مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

بذر 8320 پاکت و قوطی تفاوت دارند؟

فهرست مطالب

در این مقاله می خواهیم به دو سوال پر تکرار بسیاری از کشاورزان که با بخش مشاوره با ما تماس می گیرند و مطرح می کنند، پاسخ بدهیم:

  • تفاوت بذر 8320 قوطی و پاکت در چیست؟
  • تفاوت بذرهای اوریجین کشورهای مختلف (پرو، تایلند، هند، مکزیک) در چیست؟

 

همانطور که می دانید بسیاری از بذرها مخصوصا بذرهای شرکت سمینیس ( گوجه های 8320، کومودورو، 6515، خیار 2 ان نادا، امپراطور، بذر هندوانه ب 32 و… ) هم در قوطی و هم پاکت ارائه و به فروش می رسند.

سالیانه صدها پاکت و صدها قوطی از بذری مانند 8320 وارد کشور می شود و به فروش می رود. اما اخیرا با توجه به اینکه تقلب بذرهای درجه یک بسیار زیاد شده است و کشاورزان فکر می کنند تقلب بذرهای پاکت چون راحت تر است پس بذر های پاکت تقلبی در بازار نسبتا بیشتر است! این در حالی است که تقلب بذرهای قوطی راحت تر و بیشتر است. البته در مقاله های بعدی به این مسئله بیشتر خواهیم پرداخت.

به هر حال کشاورزان تمایل بیشتری به خرید بذرهای قوطی پیدا کرده اند و معمولا این بذرها را حتی تا دو میلیون و چهارصد هزار تومان گرانتر از بذرهای پاکت خرید می کنند! مثلا در تاریخ 3 آذر 1399 قیمت 2 پاکت بذر 5 هزار عددی اصل (ده هزار عدد) را شش میلیون و دویست هزار گفته می شد اما قیمت یک قوطی ده هزارتایی هشت میلیون و ششصد هزار گفته می شد!

همه اینها در حالی است که ماهیت بذرهای قوطی و پاکت یکی است یعنی هم بذر پاکت و هم قوطی هر رقم اصالتا یکی هستند و امکان تقلب هم در قوطی و هم در پاکت وجود دارد. تنها تفاوتی که بین اینها وجود دارد این است که:

بذرهای قوطی پلیت شده (دور بذر یک پوشش شبیه به گچ قرار گرفته است) هستند (کشاورزان اصطلاحا به آنها ساچمه ای یا گچی می گویند) ولی بذرهای پاکت همان بذر لخت هستند. در واقع بذرهای پلیت شده را نمی توان در پاکت بسته بندی کرد چون پوشش بذر در اثر فشارهایی که به دیواره وارد می شود خرد می شود ولی اگر در قوطی بسته بندی شوند، این مشکل وجود ندارد.

اشتراک‌گذاری:

از رای شما سپاسگزارم

دسته‌های محصولات

Watermelon-Cat1

بذر هندوانه

Melon-Cat1

بذر ملون

tomato-cat1

بذر گوجه

Squash-Cat-1

بذر کدو

Pepper-cat1

بذر فلفل

Cucumber-cat1

بذر خیار

Eggplant-Cat1

بذر بادمجان

دیدگاه‌های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *