معرفی پر طرفدارترین ارقام گوجه فرنگی ( فضای باز و گلخانه)

ارقام برتر گوجه فرنگی

ارقام برتر گوجه فرنگی

معرفی برترین و پرطرفدار ترین ارقام گوجه فرنگی فضای باز در ایران:

تلاش شما برای انتخاب یک رقم مناسب نشان دهنده میزان حرفه ای بودن شما در گوجه کاری است. امکان ندارد بتوانید یک گوجه کار حرفه ای باشید و به ترین عملکرد را داشته باشید، بدون اینکه رقم بسیار خوبی را برای کشت انتخاب کرده باشید. برای مشاوره انتخاب رقم و شناسایی بذر تقلبی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

یعنی در گوجه کاری و حتی در تمام زراعت ها انتخاب رقم مناسب یک اصل پایه است. شما وقتی که در هر صورت گرانبها ترین سرمایه ها یعنی زمین، آب، کود، سم و… را مصرف می کنید، چرا این سرمایه ها را برای بدست آوردن عملکرد های بیشتر مصرف نمی کنید.

در واقع وقتی همه چیز خوبه و همه مراقبت های زراعی لازم انجام میشه، این رقم گوجه شما ست که تعیین می کند شما چقدر عملکرد برداشت کنید. کشاورزانی هستند که رقم های استاندارد و یا حتی هیبریدی را کشت می کنند که در بهترین حالت 40 تا 50 تن عملکرد خواهد داشت.

بعد از وضعیت نامناسب کشاورزی صحبت می کنند در حالی که مقصر اصلی خودشان بوده اند. شما وقتی عملکرد محصولتان خوب نباشید، چطور میتوانید انتظار داشته باشید سود خوبی بکنید؟

ارقام برتر گوجه فرنگی

در حالت برعکس کشاورزانی را داریم که هر سال به دنبال یک رقمی هستند که بهتر از رقم قبلی بوده باشد. این ها همیشه با شرکت های درجه یک عرصه بذر در ارتباط هستند.

نتیجه این اقدامات هم این است که در همان وضعیت بازار و اقلیمی که شما 50 تن برداشت می کنید، این ها 250 تن برداشت می کنند. پس اولین تفاوت بین کشاورزان برتر و کشاورزان معمولی،رقمی است که انتخاب می کنند.

بیشتر بدانیم: چرا باید از کود دامی و مرغی در کشت صیفی جات استفاده کرد

بنابراین رقم مناسب منطقه و شرایط مزرعه و همچنین رقم مناسب برای هر کشاورز باید مشخص شود.

اگر میخواهید بدانید این به چه معنی است، به ادامه مطلب توجه کنید؛ فرض کنید ما کشاورزی هستید که خیلی مدیریت مناسبی در زمینه کنترل آفات و بیماری ها ندارید یا اصلا هزینه لازم برای کنترل آفات و بیماری ها را ندارید، آیا در این شرایط بهتر نیست که رقمی را انتخاب بکنید که که مقاومت آن به بیماری ها بالاست حتی اگر عملکرد کمی پایین تری نسبت به ارقام برتر دارد!

اگر چه شما باید به دنبال این باشید که رقمی را انتخاب بکنید که هم عملکرد خوبی داشته باشد، هم بازارپسندی خوبی داشته باشد و هم هزینه های جاری کمتری داشته باشد.

اکنون یک سوال پیش می آید و آن اینکه: از بین این همه رقم، کدام رقم ها، باردهی، بازارپسندی، مقاومت بالایی دارند، هزینه جاری پایین تری دارند و درکل پربازده ترهستند و کشت آن ها ریسک نیست.

کافی است از چند گوجه کار حرفه ای که عملکرد های بالای 150 و حتی بالاتر از 200 تن را برداشت می کرده اند، بپرسید که چه رقمی را برای کشت پیشنهاد میکنید؟ تا به جواب های مشابهی دست پیدا کنید.

بهترین ارقام گوجه فرنگی

بیشتر بخوانیم:

معرفی پر طرفدارترین ارقام گوجه فرنگی ( فضای باز و گلخانه) - مشاوره کشاورزی | مرکز مشاوره تخصصی صیفی جات insta1

در زیر به معروف ترین و پرطرفدار ترین رقم های گوجه کشور که البته انتخاب اول کشاورزان برتر کشور هستند اشاره و آن ها را هم مقایسه میکنیم

1 - رقم 8320: پرطرفدار ترین رقم گوجه در چند سال اخیر است. میان رس، بسیار پربار، گرد و صادراتی، نمره سفتی میوه: 5 از 8، بسیار مقاوم به آفت و بیماری
2 - رقم بریویو: نسبتا زودرس، بسیار پربار، بلوکی و صادراتی، نمره سفتی میوه: 6 از 8، بسیار مقاوم به آفت و بیماری، حساس به شوری بالاتر از 3000.
3 - رقم برنتا: نسبتا زودرس، بسیار پربار، بلوکی و با یکنواختی میوه بالا و خوشرنگ، نمره سفتی میوه 5 از 8، بسیار مقاوم به آفت و بیماری.
4 - باسیمو: یکی از ارقام جدید شرکت سمینس است که نسبتا زودرس است، فوق العاده پربار، میوه بلوکی و صادراتی، نمره سفتی میوه: 6 از 8، بسیار مقاوم به آفت و بیماری است. از این رقم بعنوان جانشین 8320 یاد می شود.
5 - متین: رقمی میان رس تا دیررس، پربار، میوه بلوکی تا کشیده و صادراتی، نمره سفتی میوه: 6 از 8، مقاومت به بیماری و آفات متوسط
6- سانسید 6189: رقمی میان رس تا زودس، نسبتا پربار، کشیده، نمره سفتی میوه: 6 از8