مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

بذر گوجه زمان (Xaman F1)

نمره کاربران:

(دیدگاه 1 کاربر)
1 دیدگاه

نمره فنی آقامهندس:

5.6/10
5.6 از 10

1،500،000 تومان

بذر گوجه زمان (Xaman F1)” قالب تخم مرغی کشیده و سایز میوه متوسط تا نسبتا درشت دارد. 80 روز پس از انتقال نشا به زمین بار می دهد و مقاومت نسبی خوبی به ویروس عامل سرجمک دارد. همچنین مناسب کشت پیشکار در مناطق جنوبی است.

اشتراک‌گذاری:

مشخصات بذر گوجه زمان (Xaman F1)

توضیحات تکمیلی

نوع کشت

شکل و تیپ میوه

وزن متوسط میوه

170 تا 190 گرم

میزان سفتی میوه

ضعیف

میزان برداشت با کاسبرگ

تا 40 درصد

نوع مصرف

تازه خوری

دوره رسیدگی

پوشش برگی و حجم بوته

متوسط

مقاومت ها و تحمل ها

پژمردگی فوزاریومی Fol, پژمردگی ورتیسلیومی (Vd), ویروس عامل سرجمک (TYLCV)

شرکت تولید کننده / وارد کننده

سمینیس/ فلات ایران

بسته بندی

پاکتی 5000 عددی

معرفی و توضیح

خرید و استعلام قیمت بذر گوجه زمان

یکی دیگر از ارقام نسبتا زودرس شرکت سمینیس “بذر گوجه زمان” است. شما می‌توانید این بذر را به صورت حضوری یا آنلاین سفارش و خریداری نمایید. لازم به ذکر است قیمت آن به تاریخ بسته بندی پاکت و تعداد سفارش شما بستگی دارد. آقا مهندس بذر گوجه زمان اصل را به همراه ضمانت نامه اصالت کالا برای شما ارسال می‌کند.

توضیحات فنی رقم گوجه زمان

یکی از ارقام تخم مرغی بذر گوجه زمان است. این بذر تا چند سال پیش در هر دو کشت، پیشکار و پسکار مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما امروزه یکی از ارقامی است که کشاورزان تمایل چندانی به کشت آن ندارند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مشکلاتی که کشاورزان تمایل خود را به خرید بذر زمان از دست داده اند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • بذر گوجه زمان بوته‌ای رونده دارد.
 • زمان پوشش برگی متوسطی دارد.
 • این رقم رشد محدود قابلیت کشت در خاک و آب شور را دارد.
 • این واریته دوره رسیدگی نسبتا کوتاهی (80 تا 85 روزه) دارد.

بنابراین بذر گوجه زمان یک رقم نسبتا زودرس تخم مرغی است. میوه‌های آن نسبتا درشت بوده و وزن متوسط میوه آن 180 تا 190 گرم می‌باشد. میزان سفتی میوه ضعیفی دارد و پوشش برگی آن متوسط می‌باشد.

جهت بازدید از سایر بذرهای گوجه فرنگی کلیک کنید.

مقاومت ها و تحمل های رقم زمان

رقم زمان دارای مقاومت نسبی به ویروس عامل سرجمک (TYLCV)، قارچ‌های فوزاریوم و ورتیسیلیوم است. همچنین قابلیت تحمل تنش شوری و شرایط نامساعد را در حد قابل توجهی دارد.

نقد و بررسی رقم گوجه زمان

رقم گوجه زمان یکی از ارقام تخم مرغی بسیار پربار به شمار می‌رود اما کیفیت میوه خوبی ندارد. این مورد اصلی ترین دلیل برای محبوبیت کمتر در میان کشاورزان است. معروف ترین رقم گوجه مشابه رقم زمان، رقم سانسید 6189 است. این رقم هم مانند زمان کشیده و نسبتا زودرس بوده و مقاومت خوبی به تنش دارد. اما سفتی آن بیشتر از زمان است. ولی عملکرد زمان بهتر از سانسید 6189 است. پوشش برگی بوته زمان نیز برابر با بذر سانسید 6189، کیشمات، زمرد و آر اف تی است.

بزرگترین انتقادی که می‌توان به زمان وارد کرد، اول میزان سفتی میوه است، سفتی گوجه زمان در حقیقت پایین است و ماندگاری کمی دارد. دوم اینکه میوه زمان سایز نسبتا بزرگی دارد. به طور کلی این بذر برای بازار داخل و بازار خارجی مناسب نمی‌باشد. مقاومت به شوری بذر گوجه فرنگی زمان بیشتر از بریویو است و با توجه به درشت بودن سایز میوه آن، می‌توان فواصل را تا حدودی کمتر از ارقامی مانند بذر گوجه فرنگی بریویو در نظر گرفت.

مشاوره کشت و خرید بذر زمان

پیش از اقدام به خرید بذر گوجه زمان حتما با کارشناسان ما در ارتباط باشید. با دریافت مشاوره شما می‌توانید از شرایط کشت و نگهداری از این بذر آگاهی کامل تری داشته باشید. با این کار ریسک خطرات احتمالی کاشت را کاهش می‌دهید.

بازدید از بیماری‌ها و آفات بذر گوجه فرنگی

نمره فنی

کیفیت میوه: 3
پوشش برگی: 5
مقاومت و تحمل: 6
زمان رسیدگی: 7
باردهی: 7
5.6

نمره فنی برای اولین بار توسط تیم تخصصی آقامهندس و بر اساس پنج معیار کیفیت میوه، پوشش برگی، مقاومت و تحمل، زمان رسیدگی و باردهی تهیه شده است.

پرسش و پاسخ

1 دیدگاه برای بذر گوجه زمان (Xaman F1)

 1. لاری

  رقم زمان نسبت به چه ارقامی بهتر است

  • ساره رشاد

   درود، رقم زمان میوه ای درشت دارد و با توجه به تیپ تخم مرغی مشابه رقم معروف 8320 است. اما از سفتی میوه مناسبی برخوردار نیست و زود شل می شود. بنابراین بیشتر مصرف داخلی داشته و مشابه ارقم کیشمات و آر اف تی است.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با شماره 09194044108 تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *