آقا مهندس

معرفی پر طرفدار ترین ارقام گوجه فرنگی ( فضای باز و گلخانه)

تلاش شما برای انتخاب یک رقم مناسب نشان دهنده میزان حرفه ای بودن شما در گوجه کاری است. امکان ندارد بتوانید یک گوجه کار حرفه ای باشید و بهترین عملکرد را داشته باشید، بدون اینکه رقم بسیار خوبی را برای کشت انتخاب کرده باشید. یعنی در گوجه کاری و حتی در تمام زراعت ها انتخاب رقم مناسب یک اصل پایه است.

شما وقتی که در هر صورت گرانبهاترین سرمایه ها یعنی زمین، آب، کود، سم و … را مصرف می کنید، چرا این سرمایه ها را برای بدست آوردن عملکردهای بیشتر مصرف نمی کنید. در واقع وقتی همه چیز خوبه و همه مراقبت های زراعی لازم انجام میشه، این رقم گوجه شماست که تعیین می کند شما چقدر عملکرد برداشت کنید.

کشاورزانی هستند که رقم های استاندارد و یا حتی هیبرید را کشت می کنند که در بهترین حالت 40 تا 50 تن عملکرد خواهند داشت و بعد، از وضعیت نامناسب کشاورزی صحبت می کنند در حالی که مقصر اصلی خودشان بوده اند. شما وقتی عملکرد محصولتان خوب نباشید، چطور می توانید انتظار داشته باشید سود خوبی بکنید؟

در حالت عکس، کشاورزانی را داریم که هر سال به دنبال یک رقمی هستند که بهتر از رقم قبلی باشد. این ها همیشه با شرکت های درجه یک عرصه بذر در ارتباط هستند. نتیجه این اقدامات هم این است که در همان وضعیت بازار و اقلیمی که شما 50 تن برداشت می کنید، اینها 250 تن برداشت می کنند. پس اولین تفاوت بین کشاورزان برتر و کشاورزان معمولی، رقمی است که انتخاب می کنند.

رقم باید بر اساس شرایط اقلیمی، مزرعه و کشاورز انتخاب شود

رقم مناسب منطقه و شرایط مزرعه و همچنین رقمی که مناسب برای شرایط کشاورز باشد، باید مشخص شود. اگر میخواهید بدانید این به چه معنی است، به ادامه مطلب توجه کنید؛ فرض کنید شما کشاورزی هستید که خیلی مدیریت مناسبی در زمینه کنترل آفات و بیماری ها ندارید یا اصلا هزینه لازم برای کنترل آفات و بیماری ها را ندارید، آیا در این شرایط بهتر نیست که رقمی را انتخاب بکنید که که مقاومت آن به بیماری ها بالاست حتی اگر عملکرد کمی پایین تری نسبت به ارقام برتر دارد! اگرچه شما باید به دنبال این باشید که رقمی را انتخاب بکنید که هم عملکرد خوبی داشته باشد، هم بازارپسندی خوبی داشته باشد و هم هزینه های جاری کمتری داشته باشد.

معرفی ارقام گوجه برتر

انتخاب برترین رقم های گوجه فرنگی

اکنون یک سوال پیش می آید و آن اینکه: از بین این همه رقم، کدام رقم ها، باردهی، بازارپسندی، مقاومت بالایی دارند، هزینه جاری پایین تری دارند و در کل پربازده تر هستند و کشت آن ها ریسک نیست.

کافی است از چند گوجه کار حرفه ای که عملکرد های بالای 150 و حتی بالاتر از 200 تن را برداشت می کرده اند، بپرسید که چه رقمی را برای کشت پیشنهاد می کنید؟ تا به جواب های مشابهی دست پیدا کنید.

در زیر به معروف ترین و پرطرفدار ترین رقم های گوجه کشور که البته انتخاب اول کشاورزان برتر کشور هستند اشاره و آنها را هم مقایسه می کنیم:

رقم 8320: پرطرفدار ترین رقم گوجه در چند سال اخیر است. میان رس، بسیار پربار، گرد و صادراتی، نمره سفتی میوه: 5 از 8، بسیار مقاوم به آفت و بیماری

رقم بریویو: نسبتا زودرس، بسیار پربار، بلوکی و صادراتی، نمره سفتی میوه: 6 از 8، بسیار مقاوم به آفت و بیماری، حساس به شوری بالاتر از 3000.

رقم برنتا: نسبتا زودرس، بسیار پربار، بلوکی و با یکنواختی میوه بالا و خوشرنگ، نمره سفتی میوه 5 از 8، بسیار مقاوم به آفت و بیماری.

باسیمو: یکی از ارقام جدید شرکت سمینس است که نسبتا زودرس است، فوق العاده پربار، میوه بلوکی و صادراتی، نمره سفتی میوه: 6 از 8، بسیار مقاوم به آفت و بیماری است. از این رقم به عنوان جانشین 8320 یاد می شود.

متین: رقمی میان رس تا دیررس، پربار، میوه بلوکی تا کشیده و صادراتی، نمره سفتی میوه: 6 از 8، مقاومت به بیماری و آفات متوسط

سانسید 6189: رقمی میان رس تا زودس، نسبتا پربار، کشیده، نمره سفتی میوه: 6 از 8

این مطلب را برای دیگران هم بفرستید

اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین