آقا مهندس

بذر 8320 پاکت و قوطی تفاوت دارند؟

در این مقاله می خواهیم به دو سوال پر تکرار بسیاری از کشاورزان که با بخش مشاوره با ما تماس می گیرند و مطرح می کنند، پاسخ بدهیم:

  • تفاوت بذر 8320 قوطی و پاکت در چیست؟
  • تفاوت بذرهای اوریجین کشورهای مختلف (پرو، تایلند، هند، مکزیک) در چیست؟

 

همانطور که می دانید بسیاری از بذرها مخصوصا بذرهای شرکت سمینیس ( گوجه های 8320، کومودورو، 6515، خیار 2 ان نادا، امپراطور، بذر هندوانه ب 32 و… ) هم در قوطی و هم پاکت ارائه و به فروش می رسند.

سالیانه صدها پاکت و صدها قوطی از بذری مانند 8320 وارد کشور می شود و به فروش می رود. اما اخیرا با توجه به اینکه تقلب بذرهای درجه یک بسیار زیاد شده است و کشاورزان فکر می کنند تقلب بذرهای پاکت چون راحت تر است پس بذر های پاکت تقلبی در بازار نسبتا بیشتر است! این در حالی است که تقلب بذرهای قوطی راحت تر و بیشتر است. البته در مقاله های بعدی به این مسئله بیشتر خواهیم پرداخت.

به هر حال کشاورزان تمایل بیشتری به خرید بذرهای قوطی پیدا کرده اند و معمولا این بذرها را حتی تا دو میلیون و چهارصد هزار تومان گرانتر از بذرهای پاکت خرید می کنند! مثلا در تاریخ 3 آذر 1399 قیمت 2 پاکت بذر 5 هزار عددی اصل (ده هزار عدد) را شش میلیون و دویست هزار گفته می شد اما قیمت یک قوطی ده هزارتایی هشت میلیون و ششصد هزار گفته می شد!

همه اینها در حالی است که ماهیت بذرهای قوطی و پاکت یکی است یعنی هم بذر پاکت و هم قوطی هر رقم اصالتا یکی هستند و امکان تقلب هم در قوطی و هم در پاکت وجود دارد. تنها تفاوتی که بین اینها وجود دارد این است که:

بذرهای قوطی پلیت شده (دور بذر یک پوشش شبیه به گچ قرار گرفته است) هستند (کشاورزان اصطلاحا به آنها ساچمه ای یا گچی می گویند) ولی بذرهای پاکت همان بذر لخت هستند. در واقع بذرهای پلیت شده را نمی توان در پاکت بسته بندی کرد چون پوشش بذر در اثر فشارهایی که به دیواره وارد می شود خرد می شود ولی اگر در قوطی بسته بندی شوند، این مشکل وجود ندارد.

چرا بذرها را پلیت می کنند؟

برای آسان تر کردن کاشت آنها، در واقع بذر گوجه بذر بسیار ریزی است و کاشت آن با دست و حتی دستگاه مشکل، زمان بر و هزینه بردار است برای کم کردن این مشکل بذرهای گوجه را با پوشش دهی بزرگتر کرده اند.

بذرهای پلیت شده بهتر سبز می شوند یا بذرهای لخت؟

در اکثر بذرهای پلیت، به محض اینکه بذر آب دریافت کند و متورم شود، پلیت آن باز می شود و دوباره همان بذر لخت باقی می ماند. اما در بعضی حالات، مخصوصا وقتی بذر پلیت شده در خاک رس کشت می شود، چون فشار بیرون زیاد است و بذر نمی تواند پوشش را باز کند، تعداد کمتری از بذرهای پلیت شده جوانه می زنند.

نکته: بعضی از کشاورزان معتقدند که نشاء بذرهای پلیت شده را می توان تشخیص داد چون پلیت آنها قابل تشخیص است. در حالی که اینطور نیست و حتی در مورد بذرهایی مانند 8320 پلیت، لات نامبرهای مختلف متفاوت است یا اینکه مشابه بذرهای شرکت های دیگر است.

با در نظر گرفتن این تفاسیر می خواهیم به این شکل نتیجه گیری کنیم:
اولاً بذر های لخت و بذرهای پلیت تفاوتی به لحاظ اصالت ندارند.

دوما در هر دو بذر احتمال تقلب وجود دارد و حتی در بذر قوطی احتمال تقلب بیشتر است.

از طرف دیگر اگر بحث تقلب باشد، در اکثر حالات نمی توانید بذرهای تقلبی و غیر تقلبی را تشخیص دهد و کسی که کارشناس این موضوع باشد به همان راحتی که می تواند بذر تقلبی پاکت را تشخیص دهد.

سوما” بذرهای پلیت شده برای کسانی مناسب است که می خواهند کشت مستقیم در زمین انجام دهند و گرنه کسانی که نشاء می کارند که برای آنها چه تفاوتی دارد که نشاء از بذر لخت بوده یا پلیت.

بنابراین باید مراقب بود که با این توجیه که بذر قوطی بهتر است یا بذر قوطی را تقلب نمی کنند، مورد سوء استفاده واقع نشویم.

اما سوال بعدی اینکه تفاوت بذرهای اوریجین کشورهای مختلف (پرو، تایلند، هند، مکزیک) در چیست؟

آیا بذر 8320 تایلندی با هندی تفاوتی دارد؟
بذر متین دانمارک با هند چطور؟

بریویو هندی با تایلندی چطور؟ …..

بسیاری از شرکت تولید کننده بذر اروپایی و امریکایی برای اینکه بتوانند بذرهایی سازگار شده با مناطق مختلف را را به ارائه کنند اقدام به تولید بذر در کشورهای مختلف با اقلیم مختلف کرده اند. مثلا شرکت سمینیس در کشورهای هند، تایلند، پرو، مکزیک، چین و… این کار را انجام می دهد.

این در حالی است که ممکن است یک واریته مشخص را در همه یا چند تا از این کشورها تولید کند و نتیجه هم این است که همه این واریته ها چون در فرایند اصلاح مثلا برای کشور ما سازگار شده اند، تفاوتی ندارد که اوریجین کدام کشور باشد و هر رقم اوریجین هر کشوری باشد، صفات آن (میزان باردهی، خصوصیات بوته، مقاومت ها و …) هیچ تفاوتی ندارد.

اما جالب این است که بعضی فروشندگان بذر در کشور ما، از کشاورز سوء استفاده می کنند و به آنها می گویند بذر های اوریجین پرو بهتر از تایلند و آن هم بهتر از هند و آن هم بهتر از گواتمالا است!

در حالی که هیچ کدام از این بذرها متعلق به هیچ کدام از این شرکت ها نیست و مربوط به شرکت سمینیس است که همه این بذرها را در هر کشوری باشد با یک ژنتیک و شرایط تولید کرده است.

بنابراین اگر قوطی 8320 تایلند به قیمت پانصد هزار تومان بیشتر از هند آن به فروش می رسد، جریان این است که فقط می خواهند پول بیشتری ازشما بگیرند و در اصل این یک فریب است. ضمن اینکه شرکت وارد کننده (مثلا شرکت فلات که وارد کننده بذر های سمینیس است) بذرهای اوریجین مختلف را با قیمت یکسان در اختیار مشتریان و نمایندگانش قرار می دهد و این قیمت های نابرابر را دلال ها ایجاد می کنند.

 

توصیه می کنیم سعی کنید بذرهای اوریجین هند را بخرید نه پرو و تایلند را. چرا؟ چون هم ارزان تر هستند و هم تقلب کمتری دارند.

این مطلب را برای دیگران هم بفرستید

اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین