مشاوره افزایش عملکرد صیفی جات

اولین دغدغه در بین کشاورزان عادی ضرر نکردن و اولین دغدغه در بین کشاورزان برتر افزایش عملکرد و درآمد است. کشاورزان مناطق محروم و فقیر بیشتر در پی ضرر نکردن هستند. برای مشاوره کشاورزی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چرا کشاورزها مشاور نیاز دارند؟

جواب این سوال خیلی ساده و راحت هست برای اینکه ریسک های کشت را کاهش دهید و ضرر نکنید، عملکرد بیشتری بگیرید و بیشتر سود کنید.

چرا کشاورزها مشاور نیاز دارند؟

همانطور که همه ما میدانیم میزان درآمد کشاورزان تا حدود زیادی به میزان تولیدشان بستگی دارد. به طبع کشاورزی که 30 تن از یک محصول را تولید میکند درآمد خیلی پایین تری نسبت به کشاورزی دارد که 60 تن در هکتار تولید می کند.

تحقیقات نشان می دهد که اولین دغدغه در بین کشاورزان عادی ضرر نکردن و اولین دغدغه در بین کشاورزان برتر افزایش عملکرد و درآمد است.

همچنین تحقیقات نشان می دهد که کشاورزان مناطق محروم و فقیر بیشتر در پی ضرر نکردن هستند و کشاورزان مناطق توسعه یافته تر در پی افزایش سود هستند.

بعبارت دیگر کشاورزان استان های فقیر کمتر به دنبال امتحان راه هایی برای افزایش عملکرد هستند. اما این اشتباه همیشگی آنهاست! میپرسید چرا؟

مشاوره تخصصی کشاورزی

ببینید انسان های اولیه با یک هدف کشاورزی را شروع کردند، با یک هدف مزارع را به وجود آوردند و آن هم این بود که در واحد سطح کمتر، بهره وری بیشتری داشته باشند.

در راستای این هدف، بذر گیاهان را در کنار هم کاشتند و مزارع را بوجود آوردند یا اینکه حیوانات وحشی را آوردند و اهلی کردند بعد از آن، انسان ها در اطراف خانه هایشان به میزان کافی گیاه و گوشت و شیر برای خوردن داشتند. بعدا انسان ها به فکر درآمدزایی افتادند. بطوری که امروزه کشاورزی در راس تولید و درآمدزایی بسیاری از کشورها قرار دارد.

کشورها چه بخواهند چه نخواهند مجبور هستند میزان تولید در واحد سطح شان را افزایش دهند، زیرا روز به روز زمین های بیشتری غیر قابل کشت می شوند. از طرف دیگر، جمعیت جهان به شدت در حال افزایش است. چه می توان کرد به جز اینکه میزان تولید در واحد سطح را افزایش داد. در کشور ما یک مشکل دیگر هم وجود دارد و آن گرانی بیش از حد نهاده هاست.

هزینه تولید در واحد سطح بسیار بالاست و از طرف دیگر میزان تولید در هکتار هم بسیار پایین است. مثلا در مورد گوجه فرنگی میزان تولید هلند در واحد سطح در فضای باز 3 تا 6 برابر ایران و در گلخانه تا 5 برابر از ایران بیشتر است.

مشاوره کشت های هیدروپونیک

اما تمرکز ما بیشتر روی سود رساندن به خود کشاورز است. به هر حال هر کشاورزی حتی اگر کشاورز سنتی هم باشد حداقل در درجه دوم به دنبال افزایش عملکرد خواهد بود. ولی با این وجود فقط تعداد کمی از کشاورزان هستند که واقعا عملکردهای خوبی دارند.

بر فرض مثال سالیانه فقط حدود ده نفر در ایران عملکرد بالای 200 تن گوجه در هکتار را تجربه می کنند. البته ممکن است هر کشاورزی هر از گاهی عملکرد بسیار خوبی برداشت کند اما همیشگی نیست.

