دلیل برگشت‌خوردن هندوانه‌های صادراتی ایران به ترکیه اعلام شد

دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه دلیل عدم صادرات هندوانه‌های ایران به ترکیه را بسته‌شدن مرز در زمان مقرر به‌دلیل کرونا و آغاز فصل برداشت این محصول در ترکیه اعلام کرد که موجب کاهش قیمت هندوانه در آن کشور و وضع تعرفه‌های هرساله شد.

رضا کامی، دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه درگفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: با توجه به بسته شدن مرز ایران و ترکیه به‌دلیل جلوگیری از شیوع و انتقال کرونا بین کشورها بخش زیادی از تولیدات صادرکنندگان هندوانه ایرانی در مرز ماند.

برگشت‌خوردن هندوانه‌های صادراتی

وی افزود: حال بعد از باز شدن مرز میان ایران و ترکیه، زمان برداشت این محصول در خود ترکیه آغاز شده است و قیمت این محصول در آن کشور نیز ارزان شده است و از طرفی ترکیه برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی هرساله تعرفه واردات را در این فصل 4 برابر افزایش می‌دهد.

دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه در پاسخ به این سؤال که آیا با اتاق بازرگانی ترکیه و مسئولان دولتی این کشور مذاکراتی برای رفع مشکل صادرکنندگان ایران انجام شده است گفت: دلیل باقی ماندن هندوانه ایران در ترکیه اتفاق ناخواسته‌ای بود که موجب بسته شدن مرزهای این کشور به‌طور موقت شد و محصول تولیدکنندگان ایرانی در مرز ماند.

وی تصریح کرد: این موضوع یک روال معمول است که هرساله در این فصل برای حمایت از تولیدکنندگان ترک تعرفه واردات توسط افزایش می‌یابد.

کامی با اشاره به ضرو و زیان صادرکنندگان ایرانی به ترکیه ادامه داد: برخی از صادرکنندگان ایرانی محصول خود را به کشورمان برگشت زدند و برخی دیگر تصمیم‌های دیگری مانند صادرات این محصول به دیگر کشورها گرفتند.

وی یادآور شد که با توجه به بسته بودن مرز و عدم حمل‌ونقل زمینی، برخی از صادرکنندگان توانستند محصولات خود را به‌صورت محدود از طریق حمل ریلی صادر کنند.

بنابراین گزارش کشور ترکیه تعرفه هندوانه‌های وارداتی را تا چهار برابر افزایش داد که بر‌این‌اساس، صادرکنندگان ایرانی که هندوانه به ترکیه برده بودند باید به‌جای 75 دلار مبلغ 350 دلار را پرداخت کنند.