (1 امتیاز)
tomato-cat3

بذر گوجه فرنگی

Cucumber-cat2

بذر خیار

Watermelon-Cat3

بذر هندوانه

Melon-Cat3

بذر ملون

Eggplant-Cat2

بذر بادمجان

Pepper-cat3

بذر فلفل

Squash-Cat-3

بذر کدو

مطالب آموزشی مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *