تشخیص بذرهای تقلبی شرکت سمینیس

به جرات می توان گفت پرطرفدارترین برند بذر صیفی جات در ایران برند سمینیس است. محصولات این برند توسط شرکت فلات ایران وارد و تجاری سازی می شود. کیفیت بالای محصول، باردهی خوب، تنوع در ارقام از دلایل اصلی این امر به شمار می رود. اما همیشه کفیت بالا دلیلی برای بالابودن قیمت بوده و هست. و خبر بد اینکه پر طرفدار بودن و  قیمت بالا، بلای جون این برند شده، چرا که اینجا تو کشورما یه جورایی کیفیت دردسر داره. (یکی از نقاط قوت آقا مهندس، تسلط فنی خوب بر محصولات سمینیس است. می توانید در توصیه رقم ها و محصولات مناسب این شرکت با ما در ارتباط باشید)

راستی اول این نکته را خدمتتون بگیم که اینکه بعضی دوستان میپرسن که بذرهای هندی اصلن یا پرو؟ یا تایلند؟!! اون اوریجین شون هست و ربطی به اصالت شون نداره. اوریجین ها تفاوتی با هم ندارن و این یک سوئ تعبیر هست که مثلا اوریجین تایلند بهتر از هند و... هست در واقع همه این اوریجین ها محصول یک ژنتیک والد مشخص و یک  فناوری کاملا یکسان هستند.

 

به هر حال بارها دیدیم که در بذرهای این برند را تقلب شدهف به شکل های مختلف. قبلا تقلب را ما بیشتر در پاکت ها میدیم. در مورد پاکت ها میومدن:

  • لیبل ها را عوض میکردن
  • پاکت را خالی میکردن و داخلش یه چیز دیگه میریختن
  • یاپاکت و لیبل را تقلب میکرردن

اما جدیدا می بینیم که تقلب در بذرهای قوطی بیشتر شده، برعکس آنچه که گفته میشه قوطی ها تقلب ندارن.

به نظر میرسه

  • میرن قوطی های خالی شده را جمع آوری میکنن و از بذر دیگه یا حتی یکی از دوستان میگفت از ماسه پر میکنن و پلمپ میکنن بنابراین قوطی های خالی تون را به کسی ندید یا نفروشید.
  • یا میان قوطی یک رقم دیگه را میارن و لیبلش را عوض میکنن

و در نهایت با یک قیمت پایین تر کشاورز را به طمع میندازن که ازشون خرید بکنه، ما دیدیم بارها با برنتا 300 هزارتومنی کلاه گذاشتن سر کشاورز.

اما چطور میشه تشخیص داد این پاکت ها و این قوطی های تقلبی را ؟

1-فرمت کلی.... یک پاکت یا یک قوطی اصلی که ممکنه مال سال قبل تون باشه را باید همراه داشته باشید. آرم سمینیس در پاکت های اصلی واضح هست، حاشیه بالایی و طرفین در پاکت اصلی دارای حالت زبری ناشی از پرس مشبک است (در بذرهای تقلبی میدیدم که به جای این حالت زبری و مشبک، چند شیار موازی وجود دارد). نوشته های حاشیه پاکت را بر اساس پاکت اصلی چک کنید و مقایسه کنید.

 اگر فرمت کلی و شکل و مشخصه های پاکت درست بود، باید برید سراغ لیبل...

2 لیبل مهمترین بخش هست:  معمولا در بذرهای تقلبی لیبل را عوض میکنن. به این شکل که میان یک پاکت یا قوطی یکی از رقم های ارزان تر سمینیس را انتخاب میکنن، لیبل اون را با لیبل یک بذر گران تر تعویض میکنن و میفروشن!

در این حالت هم اگر پاکت سال قبل را داشته باشید، کارتون خیلی را حت تر هست.

مشخصه های روی لیبل که باید کنترل بکنید کدام ها هستند؟

  • نوشته های لیبل: فونت، سایز، نحوه قرار گیری حروف در لیبل پشت و جلو را چک کنید. اگر روی نوشته ها دست بکشید، نوشته ها باید پخش بشن! در غیر اینصورت تقلبی هست.
  • شکل گوجه های روی لیبل: معمولا در لیبل های تقلبی کیفیت گوجه پایین تر و متفاوت هست.

 

نکته مهم: طبیعتا ما نمی توانیم تمام راه های تشخیص تقلب را بیان کنیم زیرا ممکن است برخی افراد از این نکات سوء استفاده کنند در هر حال توصیه میکنیم که اول از منابع معتبر خرید کنید، دوم قبل از خرید عکس و فیلم برای کارشناسان ما ارسال کنید تا بتوانیم به شما کمک کنیم که از این مسئله متضرر نشوید.