بیماری های بلایت زودرس یا لکه موجی و بلایت دیررس هر ساله خسارت های زیادی را به کشاورزان وارد می کنند. اگر چه تنها تفاوت در نام این دو بیماری، یک کلمه (دیر/ زود) است، اما تفاوت های زیادی به لحاظ علایم، عامل ایجاد کننده و درمان آنها وجود دارد.  برخی از کشاورزان دقیقاً تفاوت بین این دو را نمی دانند. شما می توانید جهت شناسایی دقیق بیماری های مزارع تان، علاوه بر مطالعه مقالات با مشاوران ما در تماس باشید.

تفاوت بین بلایت زودرس و بلایت دیررس

تفاوت عامل ایجاد کننده بلایت زودرس و دیررس:

بلایت زودرس ناشی از دو قارچ متفاوت است،  Alternaria tomatophila و Alternaria solani ، که در خاک و بقایای گیاهی زندگی می کنند.
اما بلایت دیررس ناشی از قارچPhytophthora infestans ، است که محیط های مرطوب و خنک را ترجیح می دهد.

تفاوت شرایط لازم برای رشد و فعالیت بلایت زودرس و دیررس:

 بلایت زودرس:
دمای مناسب برای این بیمارگر ها 24 ~ 29 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی مناسب رشد و فعالیت آن 96 - 31٪ است. پس این بیمارگر هوای نسبتا گرم و مرطوب را می پسندد.

بلایت دیررس:
رطوبت مطلوب برای جوانه زنی اسپورانژی ها برای تشکیل زئوسپورها در این بیماری، نزدیک به حالت اشباع هست یعنی رطوبت بالاتری نسبت به لکه موجی می خواهد و دمای مطلوب این بیمارگر  12 ~ 15 درجه سانتی گراد است پس دمای پایین تری برای فعالیت و رشد می طلبد. در دمای بالای 15 درجه سانتی گراد، اسپورانژی ها مستقیماً به میزبان حمله می کنند. تهاجم هیف ها  به میزبان در دمای 23 ~ 20 درجه سانتیگراد سریعتر گسترش می یابند و زودتر علایم آنها بروز می کند.

تفایت علائم بلایت زودرس و دیررس:

بلایت زودرس یا لکه موجی:

نشانه های بیماری برای اولین بار در قسمت های زیرین گیاه آسیب دیده با لکه های قهوه ای  قریبا دور در برگ و ساقه ظاهر می شود. با گسترش ضایعات، اطراف لکه ها هاله ای زرد رنگ اطراف آنها دیده می شود. ضایعات بزرگتر از قطر 10 میلی متر معمولاً دارای حلقه های متحدالمرکز تیره هستند که در نهایت ظاری شبیه به صدف پیدا می کنند.
در نهایت، لکه های متعدد روی یک برگ واحد ادغام می شوند و منجر به تخریب گسترده بافت برگ می شوند. بیماری اولیه می تواند برگهای پایینی را کاملاً از بین ببرد و حتی منجر به مرگ گیاهان آلوده شود.

لکه های تیره خشک روی میوه ایجاد می شود که کمی هم فرورفته هستند. لکه های میوه روی میوه در ساقه از ناحیه اتصال بین کاسبرگ و میوه ساطع می شوند. رنگ لکه ها معمولاً قهوه ای تا سیاه است، فرورفته است و دارای یک حلقه متحدالمرکز متمایز است.

بلایت دیررس:

آشکارترین علائم اولیه بلایت دیررس، لکه های قهوه ای روی ساقه گیاه است. این لکه ها به سرعت گسترش می یابند و در شرایط مرطوب ممکن است کپک سفید رنگی روی لکه تیره شده را بگیرد. لکه ها باعث ایجاد پوسیدگی نرم شده و باعث می شود که ساقه به سرعت افتاده و به قهوه ای تیره تبدیل شود.
در شرایط مرطوب، عامل بیماری در سطح بافت آلوده هاگ ایجاد می کند. می توان اسپورهای سفید حاصل را در لبه آسیب دیده برگ مشاهده کرد.

 

بلایت زودرس و بلایت دیر رس چه تفاوت هایی دارند؟ - مشاوره کشاورزی | مرکز مشاوره تخصصی صیفی جات aghamohandes insta

           

           ما با ویدیو بهتر میتونیم آموزش بدیم

                      پس اینستا گرام آقا مهندس را با یک کلیک روی این قسمت دنبال کن.

                      اونجا ما سعی میکنم آموزش  های کاملا به روز و  دقیقی ارائه کنیم.