بیشتر بدانیم: کمبود عناصر در گوجه فرنگی

اگر از خود آن کشاورز بپرسید که دلیل اینکه عملکرد خوبی داشتید چییست، ممکن است نتواند دلیلی بیاورد یا اینکه عملکرد خوبی که اتفاق افتاده به دلیل اقدامات او نبوده ولی به هر حال این عملکرد اتفاق افتاده و به او نشان داده شده که می شود عملکردهای بسیار بالاتری هم داشت، ولی شرایط خاص تری می خواهد.

حالا ما دقیقا می خواهیم آن شرایط خاص تر را فراهم کنیم که عملکرد بالا اتفاق بیافتد. اگر می خواهید بدانید این شرایط چه شرایطی هستند باید اینطور جواب بدهیم.

حدود 89 درصد مزارع، در طول فصل حداقل یک بار دچار کمبود و یا بیماری می شوند و این کمبودها بسته به میزان کمبود و زمان آن از میزان عملکرد محصول می کاهد. علاوه بر این، تقریبا تمام رقم هایی که امروزه کشاورزان می کارند، اصلاح شده هستند. رقم های اصلاح شده اولین ویژگی که در آن ها ایجاد شده کود پذیر بودن یا همان پر توقع بودن است، یعنی باید به تغذیه آن ها بسیار توجه شود.

از طرف دیگر در کشور ما بطور متوسط از هر رقم نصف پتانسیل آن رقم، برداشت می شود مثلا اگر رقمی پتانسیل باردهی 200 تن را دارد، در کشور ما از این رقم 100 تن برداشت می شود.

همچنین کشاورزهای ما 85 تا 95 درصد هزینه ها انجام می دهند و فقط به خاطر 10 تا 20 درصد دیگر، نصف محصول خود را از دست می دهند. یعنی با اضافه کردن 10 درصد هزینه ها، می توان سودآوری را تا چند برابر افزایش داد (10 درصد هزینه، 100 درصد سود!).

بنابراین اگر بخواهیم خلاصه مطالب گفته شده را ذکر کنیم باید بگویم که با کمترین هزینه ها می توان عملکرد را تا چند برابر افزایش داد و چیزی که شما لازم دارید صرفا دانش و مدیریت است.

مشاوره آنلاین کشاورزی

به هر حال ما افرادی را که این عملکردها را تجربه کرده اند و توانایی تکرار آن را نیز دارند را داریم، همان افرادی که رکورددار عملکرد در کشور هستند. بنابراین مشاور شما جهت افزایش عملکرد، همان رکوردداران تولید در واحد سطح هستند.

بیشتر بخوانیم: بیماری های گوجه فرنگی

برای مثال گوجه کارانی که 240 تن در هکتار در فضای باز گوجه برداشت دارند، بادمجان کارانی که 200 تن در هکتار در فضای باز تولید دارند، فلفل کارانی که 170 تن در هکتار در فضای باز برداشت دارند. گوجه کارانی که در گلخانه 500 تا 600 تن در هکتار برداشت دارند، خیار کارانی که از هر هکتار گلخانه 430 تن در هکتار برداشت دارند.

ما فکر می کنیم که شما هم می توانید عملکرد محصولتان را چند برابر افزایش دهید. همه ما می دانیم که “یکی میاد میگه اگر فلان رقم را بکارید خیلی عملکردتون میره بالا، دیگری میگه که اگر فلان کود را بزنید عملکردتون میره بالا، دیگری میگه اگر فلان سم را بزنید….

ما فکر می کنیم که شما در هر مرحله باید بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. مناسب ترین بذر، مناسب ترین کود، مناسب ترین سم و در کل مناسب ترین تصمیم در بهترین زمان.  ما می توانیم کمک کنیم که بهترین تصمیمات و اقدامات لازم برای افزایش عملکرد را انجام دهید.

مشاوره افزایش عملکرد صیفی جات - مشاوره کشاورزی | مرکز مشاوره تخصصی صیفی جات insta1

اگر نتوانستیم جواب همه سوالات شما را بدهیم، لطفا با کارشناس مشاور ما در تماس باشید:

09194044108

02149235000