تراکم کشت در محصولات و رقم های مخلف از هر محصول کاملا متفاوت است. تراکم یکی از عواملی است که تعیین می کند که کشاورز چه تناژی با چه کیفیتی برداشت کند. در برخی مناطق، برخی کشاورزان تراکم  را بسیار بالا در نظر می گیرند به طوری که جایی برای راه رفتن نمی ماند و در برخی مناطق برعکس به طوری که فضای خالی بیشتر از فضایی است که به بوته داده شده است. اما شما باید جزو کدام دسته باشید؟ برای پاسخ به این سوال می توانید مقاله زیر را بخوانید و یا با مشاوران آقا مهندس در ارتباط باشید.

تراکم کشت گوجه فرنگی:

در گوجه فرنگی و دیگر محصولات زراعی کیفیت میوه و میزان باردهی  هر بوته، وابسته به تراکم کشت است. در اکثر مناطق کشور ما بسته به رقم مورد کشت از 15 تا 18 هزار بوته در هکتار کشت می شود. اما در برخی مناطق مانند استان فارس تا 30 هزار بوته در هکتار هم زده می شود. در هر حال انتخاب بهترین فواصل برای هر رقم و هر مزرعه ای، می تواند متفاوت باشد. پیشنهاد می کنیم که جهت کشت با تراکم اصولی با  مشاوران مجموعه ما  در ارتباط باشید.

تراکم کشت یا تعداد بوته در هکتار به چه عواملی بستگی دارد؟

  • پوشش برگی رقم: هر چقدر رقم حجم شاخ و برگ بزرگتری داشته باشد باید فواصل را بیشتر در نطر گرفت. در رقم هایی پر شاخ و برگ مانند 8320، متین و باسیمو این فاصله در کشت دوردیفه، حدود 70 سانت روی ردیف و تا 2 متر بین ردیف در نظر گرفته می شود.
  • میزان حاصلخیز بودن خاک: در زمین هایی که خاک آنها حاصلخیریزی کمتری دارد، طبیعتا باید فاصله ها را کمتر از متوسط در نظر گرفت، زیرا رشد رویشی و میزان گل و بار هر بوته در این زمین ها معمولا کمتر است.
  • سایز و کیفیت میوه مورد انتظار: اگر هدف شما از کشت گوجه، تولید میوه های باکیفیت و صادراتی است، بهتر است فواصل بوته ها را بیشتر از حد متوسط درنظر بگیرید تا میوه درشت تر و باکیفیت تری داشته باشید. در واقع در صورت متراکم بودن بوته، ممکن است میوه ها سایز کوچک تری داشته باشند و یا میوه های زیرین دچار گندیدگی شوند. از این ترفند برای تنظیم سایز میوه نیز استفاده می شود. در رقم هایی مانند اصیل که سایز میوه درشت است، با افزایش تراکم، می توان سایز میوه را تا 130 گرم کاهش داد د عین حال در رقم هایی مانند بریویو و 10857چون سایز میوه کوچک است، نمی توان فواصل آنها را کمتر از حد مطلوب در نظر گرفت (در کشت دوردیفه: 60 سانت روی ردیف و دومتر بین پشته).
  • فصل و منطقه کشت: در کشت های پاییزه و زمستانه مناطق جنوبی که میزان رطوبت بالاست، نمی توان تراک را خیلی بالابرد. همچنین در کشت های تونلی. زیرا افزایش تراکم می تواند موجب حبس شدن رطوبت و ایجاد بیماری های قارچی شود.
  • زمان رسیدگی میوه: اگر افزایش حجم بوته برای شما چندان مناسب نباشد و بخواهید بوته را سریع تر به بار ببرید می توانید فاصله را کم تر بزنید. این ترفند در کشت های پاییزه که مشکل آفتاب سوختگی وجود ندارد می تواند مفید تر باشد.
  • میزان رسیدگی کشاورز به مزرعه: اگر کشاورزی هستید که می توانید رسیدگی مناسبی داشته باشید، تراکم را افزایش دهید تا بتوانید بار بیشتری در واحد سطح بردارید اما اگر رسیدگی چندانی ندارید، بهتر است فضای بیشتری در اختیار بوته قرار دهید تا بوته منابع بیشتری در اختیار داشته باشد.
  • تراکم کشت گوجه فرنگی - مشاوره کشاورزی | مرکز مشاوره تخصصی صیفی جات 111111

بنابراین تراکم کشت کاملا بستگی به شرایط دارد. اما ما توصیه میکنیم که از هر ترفندی برای افزایش تراکم استفاده بکنید. اگر شما تعداد بوته های بیشتری را بتوانید به خوبی تغذیه و رشد دهید، قطعا خواهید توانست بار بیشتری بردارد.

مهمترین عامل در انتخاب فواصل، نوع رقم، سبک کشت (دوردیفه یا تک ردیفه) و میزان رسیدگی است. اما ترفندهایی هم وجود دارد که بتوان با استفاده از آنها تراکم را به حداکثر رساند. آنچنان که در ویدیو دیدید با استفاده از این ترفند که بوته را پس از باردهی روی پشته برگردانید، میتوان تراکم را تا دو برابر افزایش داد.