مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

کمبود بور در گوجه فرنگی

فهرست مطالب

کمبود بور موجب بوجود آمدن برگ های کج می شود در ادامه کمبود بور جاشیه برگ ها یک لایه زرد رنگ بوجود می آید. این علایم معمولا در برگ های بالغ یا همان برگ های مسن دیده می شود. برای مشاوره تغذیه می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بور یکی از مهم ترین عناصر کم مصرف گیاه محسوب می شود. کمبود بور موجب کلروز خفیف در برگ های و همچنین تغییر رنگ به نارنجی و زرد در برگ های بالغ و برگ های مسن می شود. بور یکی از مهم ترین مواد غذایی گیاه محسوب می شود.

با این وجود وقتی که سطح آن از میزان مورد نیاز بیشتر باشد، گیاه دچار مسمومیت می شود. میزان انتقال پذیری بور در بافت آبکش بسیار پایین می باشد.

کمبود بور موجب می گردد برگ ها و ساقه ها شکننده شده و همچنین ساقه ها حالت چوب پنبه ای به خود می گیرند و شکاف دار می شوند. میوه ها نیز متورم شده و تغییر ظاهر می دهند. اما اصلی ترین مشخصه کمبود بور روی میوه ها اتفاق می افتد، به این صورت که دور کاسبرگ، روی میوه؛ یک حالت حلقه پوست مرده به رنگ بور بر روی پوست ایجاد می شود.

کمبود بور در گوجه

نقش بور در گوجه فرنگی

بور یک عنصر ساختاری است و در تشکیل دیواره سلولی نقش دارد. همچنین در انتقال و سوخت و ساز قندها، گلدهی، جوانه زنی لوله گرده دانه گرده، تبدیل گل به میوه و در نهایت تشکل بذر در میوه نقش دارد.

دلیل بوجود آمدن کمبود بور در گوجه فرنگی

بوجود آمدن کمبود بور در گوجه فرنگی معمولا به دلیل قلیایی بودن یا آهکی خاک و آب است. در واقع این عنصر در خاک و آب با pH بالا قابل جذب نیست.

برطرف کردن کمبود بور در مزارع گوجه فرنگی

با توجه به اینکه کمبود بور معمولا ناشی از pH خاک است، با دادن اسید به همراه سایر کودها مخصوصا در زمان گلدهی می توان به خوبی از به وجود آمدن این کمبود جلوگیری کرد. محلولپاشی کود کود مایع بور یا اسید بوریک در سه بار با فاصله هر 15 روز یکبار به میزان 3 تا 5 کیلو در 1000 نیز می تواند مشکل این کمبود را بصورت سریع ولی موقتی جبران کند.

همچنین میتوان حدود 5 تا 10کیلو در هکتار اسید بوریک تزریق کرد.

تزریق اسید بوریک بصورت ریشه ای می تواند کمبود بور را بصورت موثر تر جبران کند. اما باید در نظر داشت که دادن اسید بوریک در خاک های شور می تواند به راحتی ایجاد مسمومیت کند زیرا معمولا در این خاک ها بور به اندازه کافی وجود دارد ولی قابل جذب نیست.

به هر حال احتمالا لازم است که در زمان گلدهی بور محلول پاشی شود. با توجه به اینکه این عنصر قابلیت اختلاط فیزیکی و فیزیولوژیک چندانی ندارد، سعی شود به تنهایی استفاده شود. گاهی ممکن است که برگ ها هیچ علایمی نشان ندهند اما میوه های نوبر حالت زیپی داشته باشند. با مشاهده این حالت، محلولپاشی بور ضروری است.

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم

دسته‌های محصولات

Watermelon-Cat1

بذر هندوانه

Melon-Cat1

بذر ملون

tomato-cat1

بذر گوجه

Squash-Cat-1

بذر کدو

Pepper-cat1

بذر فلفل

Cucumber-cat1

بذر خیار

Eggplant-Cat1

بذر بادمجان

دیدگاه‌های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *