مشاوره تخصصی کشاورزی آقا مهندس | خرید اینترنتی بذر

معرفی برترین ارقام گوجه فرنگی فضای باز

فهرست مطالب

تلاش شما برای انتخاب یک رقم مناسب نشان دهنده میزان حرفه ای بودن شما در گوجه کاری است. امکان ندارد بتوانید یک گوجه کار حرفه ای باشید و بهترین عملکرد را داشته باشید، بدون اینکه رقم بسیار خوبی را برای کشت انتخاب کرده باشید. یعنی در گوجه کاری و حتی در تمام زراعت ها انتخاب رقم مناسب یک اصل پایه است.

شما وقتی که در هر صورت گرانبهاترین سرمایه ها یعنی زمین، آب، کود، سم و … را مصرف می کنید، چرا این سرمایه ها را برای بدست آوردن عملکردهای بیشتر مصرف نمی کنید. در واقع وقتی همه چیز خوبه و همه مراقبت های زراعی لازم انجام میشه، این رقم گوجه شماست که تعیین می کند شما چقدر عملکرد برداشت کنید.

کشاورزانی هستند که رقم های استاندارد و یا حتی هیبرید را کشت می کنند که در بهترین حالت 40 تا 50 تن عملکرد خواهند داشت و بعد، از وضعیت نامناسب کشاورزی صحبت می کنند در حالی که مقصر اصلی خودشان بوده اند. شما وقتی عملکرد محصولتان خوب نباشید، چطور می توانید انتظار داشته باشید سود خوبی بکنید؟

در حالت عکس، کشاورزانی را داریم که هر سال به دنبال یک رقمی هستند که بهتر از رقم قبلی باشد. این ها همیشه با شرکت های درجه یک عرصه بذر در ارتباط هستند. نتیجه این اقدامات هم این است که در همان وضعیت بازار و اقلیمی که شما 50 تن برداشت می کنید، اینها 250 تن برداشت می کنند. پس اولین تفاوت بین کشاورزان برتر و کشاورزان معمولی، رقمی است که انتخاب می کنند.

رقم باید بر اساس شرایط اقلیمی، مزرعه و کشاورز انتخاب شود

رقم مناسب منطقه و شرایط مزرعه و همچنین رقمی که مناسب برای شرایط کشاورز باشد، باید مشخص شود. اگر میخواهید بدانید این به چه معنی است، به ادامه مطلب توجه کنید؛ فرض کنید شما کشاورزی هستید که خیلی مدیریت مناسبی در زمینه کنترل آفات و بیماری ها ندارید یا اصلا هزینه لازم برای کنترل آفات و بیماری ها را ندارید، آیا در این شرایط بهتر نیست که رقمی را انتخاب بکنید که که مقاومت آن به بیماری ها بالاست حتی اگر عملکرد کمی پایین تری نسبت به ارقام برتر دارد! اگرچه شما باید به دنبال این باشید که رقمی را انتخاب بکنید که هم عملکرد خوبی داشته باشد، هم بازارپسندی خوبی داشته باشد و هم هزینه های جاری کمتری داشته باشد.

معرفی ارقام گوجه برتر

انتخاب برترین رقم های گوجه فرنگی

اکنون یک سوال پیش می آید و آن اینکه: از بین این همه رقم، کدام رقم ها، باردهی، بازارپسندی، مقاومت بالایی دارند، هزینه جاری پایین تری دارند و در کل پربازده تر هستند و کشت آن ها ریسک نیست.
کافی است از چند گوجه کار حرفه ای که عملکرد های بالای 150 و حتی بالاتر از 200 تن را برداشت می کرده اند، بپرسید که چه رقمی را برای کشت پیشنهاد می کنید؟ تا به جواب های مشابهی دست پیدا کنید.

در زیر به معروف ترین و پرطرفدار ترین رقم های گوجه کشور که البته انتخاب اول کشاورزان برتر کشور هستند اشاره و آنها را هم مقایسه می کنیم:

رقم برنتا: ما در صدر برترین ارقام گوجه برنتا را قرار می دهیم. رقمی نسبتا زودرس، بسیار پربار، میوه بلوکی و با یکنواختی میوه و سفتی بالا و خوشرنگ به وزن متوسط 160 گرم، قابلیت سازگاری بالا و قابل کشت در اکثر مناطق و اکثر کشت ها، بسیار مقاوم به آفت و بیماری.
رقم وادارو 1012: رقمی رشد نامحدود (گلخانه ای) که در فضای باز بیشتر کشت می شود، متوسط رس، بسیار پربار، یکنواختی بسیار بالای میوه، میوه گرد و کاملا سفت به وزن 120 تا 140 گرم، باکیفیت ترین میوه گوجه در ایران گوجه وادارو 1012 است.
رقم بریویو: نسبتا زودرس، بسیار پربار، میوه بلوکی و سفت و صادراتی به وزن متوسط 120 گرم، مقاومت نسبتا خوب به آفت و بیماری.
رقم سی ال ایکس: رقمی متوسط رس، بسیار پربار، مقاومت خوب به بیمارگرهای رایج، میوه بلوکی با سفتی میوه خوب
رقم 857 کانیون: یا همان 10857 ساکاتا رقمی زودرس، با حجم بوته خوب، بوته رونده و مقاوم به بیمارگرهای رایج، پربار و با میوه ای بلوکی تخم مرغی با سفتی خوب به وزن 90 تا 110 گرم.
رقم ازمیر: رقمی رشد نامحدود (گلخانه ای) که هم در فضای باز و هم گلخانه کشت می شود، متوسط رس، نسبتا مقاوم به بیمارگرهای رایج، بسیار پربار، میوه سفت و با کیفیت به وزن متوسط 150 گرم.

 

اشتراک‌گذاری:

5/5 - (1 امتیاز)

دسته‌های محصولات

Watermelon-Cat1

بذر هندوانه

Melon-Cat1

بذر ملون

tomato-cat1

بذر گوجه

Squash-Cat-1

بذر کدو

Pepper-cat1

بذر فلفل

Cucumber-cat1

بذر خیار

Eggplant-Cat1

بذر بادمجان

دیدگاه‌های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *