آقا مهندس

بوته میری بادمجان | راههای کنترل بیماری بوته میری یا مرگ گیاهچه

عامل بیماری بوته میری های بادمجان:

بطور معمول Fusarium یا Pythium رایج ترین عوامل بوته میری هستند اما فایتوفتورا، رایزوکتونیا و … نیز در بادمجان بوته میری ایجاد می کنند.

معرفی بیماری بوته میری:

عامل ایجاد کننده بیماری بوته میری قارچ هایی هستند که در محیط ریشه و در خاک فعال هستند از جمله پیتیوم، فیتوفتورا، فوزاریوم و…می باشد. برای مشاوره بیماری شناسی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بیماری بوته میری به نام های محلی گوناگون از جمله سبز خشک، داغ زدگی، آب زدگی و … معروف می باشد.

بوته میری در تمام مراحل رشدی گیاه می تواند به گیاه حمله کند باعث خسارت به بادمجان شود و عملکرد محصول را کاهش دهد. مهمترین فاکتور برای رشد و توسعه این بیماری دمای 30-28 درجه و رطوبت بالا می باشد

[caption id="attachment_943" align="alignnone" width="800"] بوته میری بادمجان و راه کنترل ان[/caption]

علائم بیماری بوته میری بادمجان:

بوته میری در مراحل اولیه رشد گیاهان باعث نرم، سیاه شدن و فرورفتگی بافت طوقه شده و گیاه را از بین می برد. در مراحل بعدی رشد گیاه باعث سبز خشک شدن گیاه می شود و بوته ها در حالی که سبز هستند خشک می شوند و گیاه نابود می شود.

میوه هایی که در سطح خاک مرطوب قرار می گیرند دارای علائمی مثل لکه های گرد، فرورفته و آبکی که به تدریج لکه های بزرگ قهوه ای متمایل به قرمز روی میوه ها ایجاد می شود.

[caption id="attachment_946" align="alignnone" width="800"] بوته میری در بادمجان معمولا در سنین پایین و به عبارتی در نشا های تازه منتقل شده اتفاق می افتد.[/caption]

کنترل و مبارزه بوته میری بادمجان:

فاصله کشت مناسب و برقراری تهویه جهت کنترل رطوبت
استفاده از نشاهای سالم و گواهی شده
پرهیز از آبیاری بیش از حد
استفاده از قارچ کش هایی نظیر مانکوزب، پریویکور، متالاکسیل، اکوشن پرو و … به صورت محلول پاشی می باشد. از آنجایی این بیماری باعث پوسیدگی طوقه می شود استفاده از قارچ کش هایی نظیر ایپرودیون کاربندازیم، رورال تی اس و … همراه با مدار آبیاری داده شود نتیجه بخش تر از محلول پاشی می باشد. دقت فرمایید که توصیه سموم باید تحت نظارت گیاهپزشک باشد.

این مطلب را برای دیگران هم بفرستید

اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین