صادرات ۱۴ هزار تن گوجه فرنگی طی ۱۱روز به کردستان عراق | ماجرای افت شدید قیمتها در مرز

فرید‌حق‌پناه‌ در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ‌‌خبرگزاری‌تسنیم، با اشاره به حواشی اخیر فضای مجازی در خصوص معطلی کامیونهای صادراتی گوجه‌فرنگی در مرز باشماق گفت: محدودیت واردات گوجه فرنگی  ‌‌به عراق از تاریخ 1399/7/26 برداشته شده و در این مدت 11 روزه تعداد حدودا 900 کامیون به وزن 14 هزار تن از طریق این مرز صادر شده است.

مدیر‌کل‌گمرک‌باشماق‌گفت: اخیراًتعداد دو کامیون گوجه فرنگی به دلیل ملاحظات قرنطینه ای طرف مقابل، به داخل کشور برگشت داده شد که صاحب کالا نسبت به تفکیک گوجه های فاسد از گوجه های سالم اقدام و حدود سه تن از آن، در محوطه در انتظار اقدام قانونی برای معدوم نمودن تخلیه می گردد .

وی افزود، محدودیت مذکور از اردیبهشت تا مهر ماه به شکل وضع عوارض واردات با هدف حمایت از تولید داخل در اقلیم کردستان عراق انجام می‌شود.

 به گزارش تسنیم، در روزهای ابتدایی لغو محدودیتهای صادرات گوجه فرنگی به‌عراق،این محصول توسط تجار اقلیم تا هر کیلو800دینار معادل 17هزار تومان نیز خریداری شده اما در روزهای اخیر با افزایش شدید عرضه‌محصول، قیمت کاهش چشم گیری داشته و به 250دینار و حوالی 5000تومان افت کرده است.

گفتنی است، بخش مهمی از گوجه فرنگیهای صادراتی از نوع بوته ای و سردخانه ای می‌باشد که با هزینه های حمل و سایر خدمات بسیار نزدیک به قیمتی می‌باشد که در روزهای اخیر توسط تجار اقلیم کردستان عراقی خریداری شده است.

پیگیریها حاکی از این است که بخش مهمی از این صادرات به صورت ریالی انجام شده است.